Panthers Wrocław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panthers Wrocław
Pełna nazwa

Panthers Wrocław Sp. z o.o.

Kod

WPA

Przydomek

Pantery

Maskotka

Miaurycy i Miaugosia

Barwy

              

Data założenia

2013

Debiut w najwyższej lidze

2014

Liga

European League of Football

Liczba zawodników

55 seniorów, 45 juniorów

Państwo

 Polska

Adres

Al. Ignacego Jana Paderewskiego 35/3, 51-612 Wrocław

Stadion

Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Sponsor techniczny

Tarczyński S.A.

Właściciel

Jacek Tarczyński

Prezes

Michał Latoś

Menedżer generalny

Jakub Głogowski

Trener

Dave Christensen

Strona internetowa

Panthers Wrocław – wrocławska drużyna futbolu amerykańskiego z sekcjami Softball, Lacrosse i Ultimate Frisbee. Klub uczestniczy m.in. w rozgrywkach European League of Football, Polskiej Ligi Softballu Kobiet (PLSK) oraz Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet (PLLK). Drużyna czterokrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski, a w 2016 zwyciężyła w rozgrywkach o Mistrzostwo Europy IFAF. Stadionem domowym Panthers jest Stadion Olimpijski we Wrocławiu.

Od 2021 roku Panthers Wrocław jako jedyny polski zespół występuje w międzynarodowych rozgrywkach w futbolu amerykańskim European League of Football[1].

Pozostałe sekcje Panthers Wrocław zostały utworzone dzięki dołączeniu do organizacji innych wrocławskich klubów - Panthers Softball - Hrabiny Wrocław, Panthers Lacrosse - Kosynierki Wrocław, Panthers Ultimate - The Bridge oraz Flowers Wrocław.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał 25 września 2013 w wyniku fuzji dwóch wrocławskich klubów Devils Wrocław i Giants Wrocław. Kluby osobno pochwalić się mogły tytułami mistrzowskimi oraz znaczącym wkładem w rozwój dyscypliny, decyzja o fuzji w świetle teorii "One City, One Team" motywowana była chęcią współpracy w celu dalszego rozwoju wrocławskiego sportu oraz całej dyscypliny. Pierwszy rok Panthers przyniósł klubowi jedynie złoto na poziomie rozgrywek juniorskich[2], kiedy to drużyna seniorska uległa w finale Seahawks Gdynia 32-41 natomiast Panthers B uznać musiało wyższość Saints Częstochowa w meczu ćwierćfinałowym[3].

Rok 2015 przyniósł do klubu nową jakość w postaci amerykańskiego rozgrywającego w osobie Kyla Israela, występującego wcześniej w najwyższej dywizji rozgrywek NCAA UCF Knights. Dodatkowi amerykanie w składzie Panthers to Marcus Sims (Biegacz) oraz Joshua Hartigan (Linebacker). Sezon 2015 był kolejnym, w którym mecz finałowy- X Superfinał, tym razem rozgrywany na murawie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, potoczył się całkowicie nie pomyśli wrocławian- drugi rok z rzędu swoją wyższość okazali Seahawks Gdynia, zwyciężając 28:21[4]. Ten sam rok przyniósł lidze polskiej start nowych rozgrywek juniorskich, w formule jedenastoosobowej. Rozgrywki juniorskie, zarówno w formule J8 jak i J11 w roku 2015 zdominowane zostały przez wrocławskie Pantery pod wodzą trenerów Michała Rutkowskiego i Krzysztofa Stopy, zdobywając dwa tytuły mistrzowskie w ciągu jednego roku. Po znaczących osłabieniach w składzie Panthers B, drużyna nie dostała się do fazy playoff, przez co sezon zakończyła już na etapie grupowym.

W 2016 roku drużyna wygrała międzynarodowe europejskie rozgrywki Ligi Mistrzów IFAF Europe, pokonując w finale włoskie Milano Seamen 40-37[5] oraz przełamała passę triumfując również w finale ligi polskiej, dominując Seahawks Gdynia 56:13 w XI Superfinale rozgrywanym na Stadionie Miejskim w Łodzi.

Do roku 2017 Panthers występowali w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, w której to zdobyli dwa mistrzostwa Polski oraz dwa wicemistrzostwa. Jednak wskutek rozłamu w 2017 roku drużyna opuściła PLFA i wraz z 19 innymi polskimi klubami stworzyła nową ogólnopolską ligę – Ligę Futbolu Amerykańskiego (LFA)[6]. W pierwszym sezonie rozgrywek LFA (2018) Panthers Wrocław dotarli aż do finału, w którym ulegli Lowlanders Białystok 13-14. W latach 2017 i 2018 zespół występował również w międzynarodowym turnieju Central European Football League (CEFL).

