Przejdź do zawartości

Płaskodziobek mały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płaskodziobek mały
Todus todus[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

kraskowe

Rodzina

płaskodziobki

Rodzaj

Todus

Gatunek

płaskodziobek mały

Synonimy
  • Alcedo Todus Linnaeus, 1758[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Płaskodziobek mały[4] (Todus todus) – gatunek małego, kolorowego ptaka z rodziny płaskodziobków (Todidae) w rzędzie kraskowatych (Coraciiformes). Występuje endemicznie w lasach całej Jamajki[5]. Monotypowy[2][6].

Morfologia
Osiąga wielkość 9–11 cm i masę 5,5–7,2 g. W jego barwach dominują: zielony w górnej części (w tym głowa, skrzydła i ogon), z czerwonym gardłem i żółtawo-zielonkawymi spodami. Na bokach znajduje się trochę różu. Ma dużą głowę i długi, płaski dziób. Od nasady dzioba w stronę boków piersi przebiega pasek („wąsy”), początkowo biały i wąski, przechodzący w szerszą jasnoniebieskoszarą plamę. Samice są podobne do samców, różnią się tym, że wspomniana jasnoniebieskoszara plama jest słabo widoczna[5].
Biotop
Jego naturalne siedliska to las subtropikalny lub tropikalny las wilgotny[3]. Preferuje zalesione wzgórza i góry, ale jego typowe siedlisko może obejmować namorzyny i suche lasy nizinne.
Lęgi
Zwykle gniazduje w norze wykopanej w urwistym brzegu ziemi lub w zgniłym pniu drzewa. Sezon lęgowy odbywa się między grudniem a lipcem[5].
Pożywienie
Płaskodziobek mały żywi się szeroką gamą owadów, w tym muchami, chrząszczami, konikami polnymi, świerszczami i ćmami. Pająki, krocionogi i małe jaszczurki, a czasami także owoce, są również częścią jego diety[5].
Status
IUCN uznaje go za gatunek najmniejszej troski (LC – Least Concern), bo chociaż ma ograniczony zasięg i jego liczebność powoli spada, wielkość populacji nie pozwala zaliczyć go do innej kategorii. Podejrzewa się, że populacja gatunku kurczy się w wyniku drapieżnictwa mangust, niszczenia siedlisk oraz polowań wiejskich dzieci[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Todus todus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Jamaican Tody (Todus todus). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-01)]. (ang.).
  3. a b c Todus todus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Todidae Vigors, 1825 - płaskodziobki - Todies (Wersja: 2019-10-10). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-06-02].
  5. a b c d N. Bouglouan: Jamaican Tody. [w:] oiseaux-birds.com [on-line]. [dostęp 2021-10-06]. (ang.).
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Todies, motmots, bee-eaters. IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-06-02]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]