Wojna francusko-austriacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna francusko-austriacka
Ilustracja
Napoleon III w czasie bitwy pod Solferino
Czas

29 kwietnia 1859 – 11 lipca 1859

Miejsce

Lombardia i Wenecja

Przyczyna

dążenie do wyparcia Austriaków z Włoch

Wynik

zwycięstwo połączonych sił francusko-piemonckich, utrata Lombardii przez Austrię na rzecz Sardynii (traktat w Zurychu)

Strony konfliktu
II Cesarstwo Francuskie
Królestwo Piemontu i Sardynii
Cesarstwo Austrii
Dowódcy
Napoleon III
Wiktor Emanuel II
Franciszek Józef I
Siły
ok. 206 000 ok. 242 000
brak współrzędnych

Wojna francusko-austriacka – konflikt zbrojny toczący się w 1859 pomiędzy II Cesarstwem Francuskim i Królestwem Piemontu i Sardynii a Cesarstwem Austrii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1859 stojący na czele rządu piemonckiego Camillo Cavour zamierzał wypowiedzieć wojnę Austrii, co miało na celu wyparcie jej wpływów z Włoch i doprowadzenie do zjednoczenia pod rządami dynastii sabaudzkiej.

Jako sprzymierzeńca w tym przedsięwzięciu pozyskał on Napoleona III, zawierając z nim w czerwcu 1858 układ z Plombières, w którym uzgodniono wspólne działania przeciwko Austrii. Celem obu stron było wyparcie Austriaków z Włoch, założenie trzech państw na ziemiach Italii: Górnej Italii pod przewodnictwem sardyńsko-piemonckim, królestwa środkowych Włoch i Mediolanu oraz Sycylii. Pieczę nad całym państwem miał sprawować papież. Za pomoc w wojnie Francja otrzymała od Królestwa Piemontu Lombardię, Sardynię, Niceę i Sabaudię.

W odpowiedzi na ogłoszoną przez Piemont mobilizację Austriacy wystosowali 23 kwietnia 1859 ultimatum, żądające rozbrojenia armii piemonckiej. Żądania austriackie zostały przez Cavoura odrzucone, w związku z czym Franciszek Józef I wypowiedział Piemontowi wojnę. 29 kwietnia 1859 wojska austriackie przekroczyły granicę z Piemontem. W dwóch wielkich bitwach pod Magentą 4 czerwca 1859 oraz Solferino 24 czerwca 1859 Austriacy ponieśli klęski, co zmusiło ich do zawarcia zawieszenia broni w Villafranca 11 lipca 1859.

W wyniku zawartego porozumienia Austria zrzekła się na rzecz Napoleona III Lombardii, zatrzymując jednak Wenecję. Austria odmówiła bowiem cesji swojego terytorium na rzecz Wiktora Emanuela II, którego Franciszek Józef nazwał kieszonkowcem i złodziejem (Taschen- und Landräuber). Zawarty 10 listopada układ pokojowy w Zurychu potwierdził ustalenia zawarte w rozejmie z Villafranca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Grodziski, Franciszek Józef I, Wrocław: Wyd. Ossolineum, 2006, ISBN 83-04-04777-2.