Ostatni dzień Christosa Milionisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ostatni dzień Christosa Milionisa
Του Χρήστου Μηλιόνη
Typ utworu

pieśń ludowa

Wydanie oryginalne
Język

nowogrecki

Data wydania

1824

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1970

Przekład

Zygmunt Kubiak, Małgorzata Borowska

Ostatni dzień Christosa Milionisa – ludowa pieśń grecka z tzw. cyklu kleftyckiego[1]. Pieśń ta znalazła się w opracowanym przez Claude Fauriela zbiorze Chants populaires de la Grèce moderne, którego pierwszy tom ukazał się drukiem w Paryżu w 1824 r. Zbiór ten został przygotowany na fali sympatii społeczeństwa francuskiego wobec Greków walczących o wolność i zawierał pieśni greckie, zebrane między Grekami żyjącymi w diasporze[2] wraz z ich francuskim przekładem prozą. Choć pieśń została wydrukowana w 1824 r., najprawdopodobniej jest starsza, być może pochodzi z połowy XVIII w.[3].

Bohaterem pieśni jest kleft (dosł. rozbójnik, złodziej) Christos Milionis, żyjący najprawdopodobniej w połowie XVIII w.[3]. Nazwisko Milionis pochodzi od strzelby o długiej lufie, ładowanej od przodu[3]. Pieśń opowiada o tym, iż na polecenie lokalnego możnowładcy tureckiego niejaki Sulejman wyrusza aby zabić Christosa. Spotyka go, pije z nim wino a rankiem ogłasza, że władca żąda jego głowy. Strzela do Christosa, lecz i ten zabija Sulejmana wołając, że za życia nie podda się Turkowi.

Na język polski pieśń tę przełożył Zygmunt Kubiak i opublikował w wydanym w 1970 r. zbiorze Antologia poezji nowogreckiej. W 2004 r. pieśń ta (pod tytułem Na śmierć Christosa Milionisa) ukazała się w nowym przekładzie Małgorzaty Borowskiej i została zamieszczona w tomie Gminna pieśń Greków (seria Arcydzieła literatury nowogreckiej, tom 2, s. 74-75).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Borowska: Gminna pieśń Greków. s. 65.
  2. Małgorzata Borowska: Gminna pieśń Greków. Warszawa: 2004, s. 8-9.
  3. a b c Małgorzata Borowska: Gminna pieśń Greków. s. 74.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Borowska, Gminna pieśń Greków, Warszawa 2004 (Arcydzieła literatury nowogreckiej, tom 2).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]