Państwowe Zakłady Teletransmisyjne Telkom-PZT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwowe Zakłady Teletransmisyjne TELKOM-PZT
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

ul. Marsa 56
04-242 Warszawa

Data założenia

1957

Data likwidacji

1993

Forma prawna

przedsiębiorstwo państwowe

brak współrzędnych
Budynek B. Widok od ul. Okularowej
Budynek A. Widok od ul. Szpaczej

Państwowe Zakłady Teletransmisyjne TELKOM-PZT – nieistniejące warszawskie przedsiębiorstwo podległe resortowi łączności zajmujące się produkcją urządzeń teletransmisyjnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Państwowych Zakładów Teletransmisyjnych zaczyna się w 1955 roku, kiedy wyodrębniano Zespół Wydziałów Teletransmisyjnych z Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie. W 1957 roku powołano zakłady PZT. Przedsiębiorstwo wprowadziło się do nowo wybudowanych budynków przy ul. Marsa 56 w Warszawie. W 1971 roku podporządkowano zakłady zjednoczeniu TELKOM.

Głównym produktem zakładów były stojaki teletransmisyjne. Przedsiębiorstwo wytwarzało także różne rodzaje mierników teletransmisyjnych.

Historia firmy kończy się w 1993 roku, kiedy to sprzedano przedsiębiorstwo koncernowi Alcatel. Budynki po zakładach zostały ostatecznie wyburzone pod koniec 2015 roku. Obecnie w tym miejscu znajduje się market Selgros. Po dawnym PZT pozostał jeden budynek od strony ul. Marsa. Dawniej prowadzono w nim działalność produkcyjną, obecnie jest budynkiem biurowym i siedzibą kilku firm.

PZT posiadały również ośrodek wczasowy w Czaplinku przy ul. Pięciu Pomostów 1 (Obecnie Drawtur Czaplinek).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]