Park Górnika w Rybniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Park Górnika w Rybnikupark miejski w Rybniku w dzielnicy Chwałowice, położony przy kopalni Chwałowice, wzdłuż ulicy 1 Maja. Powierzchnia parku wynosi 19,9 tys. m²[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park jest pozostałością po folwarku z XIX wieku, który należał do porucznika Czarneckiego, potem do właściciela ziemskiego Wilhe, by ostatecznie przejść w ręce księcia Guido Henkel von Donnersmarck.

Kiedy w 1903 roku rozpoczęto budowę Kopalni Chwałowice, pomniejszono powierzchnię obszarów zielonych od strony wschodniej i południowej, a w willi po właścicielu ziemskim zamieszkał ówczesny dyrektor kopalni. Na początku lat 60. XX wieku willę adaptowano na biura i laboratorium kopalni i ogrodzono ją od istniejącego parku. W następnych latach regularnie poszerzano obszar działalności Kopalni Chwałowice kosztem parku, mimo zakazów wynikających z Ustawy o ochronie środowiska[2].

W roku 1997 park przekazano Gminie Rybnik, w którym tego samego roku odnowiono ścieżki oraz przeprowadzono prace renowacyjne zieleni. W parku zlokalizowany jest niewielki amfiteatr i plac zabaw, a w jego sąsiedztwie znajduje się basen kąpielowy.

W 2017 r. Park Górnika został nieco odmieniony. Przed Domem Kultury Chwałowice pojawiły się dwie trzymetrowe lampki górnicze, nawiązujące do historii i tradycji dzielnicy. W parku zainstalowano nowe ławki, posadzono nowe rośliny oraz wykonano przegląd i serwis placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu[3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Z drzewostanu parku podziwiać obecnie można kilka dorodnych kasztanowców (w tym jeden czerwony), buki, dęby oraz duże stanowiska mahonii. Na szczególną uwagę zasługuje dąb burgundzki.

Najciekawszym i rzadkim drzewem jest dorodny tulipanowiec amerykański, który na skutek pomniejszania powierzchni parku znajduje się obecnie na terenie Kopalni Chwałowice (został on uznany pomnikiem przyrody, podobnie jak znajdujący się w pobliżu głaz narzutowy z epoki polodowcowej)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parki i Zieleńce | Zarząd Zieleni Miejskiej Rybnik [online], zielen.rybnik.pl [dostęp 2021-10-28].
  2. a b Rybnik.eu – Serwis Miejski – PARK GÓRNIKA [online], old.rybnik.eu [dostęp 2021-10-28].
  3. Redakcja, Rybnik: parki miejskie Górnika i Kozie Góry zmieniają oblicze ZDJĘCIA [online], Dziennik Zachodni, 18 grudnia 2017 [dostęp 2021-10-28] (pol.).