Przejdź do zawartości

Panarea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panarea
Ilustracja
Wyspa Panarea
Kontynent

Europa

Państwo

 Włochy

Akwen

Morze Tyrreńskie

Powierzchnia

3,3 km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


ok. 300
91 os./km²

Położenie na mapie Sycylii
Mapa konturowa Sycylii, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Panarea”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Panarea”
Ziemia38°38′14″N 15°04′02″E/38,637222 15,067222

Panarea (starożytna Euonimo) – wyspa wulkaniczna, najmniejszą z siedmiu głównych wysp archipelagu Liparyjskiego (Eoliańskiego). Powierzchnia 3,3 km², maksymalna wysokość to 421 m n.p.m. (Punta del Corvo). Na wyspie mieszka około 300 osób. Podczas sezonu turystycznego (sierpień) liczba ta wzrasta dziesięciokrotnie.

Panarea jest wynikiem skomplikowanej historii wulkanicznej, rozpoczętej 200 000 lat temu. Były to głównie wylewy gęstej, wapienno-alkalicznej magmy (częściowo wysoko potasowej), tworzącej kopuły zbudowane ze skał od bazaltowych andezytów do dacytów. Zjawiska te podzielono na trzy etapy: Paleo-Panarei, pośredni i końcowy. Najnowsze erupcje miały miejsce około 10 000 lat temu, w odległości 2–4 km na wschód i północny wschód od Panarei. Ich wynikiem jest archipelag małych wysepek: Dattilo, Lisca Bianca, Lisca Nera, Bottaro, Panarelli i Basiluzzo.

Cały archipelag Panarei reprezentuje duże ciało wulkaniczne, o powierzchni około 460 km², wznoszące się z głębokości poniżej 1200 m. Obecnie aktywność wulkaniczna tego obszaru przejawia się jedynie w postaci fumaroli, występujących na Panarei oraz pod powierzchnią morza, w okolicach mniejszych wysepek. Fumarole te znane były od czasów grecko-rzymskich.

Linki zewnętrzne, źródła

[edytuj | edytuj kod]