Paratop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Paratop lub antydeterminanta – fragment przeciwciała, który wiąże się bezpośrednio z epitopem na danym antygenie. Paratop wykazuje największą zmienność w cząsteczce immunoglobuliny i w związku z tym odpowiada za istnienie idiotypów (patrz: przeciwciało).

Część zmienna każdego przeciwciała może zostać opisana jako sekwencja kolejnych fragmentów łańcucha peptydowego, ułożonych w kolejności:

FR1-CDR1-FR2-CDR2-FR3-CDR3-FR4

Fragmenty określone symbolami "FR" to tzw. regiony zrębowe (ang. frame region), które nie biorą udziału w wiązaniu antygenu, a jedynie tworzą rusztowanie, na którym oparte są o wiele bardziej istotne fragmenty CDR, czyli regiony hiperzmienne, zwane też regionami determinującymi dopasowanie (ang. complementarity determining regions). Regiony determinujące dopasowanie wykazują wybitną zmienność w sekwencji aminokwasów, dlatego występuje wiele wariantów przeciwciał, które z kolei mogą wiązać się z wieloma różnymi antygenami. W obrębie CDR zachodzą także hipermutacje warunkujące dojrzewanie powinowactwa, stąd też wywodzi się nazwa "regiony hiperzmienne".

Paratop jest zbudowany z dwu części, z których jedna pochodzi od części zmiennej łańcucha lekkiego, druga zaś od części zmiennej łańcucha ciężkiego. Regiony hiperzmienne wypętlają się i mają możliwość wiązania się z antygenem. Regiony zrębowe natomiast łączą ze sobą kolejne pętle CDR. Niektóre przeciwciała posiadają dodatkowy, czwarty region hiperzmienny, chociaż w każdym przypadku najważniejszy wydaje się być CDR3[potrzebny przypis].