Kurtka M65

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierz w kurtce M65

Kurtka M65 (M-1965 field jacket) - kurtka używana przez US Army (okres 1965-2009), należąca do systemu M65.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kurtkę zaprojektowała firma Alpha Industries dla US Army, a do użytku oficjalnie wprowadzono ją 17 marca 1970 roku. Zastąpiła ona starsze kurtki M51. M-65 była szeroko stosowana przez US Army podczas wojny w Wietnamie, gdzie była niezwykle użyteczna podczas zimnych pór monsunowych. W roku 2009 system M65 ostatecznie zakończył swoją karierę w US Army, ustępując nowszemu Extended Cold Weather Clothing System[1].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Zasadniczą różnicą pomiędzy M51 a M65 jest stójka. Zastąpiła ona klasyczny kołnierz. Kurtka posiada 4 kieszenie zapinane na napy. Zapinana jest na zamek błyskawiczny i listwę z napami. Posiada także stały kaptur z tkaniny NYCO w splocie Oxford chowany w kieszeni w stójce. Ponadto istnieje możliwość dopięcia kaptura zimowego od Parki M65. Kurtka posiada także dopinaną na guziki podpinkę[2]. W pierwszych kurtkach stosowano podpinkę od M51, później zastąpiono ją nowszą nylonową wypełnioną watą poliestrową[3]. Kurtka wykonana jest z tkaniny NYCO (50% nylon, 50% bawełna), cechującej się duża wytrzymałością. Kurtka M65 fabrycznie jest zaimpregnowana specyfikiem o nazwie Quarpel, co zapewnia ochronę przed małym deszczem[4]. Mankiety kurtki regulowane są za pomocą rzepów.

Wersje kurtki[edytuj | edytuj kod]

Kurtki M65 produkowane dla US Army występowały w 4 wariantach kamuflażowych. Pierwsze były w kolorze olive green (OG-107) - produkowano je w latach 1966-91. Od roku 1982 w związku z podjęciem decyzji o wprowadzeniu w armii kamuflażu Woodland podjęto produkcje kurtek w tym kamuflażu, a w 1989 r. wprowadzono także wersję w kamuflażu pustynnym 3 Color Desert Pattern. Niedawno po wprowadzeniu do US Army kamuflażu UCP, pojawił się też projekt kurtki M65 w tym kamuflażu. Nowa kurtka posiadała kilka modyfikacji m.in. brak naramienników, rzepy na ramionach. Z uwagi na wykorzystywanie w US Army bardziej zaawansowanych technicznie kurtek nowa M65 nie przyjęła się.

Z uwagi na wysoką wartość użytkową kurtki, także armie innych krajów stosują kurtki wzorowane na M65. Takimi przykładami może być Armia Austriacka lub Chorwacka.

Odniesienia kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Kurtka M65 przeniknęła do kultury masowej. Jest określona jako kultowa, obok takich rzeczy jak Coca-Cola czy 501-ki Levi's[5][6]. Stała się modna, m.in. w USA, w Polsce - zwłaszcza w PRL.

W filmach występowali w niej np:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]