Park Narodowy Dovrefjell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczyty w parku
Tereny Dovrefjell w 1813
Piżmowół

Park Narodowy Dovrefjell-Sunndalsfjella (nor. Dovrefjell-Sunndalsfjella nasjonalpark) - park narodowy w Norwegii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży blisko parków Jotunheimen i Rondane na granicy prowincji Hedmark i Oppland w środkowej części kraju (niedaleko Trondheim).

Historia i charakter[edytuj | edytuj kod]

Jest terenem chronionym już w XIX wieku (pierwsze wzmianki o ochronie tego terenu pochodzą z 1814). Formalnie ogłoszono go parkiem narodowym w 1974 na powierzchni 265 km²[1].

Obejmuje góry Dovre z unikalną rzeźbą polodowcową. Dolina Drivy (Drivdal) dzieli park na dwie części: wschodnią (płaskowyż 1000-1300 m n.p.m. o wapiennym podłożu i znacznym bogactwie flory) i zachodnią (górzystą, z najwyższym punktem parku - szczytem Snöhetta o wysokości 2286 m n.p.m.)[1].

Klimat parku jest kontynentalny, średnia roczna suma opadów wynosi 439 mm, a średnia roczna temperatura to -0,5°C[1].

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Flora[edytuj | edytuj kod]

Florę parku tworzą rzadkie okazy, m.in.: firletka alpejska, 'Cassiope hypnoides', 'Phyllodoce coerulea', mech 'Pohlia albicans', skalnica naprzeciwlistna, wierzba żyłkowana i endemiczna bylica norweska. Istnieje tu najbardziej na południe wysunięte stanowisko subarktycznego torfowiska typu palsa[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Z fauny najbardziej znana jest jedyna europejska populacja piżmowoła. Pierwsze osobniki sprowadzono tu w 1930. Wyginęły one 10 lat później. W 1950 podjęto kolejną próbę aklimatyzacji tego gatunku w Norwegii, tym razem się powiodło. Jesienią 1978 żyło tu 35 sztuk wołów[1], a obecnie jest ich około 50. Piżmowół w parku nie ma naturalnych wrogów, jedynym zagrożeniem są zbyt wysokie śniegi uniemożliwiające zwierzętom dotarcie do pokarmu i gwałtowne burze. Okazy można oglądać jedynie podczas specjalnych, organizowanych przez władzę parku wycieczek.

Awifaunę reprezentuje m.in. obficie występująca siewka złota[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Roman Gramsz, Dovre Fjell, w: Poznaj Świat, nr 7/1984, s.8-11, ISSN 0032-6143