Theodor Hänsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Theodor Wolfgang Hänsch
Ilustracja
Państwo działania

Niemcy

Data urodzenia

30 października 1941

Specjalność: fizyka
podpis
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Theodor Wolfgang Hänsch (ur. 30 października 1941 w Heidelbergu) – niemiecki fizyk, noblista. Dyrektor Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka (Max-Planck-Institut für Quantenoptik) w Garching bei München.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Heidelbergu, ale jego rodzice przenieśli się tam z Wrocławia[1]. W 1969 roku uzyskał stopień doktora fizyki na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu, po czym wyjechał na finansowany przez NATO staż na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Pracował w kierowanym przez Arthura Schawlowa, zespole prowadzącym badania nad spektroskopią laserową. Po stażu pozostał na Uniwersytecie Stanforda jako profesor. Jego uczniem w tym czasie był Carl Wieman, który w 2001 roku otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki. W 1978 Hänsch zdecydował się na powrót do Europy. Został jednym z dyrektorów Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka, wykładał też fizykę na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium[2].

W 2005 roku otrzymał, wraz z Johnem Hallem, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej (obaj dostali wspólnie połowę nagrody, drugą połowę otrzymał Roy Glauber[2]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Theodor W. Hänsch – Biographical, http://web.archive.org/web/20130907090819/http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2005/hansch-bio.html dostęp 12 grudnia 2017.
  2. a b Theodor W. Hänsch – Facts, [w:] The Nobel Prize in Physics 2005 > Roy J. Glauber, John L. Hall, Theodor W. Hänsch [online], www.nobelprize.org [dostęp 2014-01-20] (ang.).