Przejdź do zawartości

Pakch’ŏn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pakch'ŏn
박천군
Powiat
Państwo

 Korea Północna

Prowincja

P’yŏngan Północny

Siedziba

Pakch'ŏn-ŭp

Powierzchnia

288,42 km²

Populacja (2008)
• liczba ludności


98 128[1]

• gęstość

340,23 os./km²

Tablice rejestracyjne

평북

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miasteczek (ŭp)

1

Liczba dzielnic robotniczych (rodongjagu)

1

Liczba wsi (ri)

20

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Pakch'ŏn (kor. 박천군, Pakch'ŏn-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji P’yŏngan Północny. W 2008 roku liczył 98 128 mieszkańców[1]. Graniczy z powiatami Nyŏngbyŏn od wschodu, Unjŏn od zachodu, T'aech'ŏn od północy, a także z należącym do prowincji P’yŏngan Południowy miastem Anju. Powiat znajduje się nad Morzem Żółtym, określanym w Korei Północnej jako Morze Zachodniokoreańskie. 30% terytorium stanowią lasy, stosunkowo duży odsetek powierzchni powiatu w porównaniu z resztą kraju stanowią tereny uprawne – ok. 50%. Przez powiat przebiega linia kolejowa P'yŏngŭi, łącząca stolicę Korei Północnej, Pjongjang ze znajdującym się w północno-zachodniej części kraju miasta Sinŭiju, a dalej z siecią kolejową Chin, a także bardzo krótka, 9-kilometrowa linia Pakch'ŏn, łącząca miasteczko Pakch'ŏn z dzielnicą robotniczą Maengjung (Maengjung-rodongjagu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 11 miejscowości (kor. myŏn) oraz 91 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Pakch'ŏn, Tongnam, Tŏk'am, Yangga, Ch'ŏngryong (10 wsi), Kasan (2 wsie – wszystkie te miejscowości poprzednio były częścią powiatu Pakch'ŏn), Toksan (powiat Nyŏngbyŏn), a także Anju (2 wsie z powiatu o tej samej co miejscowość nazwie). Powiat Pakch'ŏn składał się wówczas z jednego miasteczka (Pakch'ŏn-ŭp) i 33 wsi. W czerwcu 1958 roku do powiatu przyłączono wsie Samhwa, Sambong oraz Ch'ŏngryong, wcześniej będące częścią powiatu Unjŏn. W maju 1980 roku natomiast powiat zmniejszył się o wsie Ryongjŏng, Ryonghŭng, Songdo oraz o dzielnicę robotniczą Tŏksŏng. Wszystkie te jednostki weszły wtedy w skład należącego do prowincji P’yŏngan Południowy, powiatu Anju.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie. Na terenie powiatu znajdują się głównie uprawy ryżu, ale także kukurydzy, soi, pszenicy i jęczmienia. Istotne dla gospodarki regionu jest również górnictwo, sadownictwo i hodowla żywego inwentarza. Tereny powiatu kryją złoża złota, srebra i minerałów z grupy łyszczyków (tak zwane miki).

Podział administracyjny powiatu[edytuj | edytuj kod]

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Nazwa jednostki administracyjnej Rodzaj jednostki administracyjnej Hangul
Pakch'ŏn-ŭp miasteczko 박천읍
Maengjung-rodongjagu dzielnica robotnicza 맹중로동자구
Kisong-ri wieś 기송리
Tansan-ri wieś 단산리
Tŏksam-ri wieś 덕삼리
Taeryŏng-ri wieś 대령리
Ryulgok-ri wieś 률곡리
Maengha-ri wieś 맹하리
Pongsŏng-ri wieś 봉성리
Sambong-ri wieś 삼봉리
Samha-ri wieś 삼하리
Sangju-ri wieś 상주리
Sang'yang-ri wieś 상양리
Sŏkgye-ri wieś 석계리
Songsŏk-ri wieś 송석리
Sinp'yŏng-ri wieś 신평리
Jungnam-ri wieś 중남리
Ch'ŏngryong-ri wieś 청룡리
Ch'ŏngsan-ri wieś 청산리
Hak'am-ri wieś 학암리
Wŏnnam-ri wieś 원남리

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b D P R Korea 2008 Population Census – National Report. Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]