Oznaka identyfikacyjna z nazwiskiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LTG William B. Caldwell - widoczna plakietka z nazwiskiem na umundurowaniu wyjściowym US Army
GEN Peter Schoomaker - widoczna naszywka z nazwiskiem na umundurowaniu polowym US Army

Oznaka identyfikacyjna z nazwiskiem (name patch, name tag) - naszywka lub plastikowa plakietka z nazwiskiem umieszczana zazwyczaj na mundurze służąca identyfikacji. Oznaka zazwyczaj ma kształt prostokąta.

Name patch w siłach zbrojnych różnych państw[edytuj | edytuj kod]

Brytyjskie Siły Zbrojne[edytuj | edytuj kod]

Naszywka z nazwiskiem przyszywana jest nad lewą górną kieszenią bluzy wojsk British Army. Naszywka nie jest obowiązkowa[1].

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej[edytuj | edytuj kod]

Oznakę identyfikacyjną z nazwiskiem nosi się do wszystkich ubiorów bezpośrednio nad klapką prawej górnej kieszeni, a na kurtkach mundurów Marynarki Wojennej - po prawej stronie symetrycznie w stosunku do baretek. Na swetrze oficerskim oznakę identyfikacyjną nosi się w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych po prawej stronie na środku na wysokości kieszeni, w Marynarce Wojennej bezpośrednio pod oznaką stopnia wojskowego[2].

Występują dwa rodzaje naszywek: wersja do munduru pustynnego i do munduru zwykłego. Różnią się kolorem zastosowanej nici oraz kamuflażem tła.

Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

US Army[edytuj | edytuj kod]

W umundurowaniu polowym US Army naszywka z nazwiskiem umieszczana jest nad górną prawą kieszenią. Wcześniej (np. BDU) naszywki były przyszywane na stałe, ale w nowszych wzorach umundurowania (np. w mundurze ACU) są przyczepiane na rzep. Name patch nosi się na bluzie mundurowej, kurtkach systemu ECWCS gen. III, a dawniej także na kurtkach M65 lub innych. Natomiast w umundurowaniu wyjściowym name patch nosi się pośrodku klapy prawej kieszeni marynarki[3].

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Bluzy obszywa się podobnie jak w US Army - name patch nad górną prawą kieszenią. Dodatkowo w US Marines praktykowane jest naszywanie dodatkowej naszywki nad prawą tylną kieszenią spodni.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gdzie i jak przyszywać naszywki (pol.). dpm-soldier.pl. [dostęp 2012-06-06].
  2. Informator Mundurowy INSPEKTORAT WSPARCIA SIŁ ZBROJNYCH Bydgoszcz 2009 s.18
  3. Organization of the United States Army