Osteodystrofia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osteochondrodysplazja, nieokreślona
ICD-10 Q78.9

Osteodystrofia (z greckiego osteo – kości, dys – źle, trophe – pożywienie) – medyczne określenie kilku jednostek chorobowych układu kostnego, dla których wspólną cechą jest zwyrodnienie włóknisto-torbielowate kości i ich odwapnienie.

Choroba włóknista kości, o nieznanych przyczynach, pojawia się w wieku dziecięcym i w okresie pokwitania, głównie u dziewcząt. Zmiany występują w kościach długich (zwykle po jednej stronie ciała), powodując ich wygięcie.

Zwyrodnienie włóknisto-torbielowate kości (kostna choroba Recklinghausena) jest najprawdopodobniej następstwem niedoczynności przytarczyc.

Osteodystrofia nerkowa (tzw. krzywica nerkowa) pojawia się we wczesnym dzieciństwie i jest następstwem wad rozwojowych nerek lub ich długotrwałego zapalenia.

Osteochondrodystrofia należy do chorób układowych tj. uogólnionych lub rozsianych zaburzeń kostnienia i wzrastania, często o niezależnej przyczynie, może ujawnić się zaraz po urodzeniu.

Znane czynniki powodujące osteodystrofię to: zaburzenia chromosomalne, metaboliczne, mukopolisacharydozy i mukolipidozy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia Powszechna. PWN.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.