Osiedle Wojska Polskiego (Bielsko-Biała)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Wojska Polskiego
Ilustracja
Osiedle Wojska Polskiego widziane z ulicy Cieszyńskiej
Państwo  Polska
Miasto Bielsko-Biała
Dzielnica Aleksandrowice
Data budowy 1976–1980
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Osiedle Wojska Polskiego
Osiedle Wojska Polskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Wojska Polskiego
Osiedle Wojska Polskiego
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Osiedle Wojska Polskiego
Osiedle Wojska Polskiego
Ziemia49°48′55″N 19°00′25″E/49,815278 19,006944

Osiedle Wojska Polskiegowielki zespół mieszkaniowy w Bielsku-Białej, w centralnej części dzielnicy Aleksandrowice. Powstał w latach 1976–1980. Zamieszkuje go ok. 6 tys. osób.

W obrębie osiedla znajdują się ulice: 1 Armii Wojska Polskiego, Czwartaków, Dywizji Kościuszkowskiej, Podchorążych, Saperów i Spółdzielców (częściowo), a otaczają go: ul. Cieszyńska, Spółdzielców (częściowo), Stawowa oraz linia kolejowa nr 190. Głównymi drogami (o znaczeniu ponaddzielnicowym) są: Cieszyńska i Spółdzielców. Na trasie linii kolejowej nr 190 znajduje się przystanek Bielsko-Biała Aleksandrowice.

Osiedle Wojska Polskiego ma powierzchnię 0,3 km² i składa się z 22 bloków z wielkiej płyty (dziesięcio- i czteropiętrowych), należących m.in. do Spółdzielni Mieszkaniowych: "Strzecha" i "Sarni Stok". W rejonie ul. Saperów występuje zabudowa jednorodzinna. Ponadto w południowej części znajduje się zabytkowy cmentarz wojskowy założony w 1921 r. jako cmentarz garnizonowy. Infrastruktura handlowo-usługowa koncentruje się wzdłuż ul. Stawowej i Spółdzielców, natomiast zaplecze rekreacyjne stanowią tereny zielone zlokalizowane pomiędzy ul. Dywizji Kościuszkowskiej a ul. Saperów.

Zgodnie z podziałem administracyjnym miasta przyjętym w 2002 r., osiedle wchodzi w skład jednostki pomocniczej gminy o nazwie Osiedle Wojska Polskiego, której granice pokrywają się z opisanymi wyżej granicami osiedla. Przez osiedle kursuje 14 linii autobusowych komunikacji miejskiej, w tym 13 dziennych i 1 nocna: 4, 14, 15, 21, 28, 34 oraz N1 - przystanki na ulicy Spółdzielców i Stawowej oraz 7, 9, 10, 16, 20, 36, 52 i N1 - przystanek Cieszyńska/Os. Wojska Polskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]