Przedsiębiorstwo państwowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przedsiębiorstwo państwoweprzedsiębiorstwo, którego wyłącznym właścicielem jest państwo, a ściślej rzecz biorąc Skarb Państwa. Jest osobą prawną, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 25.09.1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1384). Należy je odróżnić od spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które z prawnego punktu widzenia nie są przedsiębiorstwami państwowymi, ale spółkami uregulowanymi w Kodeksie spółek handlowych.

Przedsiębiorstwo państwowe może zostać przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa w drodze komercjalizacji, która jest zazwyczaj etapem poprzedzającym prywatyzację.

W Polsce oznaczenie "Przedsiębiorstwo Państwowe" miało wiele podmiotów o różnej skali działania, np. "Poczta Polska, Telegraf i Telefon PP", "PP Motozbyt", "PP Polmozbyt", "Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej". W gospodarce PRL określenie "przedsiębiorstwo państwowe" należało do ogólnej kategorii opisującej jednostki gospodarki uspołecznionej, do której prócz "PP" należały także spółdzielnie oraz nieliczne spółki (np. "Baltona", założona jako sp. z o.o. w 1946).

Według danych Ministerstwa Skarbu w 2011 w Polsce istnieje 20 czynnych przedsiębiorstw państwowych[1] podlegających bezpośredniemu nadzorowi ministerstwa. Przykładem współcześnie funkcjonujących przedsiębiorstw, które zachowały tę formę prawną są: Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze"[2] i Polska Żegluga Morska, ale także np. Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek (zakłady te jednak mają zostać skomercjalizowane[3]).

W Austrii przedsiębiorstwem państwowym są m.in. Österreichische Bundesbahnen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Literatura (podstawa prawna)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]