Park Narodowy Jotunheimen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Jotunheimen
Jotunheimen nasjonalpark
ilustracja
park narodowy
Państwo  Norwegia
Data utworzenia 1980
Powierzchnia 1145 km²
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Jotunheimen”
61°30′N 8°22′E/61,500000 8,366667

Park Narodowy Jotunheimen (nor. Jotunheimen nasjonalpark) – park narodowy Norwegii, utworzony w 1980 roku na powierzchni 1151 km²[1][2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park znajduje się w południowo-zachodniej części kraju na terenie pięciu gmin: Luster i Årdal w okręgu Sogn i Fjordane oraz Lom, Vågå i Vang w okręgu Oppland[3]. Dominuje krajobraz wysokogórski, ponad 20 szczytów wznosi się powyżej wysokości 2000 m n.p.m. Najwyższymi szczytami są Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) oraz Glittertind (2452 m n.p.m.). Tworzą one masyw Jotunheimen, który jest jednocześnie najwyższą grupą Gór Skandynawskich. Na terenie parku występują liczne górskie jeziora oraz lodowce, z których największy jest lodowiec Jostedalsbreen o powierzchni 486 km². Znajduje się tu również wodospad Vettisfossen o wysokości 275 m.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Do wysokości 1200 m n.p.m. rosną lasy sosnowo-brzozowe, wyżej rozciąga się roślinność krzewiasta i łąki wysokogórskie. Spośród fauny wymienić należy łosia i lisa polarnego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z norweskimi przepisami można nie tylko uprawiać turystykę pieszą lub rowerową, ale biwakować w dowolnym miejscu parku (oprócz terenu bezpośrednio przylegającego do hytte) pod warunkiem pozostawienia terenu w stanie nie zmienionym. Jest możliwe wchodzenie na teren z psami, ale w terminie od 1 kwietnia do 20 sierpnia ze względu na okres ochronny powinny być one prowadzone na smyczy[1].

Na terenie parku są wytyczone trasy piesze. Także latem można jeździć na nartach w ośrodku na Galdhøpiggen leżącym na wysokości 1 850 m[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]