Parafia ewangelicko-luterańska w Baku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia ewangelicko-luterańska w Baku
Ilustracja
Kościół Zbawiciela w Baku
Państwo

 Azerbejdżan

Siedziba

Baku

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Unia Kościołów Ewangelicko-Luterańskich w Rosji i Innych Państwach

Kościół parafialny

Kościół Zbawiciela w Baku

Pastor

ks. Menser Ismailowa

Położenie na mapie Baku
Mapa konturowa Baku, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia ewangelicko-luterańska w Baku”
Położenie na mapie Azerbejdżanu
Mapa konturowa Azerbejdżanu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia ewangelicko-luterańska w Baku”
Ziemia40°22′37,1″N 49°50′50,0″E/40,376972 49,847222

Parafia ewangelicko-luterańska w Bakuparafia luterańska w Baku, w Azerbejdżanie. Stanowi samodzielną jednostkę kościelną w strukturach Unii Kościołów Ewangelicko-Luterańskich w Rosji i Innych Państwach, nie jest częścią żadnego z jej kościołów regionalnych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia ewangelicka w Baku została założona na przełomie XIX i XX wieku dla mieszkańców miasta narodowości niemieckiej, którzy stanowili znaczny odsetek kupców, rzemieślników i przemysłowców[2]. 14 marca 1899 odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła ewangelickiego Zbawiciela[3].

W związku z działaniami reżimu stalinowskiego wobec kościołów, rada parafialna podjęła starania o dalsze funkcjonowanie zboru. W 1936 z inicjatywy członka rady, Rudofa Wagnera, do Moskwy została wysłana w delegację Amalia Andriejewna Karpienko. Wystosowano również list do rządu radzieckiego i Józefa Stalina z prośbą o zachowanie niemieckiej parafii w Baku. Jednak 1 listopada 1937 proboszcz Paul Hamburg wraz z niektórymi członkami zboru zostali rozstrzelani[3].

Budynek kościoła został przeznaczony na siedzibę fabryki, a następnie magazynu. Po odzyskaniu niepodległości przez Azerbejdżan urządzono w nim salę koncertową. Odrodzenie wspólnoty luterańskiej nastąpiło dopiero w latach 90. XX wieku[4].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie zbór liczy około 80 członków, a funkcję pastora pełni Menser Ismailowa. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę w kościele ewangelickim Zbawiciela w Baku, nie będącym jednak własnością parafii, a wynajmowanym od miasta na zasadach komercyjnych. Liturgia sprawowana jest w języku rosyjskim, z niektórymi elementami w języku niemieckim[2]. Rolę centrum parafialnego pełni mieszkanie duchownej[4]. Prowadzone są również godziny biblijne, praca diakonijna oraz chór[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]