Osiedle Złote Łany (Bielsko-Biała)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Złote Łany
Ilustracja
Widok na os. Złote Łany od zachodu
Państwo  Polska
Miasto Bielsko-Biała
Dzielnica Złote Łany
Data budowy lata 70. XX wieku
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Osiedle Złote Łany
Osiedle Złote Łany
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Złote Łany
Osiedle Złote Łany
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Osiedle Złote Łany
Osiedle Złote Łany
Ziemia49°48′23″N 19°03′44″E/49,806389 19,062222

Osiedle Złote Łanywielki zespół mieszkaniowy w Bielsku-Białej, w centralnej części dzielnicy Złote Łany, na wzgórzu o tej samej nazwie (380 m n.p.m.). Powstał w latach 70. XX w.

W obrębie osiedla znajdują się ulice: Akademii Umiejętności, Jutrzenki, Lenartowicza, Lelewela, Liściasta, Łagodna, Osadnicza, Podgórze, Prusa i Wiejska. Głównymi drogami (o znaczeniu ponaddzielnicowym) są: ul. Jutrzenki, Łagodna i Lenartowicza.

Osiedle Złote Łany składa się z ponad stu bloków z wielkiej płyty, należących m.in. do Spółdzielni Mieszkaniowej "Złote Łany". Do ważnych obiektów na osiedlu należą także: kościół katolicki św. Józefa, Spółdzielcze Centrum Kultury "Best", Centrum Informacji i Pomocy "Dla Ciebie" oraz szkoły – SP nr 20, SP nr 33, Gim. nr 2 i II LO im. A. Asnyka. Infrastruktura handlowo-usługowa koncentruje się przy ul. Jutrzenki.

Często jako część os. Złote Łany błędnie uznawany jest rejon ul. Gorkiego, Krasickiego i Majakowskiego, który charakteryzuje się mieszaną zabudową i nie stanowi jednej całości z osiedlem pomimo istnienia tam podobnych bloków mieszkalnych z tego samego okresu.[potrzebny przypis]

Zgodnie z podziałem administracyjnym miasta przyjętym w 2002 r., osiedle wchodzi w skład jednostki pomocniczej gminy o nazwie Złote Łany, które granice pokrywają się z granicami dzielnicy o tej nazwie. Przez osiedle kursuje 10 linii autobusowych komunikacji miejskiej, w tym 11 dziennych i 1 nocna: 4, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 34, 37, 38 i N2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]