Orpecovalva mallorcae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orpecovalva mallorcae
Gozmány, 1975
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Podrząd

Glossata

Infrarząd

motyle różnoskrzydłe

Nadrodzina

Gelechioidea

Rodzina

Autostichidae

Podrodzina

Symmocinae

Plemię

Symmocini

Rodzaj

Orpecovalva

Gatunek

Orpecovalva mallorcae

Orpecovalva mallorcaegatunek motyli z rodziny Autostichidae i podrodziny Symmocinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1975 roku przez László Anthony’ego Gozmány’ego na łamach „Acta Zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae”. Jako lokalizację typową wskazano Peguerę w hiszpańskiej gminie Calvià[1].

Motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 mm w przypadku samców i od 8 do 9 mm w przypadku samic. Głowę ma jasnoszarą lub białoszarą, o głaszczkach wargowych ciemnoszarych z czarniawą obrączką pośrodku trzeciego członu, a czułkach ciemnoszarych z gęstym, ciemniejszym obrączkowaniem. Barwa tułowia wraz z tegulami jest szara lub jasnoszara. Kolor tła skrzydła przedniego jest jasnoszary z wmieszanymi łuskami brązowymi i mniej licznymi czarnymi. Wzór w postaci brązowych i czarnych kropek jest słabo widoczny, czasem nieobecny. Krótkie i szerokie skrzydła tyle są szare. Strzępiny obu par skrzydeł są jasnoszare do białawych. Genitalia samca odznaczają się walwą o dość spiczastym wierzchołku, szerokim, dość krótkim, zakrzywionym pod kątem prostym i spiczasto zakończonym sakulusie oraz dość krótkim i szerokim wyrostku kosty. Poza tym mają one długie i smukłe płaty zawieszki oraz gruby, prosty edeagus z pojedynczym szeregiem kolcokształtnych cierni[1].

Owad palearktyczny, śródziemnomorski, endemiczny dla Majorki w archipelagu Balearów[1][2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c L.A. Gozmány. New Symmocid species (Lepidoptera) and the description of an unknown abdominal organ. „Acta zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae”. 21 (3-4), s. 263-269, 1975. 
  2. Markku Savela: Orpecovalva Gozmány, 1964. [w:] Funet.fi [on-line]. [dostęp 2022-12-14].
  3. Orpecovalva mallorcae Gozmány, 1975. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2022-12-14].