Papirus Oxyrhynchus 3035

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Papirus Oxyrhynchus 3035

Papirus Oxyrhynchus 3035 oznaczany jako P.Oxy.XLII 3035 – nakaz aresztowania chrześcijanina, wydany w dniu 28 lutego 256 roku n.e. przez władze Imperium Rzymskiego. Dokument został sporządzony na papirusie na pojedynczym arkuszu. Jest to jedno z pierwszych użyć słowa „chrześcijanin” potwierdzone na piśmie[a]. Tekst został opublikowany w roku 1974 przez P. J. Parsonsa w The Oxyrhynchus Papyri, część XLII (42)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nakaz został wydany przez szefa rady rządzącej w Oksyrynchos dla służb porządkowych w wiosce, by aresztować mężczyznę opisanego jako chrześcijanin. Powody, które doprowadziły do tego, że chrześcijanin miał podlegać aresztowaniu nie zostały podane – chyba, że chodzi o samo wyznawanie wiary chrześcijańskiej. Ten dokument może tłumaczyć prześladowanie chrześcijan, ale chrześcijanie byli powszechnie tolerowani przez władze, z wyjątkiem charakterystycznych i wyjątkowych okresów, o których wiemy z innej dokumentacji. Jeden z takich okresów został jednak „ustanowiony na podstawie rozkazu cesarza Waleriana I w roku 257 i 258 n.e.”

Rękopis jest datowany na podstawie ostatnich linijek dokumentu na trzeci rok koregencji Waleriana I z jego synem Galienem, co pozwala określić rok powstania manuskryptu jako 256 rok n.e. Dzień i miesiąc spisania dokumentu również zostały podane w ostatnim wierszu. Nazwa miesiąca to Famenot w kalendarzu egipskim i odpowiadającym mu kalendarzu koptyjskim. Nakaz został wydany w trzecim dniu tego miesiąca co jest odpowiednikiem 28 lutego 256 roku n.e. w kalendarzu gregoriańskim.

Tekst grecki[edytuj | edytuj kod]

π[αρὰ] τοῦ πρυτάνεως
κωμάρχαις καὶ ἐπιστάταις εἰρήνης
κώμης Μερμέρθων. ἐξαυτῆς ἀνα-
πέμψατε Πετοσαρᾶπιν Ὥρου χρησι-
ανὸν, ἢ ὑμεῖς αὐτοὶ ἀνέλθατε.
[ἔτους] 3 Οὐαλεριανοῦ καὶ Γαλλιηνοῦ Σεβαστῶν
Φαμενὼθ 3.

Rękopis jest przechowywany w Papyrology Rooms, Sackler Library w Oksfordzie (P.Oxy.XLII 3035).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Autor użył wczesnej formy pisowni χρησιανόν w odróżnieniu od późniejszej χρισιανόν

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P.Oxy.XLII 3035. W: Oxyrhynchus Papyri Project [on-line]. Oxford University. [dostęp 2012-05-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Bernard P. Grenfell i Artur S. Hunt: P.Oxy.XLII 3035. W: Oxyrhynchus Online [on-line]. [dostęp 2012-05-18].