Ostatnia Wieczerza (obraz Michaela Willmanna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostatnia Wieczerza
Ilustracja
Autor Michael Willmann
Data powstania 1661
Medium olej na płótnie
Wymiary 77 × 146 cm
Miejsce przechowywania
Lokalizacja Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ostatnia Wieczerza – obraz Michaela Willmanna z ok. 1661 r. pochodzący z klasztoru Cystersów w Lubiążu, obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzieło zostało wykonane na zamówienie opata klasztoru Arnolda Freibergera. Obraz opatrzony jest sygnaturą artysty oraz monogramem z datą i herbem opactwa Cystersów w Lubiążu i ma charakter nokturnu (ciemne wnętrze z monumentalnymi cokołami kolumn oświetlone blaskiem świec, twarze zebranych wydobyte z półmroku). Oprócz Chrystusa i apostołów malarz przedstawia po lewej stronie dodatkowe postaci: chłopca nalewającego wino, dwie osoby rozmawiające oraz jedną chwytającą się za głowę w geście przerażenia. Ponura postać Judasza w momencie zapowiedzi zdrady zwraca się w kierunku widza. Pod względem kompozycyjnym obraz wzorowany jest na miedziorycie Bolswerta według Petera Paula Rubensa z ok. 1631 r., nieco zmodyfikowanym przez artystę.

Obraz przeznaczony był do nastawy ołtarzowej, być może jako predella, jednego z ołtarzy bocznych usytuowanych w transepcie kościoła klasztornego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Kozieł, Michael Willmann i jego malarska pracownia, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2013, s. 456-457.
  • Malarstwo śląskie 1520-1800. Katalog zbiorów, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, red. Ewa Hołuszka, Wrocław: Muzeum Narodowe, 2009, s. 217-218.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]