Parafia Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Bielsko-Biała
Adres ul. Sobieskiego 10a, 43-300 Bielsko-Biała
Data powołania 1958
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat Bielsko-Biała I - Centrum
Kościół Kościół Świętej Trójcy w Bielsku-Białej
Proboszcz ks. Józef Oleszko
Wezwanie Trójcy Przenajświętszej
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa lokalizacyjna Bielska-Białej
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Ziemia49°49′15,9″N 19°02′23,7″E/49,821083 19,039917
Strona internetowa

Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy w Bielsku-Białejparafia rzymskokatolicka w Bielsku-Białej, należąca do dekanatu Bielsko-Biała I - Centrum diecezji bielsko-żywieckiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Bielsko wchodziło początkowo w skład parafii św. Stanisława w Bielsku. W latach 1604-1608 został zbudowany w późnogotyckim stylu kościół św. Trójcy przez mistrza murarskiego Szymona Goegera, jako zupełnie nowa świątynia protestancka. Był pamiątką epidemii dżumy, panującej w Bielsku w 1599 roku. Pełnił rolę kościoła cmentarnego na założonym w 1550 roku cmentarzu. Przejęty został w 1654 roku przez katolików i był do roku 1958 filią kościoła św. Mikołaja. Spalony w 1659 i 1808 roku, po czym użytkowany jako miejski magazyn soli. W latach 1828-1831 został odbudowany z dodaniem wieży staraniem ówczesnego proboszcza ks. dr Mateusza Opolskiego. Po renowacji 1883 roku pełnił funkcję kościoła szkolnego.

Cmentarz od XVII w. był wspólnie użytkowany przez katolików i protestantów. W 1896 roku został zamknięty i zamieniony na plac kościelny i ogród. W tej chwili po cmentarzu nie ma już ani śladu.

W 1928 roku bielska firma R. Juttner & F. Bolek dokonała pierwszej rozbudowy świątyni, wydłużając nawę w kierunku zachodnim z dodaniem portalu i bocznej galerii. Podczas późniejszych renowacji przesunięto wieżę ze środka na koniec kościoła i dobudowano boczną nawę.

Kościół prócz swej funkcji szkolnej pełnił również od 1928 roku rolę fary garnizonowej. W 1933 roku odbyły się w nim uroczystości związane z 250. rocznicą wiktorii wiedeńskiej. Z tej okazji wmurowano w nim tablicę na cześć króla Jana III Sobieskiego, a ulicę przy której stoi kościół nazwano jego imieniem.

W 1958 roku została erygowana parafia pw. Trójcy Przenajświętszej.

W latach 80. koło kościoła zostały wybudowane salki katechetyczne, rozpoczęta też została budowa nowego probostwa, przerwana z powodów finansowych. W ostatnim czasie został kościół odnowiony: zostało zamontowane nowe tabernakulum, wymieniony system nagłaśniający i wyremontowano zawieszenie oraz system sterujący dzwonami.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest budynkiem dwunawowym z dużym prezbiterium zakończonym absydą. W ołtarzu są przedstawione za pomocą płaskorzeźby wizerunki Osób Trójcy Świętej: Bóg Ojciec jako Starzec z brodą, Syn Boży jako młody mężczyzna z krzyżem siedzący na obłokach oraz Duch Święty jako unosząca się nad nimi gołębica. Poniżej znajduje się kopia figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Na ścianach w kościele nie ma żadnych fresków ani malowideł (kościół budowali protestanci). W posadzce kościoła wmurowana jest wcześniej wspomniana płyta na pamiątkę wiktorii wiedeńskiej, na ścianach zaś wiszą tablice upamiętniające gen. Kustronia i brygadę Podhalańczyków.

Duchowni i proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Przed 1939 kapelanami w parafii byli Antoni Miodoński i Bronisław Nowyk[2].

Pierwszym proboszczem parafii został w 1958 roku śp. ks. Józef Koterla, któremu pomagał jako wikary ks. neoprezbiter Janusz Zimniak, obecny biskup bielsko-żywiecki. W 1971 roku zastąpił go zmarły w 1991 roku śp. ks. Stanisław Dyrda. Pełnił on funkcję proboszcza do roku 1984, w którym to roku urząd ten przejął ks. Andrzej Sapiński. Jego 15-letnie pasterzowanie przerwała nagła śmierć w październiku 1998 roku. Od listopada 1998 funkcję proboszcza parafii pełni ks. Józef Oleszko.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]