W sezonie 2019 Panthers Wrocław wygrali wszystkie 10 meczów w ramach LFA zdobywając przy tym swoje trzecie Mistrzostwo Polski, w Polish Bowl XIV pokonali Lowlanders 28:14. W tym roku została wydana również książka "Panthers Wrocław. Amerykański Sen o Potędze" autorstwa Piotra Bery[7].

Sezon 2020 przesunięty z powodów epidemiologicznych Pantery przeszły jak burza, nie zatrzymując się aż do meczu finałowego Polish Bowl XV, w którym po raz kolei pokonali gości z Białegostoku 48:12 zdobywając do swojej kolekcji kolejny tytuł Mistrza Polski[8].

Rok 2020 był również przełomowy w organizacji klubu, który poszerzył się o dwie sekcje żeńskie - Panthers Softball, w wyniku dołączenia się drużyny Hrabiny Wrocław oraz Panthers Lacrosse. Na pierwsze sukcesy nowej sekcji, kibice nie musieli czekać długo, bo już 5.07 Panthers Softball wywalczyło Softballową Podwójną Koronę - zdobywając tytuł Mistrza Polski PLSK oraz wygrywając Puchar Polski Softballu[9]. Klub odświeżył również swoją stronę internetową.

W sezonie 2021 władze klubu zdecydowały o rezygnacji z występów w ramach polskiej ligi LFA na rzecz nowo powstającej międzynarodowej ligi European League of Football, zostając jednocześnie jedynym polskim klubem w rozgrywkach.[10] Aktualnie Panthers Wrocław są jedną z 17 drużyn, biorących udział w europejskich rozgrywkach.

Sezon po sezonie[edytuj | edytuj kod]

Zespół juniorski[edytuj | edytuj kod]

Panthers Wrocław posiadają zespół juniorski, który od sezonu 2014 regularnie bierze udział rozgrywkach młodzieżowych. W latach 2014 i 2015 zdobywali Mistrzostwa Polski do lat 17, w latach 2015-2017 zdominowali ligę U19 wygrywając 3 tytuły mistrzowskie. Odkąd rozgrywki organizowane są przez Ligę Futbolu Amerykańskiego, Panthers przystępują do ligi U18, gdzie dwukrotnie (2018 i 2019) zdobyli Wicemistrzostwo Polski ulegając u obu przypadkach drużynie Bielawa Owls. Sekcja juniorska zrzesza zawodników w wieku 13-18 lat, skupiając uwagę na zrównoważony rozwój młodych sportowców.

Od początku istnienia klubu sekcją juniorską zarządza Karolina Janas.

Klub od lat rozwija również prowadzoną przez sztab wykwalifikowanych trenerów sekcję Panthers Minis, przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-12. Treningi prowadzone są w formie Futbolu flagowego – bezkontaktowej odmiany dyscypliny, pozwala to uniknąć kontuzji, jednocześnie wyraźnie poprawiając zdolności motoryczne i kondycję młodych zawodników.

Panthers Softball[edytuj | edytuj kod]

Sekcja Panthers Softball to pierwsza sekcja reprezentująca dyscyplinę inną niż futbol amerykański. Wieści o poszerzeniu struktur Panthers o zawodniczki wrocławskich Hrabin ujrzały światło dzienne w czerwcu 2020.[25] Wielokrotne Mistrzynie Polski do sezonu 2022 podeszły już w nowych barwach. Pierwszy sezon Panthers Softball sekcja zakończyła z podwójną koroną - zwyciężając tytuł Mistrza Polski oraz organizowany we Wrocławiu Puchar Polski[26].

W sezonie 2021, poza rozgrywkami Polskiej Ligi Softballu Kobiet oraz Pucharu Polski, Panthers zajęły drugie miejsce w Drużynowych Pucharze Europy w bułgarskiej Dupnicy, w meczu finałowym ulegając Wesseling Vermins. Na krajowym podwórku ekipa Panthers obroniła tytuł Mistrza Polski. Po sezonie 2021 z drużyną pożegnał się główny szkoleniowiec - Ray Wojtala, którego na stanowisku zastąpił doświadczony w pracy między innymi z Reprezentacją Polski w Baseballu Łukasz Tur.

W sezonie 2022 Panthers przeniosły mecze domowe z legendarnego Stan Musiał Field znajdującego się w kompleksie Stadionu Olimpijskiego na małe boisko baseballowe przy ulicy Niepodległości 6 na wrocławskim Psim Polu. Sezon 2022 to pierwszy sezon który sekcja zakończyła bez tytułu Mistrza Polski. W sezonie 2023 Panthers Softball zapewniły sobie tytuł mistrza Polski PLSK.

