Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Ilustracja
Kościół parafialny w 2017 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Ruda Śląska

Adres

ul. Kochłowicka 6
41-706 Ruda Śląska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

katowicka

Dekanat

Kochłowice

Kościół

Podwyższenia Krzyża Świętego

Proboszcz

ks. dr Leszek Makówka

Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa konturowa Rudy Śląskiej, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego”
Ziemia50°14′16″N 18°52′15″E/50,237778 18,870833
Strona internetowa

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy – parafia rzymskokatolicka w Rudzie Śląskiej-Kłodnicy, w dekanacie kochłowickim, w archidiecezji katowickiej.

Początki parafii[edytuj | edytuj kod]

Początki Kłodnicy sięgają XVII wieku. Wierni przed utworzeniem tutaj placówki duszpasterskiej uczęszczali do kościołów w Kochłowicach i Mikołowie. W 1908 roku dzięki proboszczowi z Kochłowic – Ludwikowi Tunklowi wybudowano w Kłodnicy kapliczkę św. Józefa, mogącą pomieścić ok. 20 osób, w której okazjonalnie nabożeństwa sprawowali duszpasterze kochłowiccy. W 1942 roku stworzono tutaj lokalię, której przewodził do 1945 ks. Franciszek Jerominek. W tym czasie zaczęto prowadzić księgi chrztów, ślubów i pogrzebów. Po odwołaniu ks. Jerominka, krótko urzędowali tutaj ks. Paweł Aleksa i ks. Wilhelm Mucha, aż we wrześniu 1945 roku stałym kuratusem został ks. Henryk Mazurek. Próby włączenia w obręb lokalii terenu Starej Kuźnicy spotkały się z protestami tamtejszych mieszkańców. Dopiero w 1950 roku Stara Kuźnica została włączona do lokalii kłodnickiej. Zawirowania polityczne nie pozwalały na przekształcenie tej placówki w pełnoprawną parafię. Ostatecznie po powrocie biskupów katowickich z wygnania Kłodnica w 1957 roku stała się samodzielną parafią ze swoim proboszczem.

Budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

By wznieść w Kłodnicy świątynię, ks. Henryk Mazurek musiał pokonać wiele trudności. Poświęcony 2 listopada 1947 cmentarz został otwarty bez zgody administracyjnej. Z kościołem było podobnie. Po poświęceniu w czerwcu 1947 roku kamienia węgielnego, rozpoczęto budowę tymczasowego kościoła projektu Walentego Górnego z Halemby. Kuratusowi udało się zdobyć zgodę na rozbiórkę jednego z baraków ze znajdującej się w Starej Kuźni byłej filii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Materiał ten posłużył do budowy, jednak we wrześniu tego roku dotychczasowe prace zniszczyła wichura. Nową budowę rozpoczęto w maju 1948 roku, by doprowadzić ją (bez zezwolenia) po dach w 1949 roku. Poświęcenia świątyni o wymiarach 11x32 m i 7 m wysokości dokonał 4 grudnia (św. Barbary) bp. Stanisław Adamski. Wezwanie „Podwyższenia Krzyża Świętego” zostało wybrane osobistą decyzją ks. Mazurka z powodu, jak sam pisze, rozpoczętej akcji usuwania krzyży ze szkół. W latach 60. kościół wyposażono w zabytkowe organy Hansa Dürschlaga z 1888, przeniesione z kościoła w Orzeszu i przebudowane przez firmę pana Biernackiego. Nowy proboszcz, ks. Henryk Jersz, w 1999 roku postawił przy kościele dzwonnicę z trzema dzwonami, w 2003 roku nadbudował wieżę kościoła, a w 2005 roku ozdobił świątynię witrażami projektu Ireneusza Franusika.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

W parafii działają następujące grupy: Kółko Rodzinne, Wieczernik Pallotyński, Czciciele Miłosierdzia Bożego, Róże Różańcowe, czciciele św. Antoniego, Oaza Rodzin, Zespół Charytatywny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Oaza Dzieci Bożych, Ministranci, Grupa Lednicka.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Franciszek Jerominek 1942–1945
  • ks. Henryk Mazurek, od 1945 kuratus, 1957-1988 proboszcz
  • ks. Henryk Jersz 1988–2011
  • ks. Jan Myśliwiec 2011–2019
  • ks. dr Leszek Makówka od 2019

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz. 2, s. 337.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]