Ostaš

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostaš
Ilustracja
Ostaš, Čertovo auto – jedna z formacji skalnych
Państwo

 Czechy

Położenie

Žďár nad Metují

Pasmo

Góry Stołowe, Sudety Środkowe

Wysokość

700 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Ostaš”
Ziemia50°33′39,060″N 16°12′24,947″E/50,560850 16,206930
Szlak w skałach
Kaplica z 1859

Ostaš (niem. Wostasch, Ostasch, pol. Ostasz) – szczyt (700 m n.p.m.) w czeskiej części Gór Stołowych. Wzniesienie położone jest około 3,0 km na północny zachód od centrum Police nad Metují, w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o charakterystycznym stołowym kształcie, z wyraźną płaską częścią szczytową, jest jednym z wyższych wzniesień czeskiej części Gór Stołowych. Góra stanowi obszar rezerwatu przyrody Ostaš. Część szczytowa położone jest na niewielkiej wierzchowinie stołowej, którą tworzą dwie olbrzymie płyty skalne, zbudowane z górnokredowych piaskowców ciosowych, która we wszystkich kierunkach opada 40-metrowymi pionowymi skalnymi ścianami, które w niższych partiach przechodzą w strome zbocza, porośnięte lasem regla dolnego.

Na wierzchołku płyty górnej położona jest Frydlancka Skała z punktem widokowym, a na skraju płyty platforma widokowa. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała, popękana i poprzecinane wieloma szczelinami, a między dwoma płytami skalnymi na wierzchowinie znajdują się dwa labirynty skalne. Na wschodnim zboczu wyższej płyty, znajduje się labirynt górny, z szeregiem osobliwych utworów skalnych, a na niższej, północno-wschodniej płycie znajduje się labirynt dolny, oraz większe ugrupowanie skalne zwane Koci Gród, z pomnikiem przyrody Kocie Skały i Jaskinią Braci Czeskich. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, wzniesienie widoczne jest z daleka jako odosobniony masyw skalny.

Na górze znajduje się kilka punktów widokowych, z których roztaczają się panoramy Broumowskich Ścian, Karkonoszy, Gór Kamiennych, Sowich, Orlickich i Bystrzyckich.

W skrajnych częściach góry dochodzi do ruchów masywów i wież skalnych. Zjawiska te są badane za pomocą zainstalowanej sieci punktów geodezyjnych oraz przyrządów pomiarowych. 22 kwietnia 1992 roku zanotowano lokalne wstrząsy o sile 2,4 stopni w skali Richtera.

Nazwy niektórych systemów skalnych i skał:

  • Czarci Samochód (Čertovo auto),
  • Kopijnik (Zbrojonoš),
  • Zdrajca (Zdrádce),
  • Cyganka (Cikánka)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa góry pochodzi od imienia św. Eustachego (Eustacha lub Ostacha), patrona myśliwych, którzy w Średniowieczu chętnie tu polowali, a także trudnili się przeprowadzaniem osób przez pobliską granicę. Później masyw stanowił schronienie dla prześladowanych protestantów, zwłaszcza po ich porażce pod Białą Górą (m.in. pod skałą Mogiła Śmierci torturowano i zamordowano około stu niewinnych mieszkańców Polic nad Metují w każdym wieku, a zwłoki wrzucono w szczelinę skalną – zwoje włosów znajdowano przy późniejszym karczowaniu lasu). Odbywano tu także pielgrzymki do kapliczki na stoku (pierwsza, drewniana powstała w 1484; zastąpiono ją nową, okazalszą w 1669, a w 1720 postawiono jeszcze większą, którą zburzono w 1788 z rozkazu cesarza Józefa II; 8 września 1859 poświęcono kolejną, zbudowaną z inicjatywy lokalnego mieszkańca – Celestyna Velca, jako wotum za przetrwanie wojny francusko-austriackiej, która dotrwała do naszych czasów). W czasach współczesnych Ostaš stał się celem miłośników wspinaczki[2]. Przy kaplicy stoi pomnik alpinisty z Polic nad Metují – Miroslava Šmída (2004).

Infrastruktura turystyczna[edytuj | edytuj kod]

U podnóża wzniesienia znajduje się osada domków kempingowych Ostaš oraz niewielkie pole namiotowe, popularne zwłaszcza wśród wspinaczy, a także obiekty gastronomiczne. Kilkaset metrów dalej położony jest parking, do którego można dojechać boczną drogą z drogi krajowej nr 303.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak niebieski – okrężny szlak przez cały labirynt skalny; rozpoczyna się przy przystanku kolejowym Česká Metuje,
Szlak zielony – z miejscowości Police nad Metują na Kocie Skały (obok osady domków kempingowych),
Szlak czerwony – z Javora (dzielnica Teplic nad Metují) przez szczyt Hvězda do Broumova (obok osady domków kempingowych).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Broumovské stěny, Góry Stołowe, Ostaš, folder turystyczny mikroregionu ziemia policka (Policko), 2012
  2. Antonín Krtička-Polický, Góra Ostasz v opowieściach a legendach, Gmina Žďár nad Metują, 2009, ss.6,22

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]