Panteon pisarzy i osób publicznych Didube

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panteon pisarzy i osób publicznych Didube
დიდუბის პანთეონი
Państwo

 Gruzja

Miejscowość

Tbilisi

Data otwarcia

1915

Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Panteon pisarzy i osób publicznych Didube”
Ziemia41°43′45″N 44°47′08″E/41,729167 44,785556

Panteon Didube (gruz. დიდუბის პანთეონი) – cmentarz w Tbilisi na którym pochowano najbardziej znanych pisarzy, artystów, naukowców, naukowców i działaczy politycznych w Gruzji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Panteon znajduje się obok kościoła Najświętszej Marii Panny w Didube. W 1893 roku po śmierci pisarza Aleksandra Kabzegi publicysta Kote Meskhi (1857–1914) napisał, że nie ma w Gruzji miejsca w którym można by pochować znanych gruzińskich pisarzy i osoby publiczne[1]. Wtedy rada miasta Tbilisi zaproponowała pochowanie pisarza w Dudube, gdzie został wcześniej pochowany gruziński malarz Aleksander Bendzeladze[1]. Do pomysłu wróciło w 1915 roku Towarzystwo upowszechniania czytania i pisania wśród Gruzinów podejmując dezyzję o utworzeniu w Didube panteonu dla pisarzy i osób publicznych[1]. Zgodnie z pierwszym statutem mogła tu zostać pochowany pisarz lub osoba publiczna zasłużona dla stolicy lub kraju[1].

Zamknięcie Panteonu[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku podjęto decyzję o jego zamknięciu z powodu braku miejsca na pochówek zmarłych[2]. Planowana jest restauracją zrujnowanych grobowców, pomników i dróg oraz stworzenie tu muzeum, w którym będą prowadzone zajęcia edukacyjne[1].

Lokalizacja i powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Panteon znajduje się w dzielnicy Didube w północnej części Tbilisi[3]. Jego powierzchnia wynosi 5 446 metrów kwadratowych. W panteonie pochowanych jest około 890 osób, ale tylko 528 to osoby publiczne, pozostali to członkowie ich rodzin[4].

Znane osoby pochowane na cmentarzu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]