Panduvasdeva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panduvasdeva
පණ්ඩුවාසදේව
Król Upatissa Nuwara
Władca Sri Lanki
Okres od ok. 504 p.n.e.
do ok. 474 p.n.e.
Poprzednik Upatissa
Następca Abhaya
Dane biograficzne
Dynastia Ród Vijaya
Data i miejsce urodzenia przed 515 p.n.e.
Sinhapura
Data i miejsce śmierci 474 p.n.e.
Upatissa Nuwara
Ojciec Sumitta
Matka księżniczka z Madha
Rodzeństwo dwoje starszych braci
Żona Buddhakachchana
Dzieci Abhaya, Tissa i 8 dalszych synów,
córka Ummadha Citta

Panduvasdeva – król Syngalezów na Sri Lance w latach 504–474 p.n.e., syn króla Sumitty z Sinhapury w północnych Indiach, bratanek i następca Vijaya[1][2].

Życie[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Panduvasdeva przyszedł na świat przed 515 r.p.n.e. jako najmłodszy syn króla Sumitty, rezydującego w legendarnym mieście Sinhapura w północnych Indiach. Jego ojciec Sumitta był bratem-bliźniakiem Vijaya, który utraciwszy prawa do odziedziczenia ojca i wygnany na banicję założył na zdobytych na Sri Lance terenach własne państwo, aczkolwiek brakowało mu legalnego następcy trony. Dlatego czując nadchodzący koniec życia Vijaya zaprosił swojego brata-bliźniaka Sumittę, by ten przejął po nim władzę. Sumitta jednak nie chcąc opuszczać ojczyzny wysłał doń w zastępstwie swego najmłodszego syna Panduvasudevę[1].

Objęcie władzy[edytuj | edytuj kod]

Królewicza wysłano na obiecaną wyspę wraz z 32 zaufanymi towarzyszami przez morze. Jednakże wylądowali oni w Gokanna (obecnie Trikunamalaja) na niewłaściwym, północno-wschodnim wybrzeżu. Kiedy młody królewicz przybył, jego wuj już nie żył, a władzę sprawował regent Upatissa z Upatissa Nuwara, będący przedtem głównym ministrem Vijaya. Upatissa faktycznie zrazu ustąpił przybyłemu Panduvasdeva tronu, który kontynuował dynastię Vijaya[3].

Koligacje i komplikacje rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak jego wuj Vijaya, również Panduvasdeva poślubił aryjską księżniczkę z rodu Pandja. Jego wybór padł na słynącą ze swej urody kobietę zwaną w źródłach jako Subhaddakaccani, Kasyindevi[4] lub - ze względu na jej pokrewieństwo z Siddharthą Gotamą[2] - Buddhakachchana. W jej orszaku przybyło na wyspę wraz z nią sześciu spośród jej braci (Ramagona, Ruhuna, Dighayu, Uruvela, Anuradha, Vijitagama)[2], z których każdy założył nowe miasto swego imienia (Anura-Gama, Dighayu-Dighamadulla, Rama-Gama, Rohana (Ruhuna), Uruwela oraz Vijithapura[4].

Później córka Panduvasdevy, Ummadha Citta zaszła w ciążę z księciem Digha Gamani, synem księcia Dighayu, brata królowej. Chcąc zmazać hańbę, bracia chcieli zabić siostrę. Jedynie najstarszy brat, Abhaya, stanął w jej obronie i wymógł na ojcu zezwolenie na ślubu kochanków. Jednakże w ich ślubnym horoskopie nadworni astrolodzy wyczytali, że unicestwi swych wrogów, dlatego postanowili zgładzić noworodka, jeżeli będzie to syn. Księżniczka Citta urodziła faktycznie syna, którego nazwano Pandukabhaya. Aby ratować dziecko, rodzice zamienili go na akurat nowo narodzoną dziewczynkę, syna zaś oddali do adopcji na południe wyspy, z dala od złowrogich wujów. Gdy Pandukabhaya dorósł, został dzielnym wojownikiem i dopełnił proroctwa, po czym zjednoczył wyspę pod swym berłem[5].

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Rezydując w Upatissa Nuwara Panduvasdeva rządził stosunkowo spokojnie[2] przez 30 lat. Dla usprawnienia administracji, podzielił on wyspę na trzy prowincje: Raja Rata (lub Pihiti Rata), Maya Rata i Ruhuna Rata[2]. Po jego śmierci władzę przejął jego pierworodny syn, Abhaya[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]