Panthers Lacrosse[edytuj | edytuj kod]

Panthers LAX to druga żeńska sekcja klubu, której otwarcie nastąpiło jesienią 2020. Wieloletnie reprezentantki Kosynierek Wrocław idąc śladami Hrabin włączone zostały w struktury Panthers. Pierwszą trenerką główną sekcji została Joanna Wawrzynów, pełniąc w zespole również rolę aktywnej zawodniczki. Obecnie trenerem głównym zespołu jest Bartosz Kajor. W sezonie 2023 Panthers Lacrosse zajęły 4. miejsce w tabeli PLLK.

Panthers Ultimate[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2022 klub ogłosił kolejne poszerzenie struktur o sekcję męską oraz żeńską - tym razem postawiono na Ultimate Frisbee[27]. Trzon sekcji Panthers Ultimate stworzyły ekipy The Bridge Wrocław oraz Flowers Wrocław - wielokrotni Mistrzowie Polski i reprezentanci Polski na międzynarodowych turniejach. Od początku istnienia sekcji, trenerem głównym obu grup jest Filip Dobranowski. Panthers Ultimate brali dział w największych europejskich turniejach, takich jak Windmill Amsterdam czy Spring Break Vienna. W 2022 roku Panthers wzięli również udział w Klubowych Mistrzostwach Europy w Caorle. W 2023 roku Panthers Ultimate zdobyli mistrzostwo Polski w kategorii UF Open oraz wicemistrzostwo w kategorii Women.

Sponsorzy i partnerzy klubu[edytuj | edytuj kod]

Sponsorami głównymi Panthers Wrocław są marki Tarczyński SA, KFC i 28 Black oraz Miasto Wrocław.[28]

Do grona sponsorów klubu należą również takie firmy jak m.in. MPK Wroclaw, ZOO Wrocław, Nawrot, Naszbus.com, Electofun, Rawlplug, Mineral Zdrój.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ELF Statement, Panthers Wrocław [dostęp 2021-01-13] (ang.).
 2. Panthers J vs. Eagles J-8 - PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
 3. Panthers B vs. Saints - PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
 4. Panthers vs. Seahawks - PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
 5. a b Wroclaw Panthers Vs Milan Seamen. IFAF Europe, 2016-07-24. [dostęp 2016-07-24]. (ang.).
 6. Piotr Bera, Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego we Wrocławiu?, „Gazetawroclawska.pl” [dostęp 2018-01-08] (pol.).
 7. Panthers Wrocław. Amerykański sen o potędze | Książka sportowa, www.labotiga.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
 8. a b Jesteśmy Mistrzami Polski!, Panthers Wrocław [dostęp 2021-01-13] (ang.).
 9. a b Puchar Polski dla Panthers Softball!, Panthers Wrocław [dostęp 2021-01-13] (ang.).
 10. ELF Statement, Panthers Wrocław [dostęp 2021-01-15] (ang.).
 11. Panthers vs. Seahawks - PLFA, „plfa.pl” [dostęp 2018-10-31] (pol.).
 12. PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 13. Panthers vs. Seahawks - PLFA, „plfa.pl” [dostęp 2018-10-31] (pol.).
 14. Panthers J vs. Owls J - PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 15. PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 16. Panthers vs. Seahawks - PLFA, „plfa.pl” [dostęp 2018-10-31] (pol.).
 17. Panthers vs. Seahawks - PLFA, „plfa.pl” [dostęp 2018-10-31] (pol.).
 18. Scores & Schedule, 2017 - CEFL American Football, www.european-league.com [dostęp 2018-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-30] (ang.).
 19. PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 20. Panthers B vs. Patrioci - PLFA, plfa.pl [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 21. PJ, Niespodzianka w finale. Panthers Wrocław przegrali z Lowlanders Białystok w Polish Bowl, „Gazetawroclawska.pl” [dostęp 2018-10-31] (pol.).
 22. Scores & Schedule, 2018 - CEFL American Football, www.european-league.com [dostęp 2018-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-01] (ang.).
 23. Wyborcza.pl, wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2020-08-24].
 24. Zaloguj się do Facebooka, Facebook [dostęp 2023-07-31] (pol.).
 25. Hrabiny w barwach Panthers Wrocław, Panthers Wrocław [dostęp 2023-01-25] (pol.).
 26. Puchar Polski dla Panthers Softball!, Panthers Wrocław [dostęp 2023-01-25] (pol.).
 27. Panthers Wrocław z sekcją Ultimate Frisbee!, Panthers Wrocław [dostęp 2023-01-25] (pol.).
 28. Panthers Wrocław - oficjalna strona, Panthers Wrocław [dostęp 2023-07-31] (pol.).