Pacem in terris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Jana XXIII we Wrocławiu z mottem PACEM IN TERRIS

Pacem in terris (łac. Pokój na ziemi) – encyklika napisana przez Jana XXIII po kryzysie kubańskim, w którym papież pełnił funkcję ambasadora dobrej woli. Papież skończył ją pisać 11 kwietnia 1963, niecałe dwa miesiące przed swoją śmiercią.

POKÓJ NA ZIEMI, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga.

— Jan XXIII, fragment Wstępu

Poruszane zagadnienia[edytuj]

  • Porządek między ludźmi,
  • Prawa człowieka,
  • Obowiązki człowieka,
  • Stosunki między obywatelami a władzami społeczności politycznej,
  • Stosunki między państwami,
  • Stosunek ludzi i społeczności państwowych do społeczności światowej,
  • Wskazania duszpasterskie.

Opinie[edytuj]

Amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla Richard Feynman powiedział:

Uważam encyklikę Jana XXIII, którą przeczytałem, za jedno z największych wydarzeń naszych czasów i wielki krok w przyszłość. Nie potrafiłbym znaleźć lepszego sposobu wyrażenia moich poglądów na sprawy moralne, na obowiązki i odpowiedzialność ludzkości, na stosunki pomiędzy ludźmi, niż jest to zrobione w tej encyklice. Nie podzielam pewnych motywacji, stojących za niektórymi ideami, wyprowadzonymi od Boga. Osobiście nie uważam, by niektóre z tych idei były w wyraźny sposób naturalną konsekwencją idei głoszonych przez wcześniejszych papieży. Z tym się nie zgadzam, ale nie będę tego wyśmiewał ani nie będę się spierał. Podzielam papieskie poglądy na sprawę odpowiedzialności i obowiązków ludzi. Uznaję tę encyklikę za początek, być może, nowego okresu, w którym zapomnimy o teoriach wyjaśniających, dlaczego w coś wierzymy, jeżeli tylko, w końcu, zgodzimy się w sprawie tego, co należy czynić

— R. Feynman, Sens tego wszystkiego. Rozważania o życiu, religii, polityce i nauce, s.97, przeł. S. Bajtlik, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999.

Linki zewnętrzne[edytuj]