Park Narodowy Timanfaya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Timanfaya
Logotyp Park Narodowy Timanfaya
Ilustracja
Panorama z punktu widokowego
park narodowy
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Wyspy Kanaryjskie
Położenie Lanzarote
Data utworzenia 1974
Położenie na mapie Wysp Kanaryjskich
Mapa lokalizacyjna Wysp Kanaryjskich
Park Narodowy Timanfaya
Park Narodowy Timanfaya
Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Atlantyckiego
Park Narodowy Timanfaya
Park Narodowy Timanfaya
Ziemia29°00′N 13°44′W/29,000000 -13,733333
Próby ziemi, ognia i wody prezentowane przez pracownika parku

Park Narodowy Timanfaya (hiszp. Parque Nacional de Timanfaya) – hiszpański park narodowy, znajdujący się na wyspie Lanzarote, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, powstały na terenach wulkanicznych, który swój obecny wygląd zawdzięcza potężnej erupcji w latach 1730 do 1736. W tym okresie codziennie przez 6 lat z około 300 kraterów znajdujących się na tym obszarze, wypływało około 48 mln3 lawy. Do kolejnej erupcji doszło jeszcze w 1824. W sumie park narodowy zajmuje 51,07 km2[1]. Alternatywna nazwa parku to Góry Ognia (Montañas del Fuego).

Do chwili obecnej w Timanfaya można poczuć wulkaniczny charakter wyspy – kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią mają do 100 °C, a na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi do 600 °C. Personel parku udowadnia prawdziwość powyższych pomiarów, organizując pokazy polegające na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają, czy wlewając wodę do szczelin w ziemi, które natychmiast zagotowana wybucha na kształt gejzera.

Na jednym z wulkanicznych stożków znajduje się punkt widokowy, który został zaprojektowany przez Césara Manrique oraz restauracja El Diablo, która serwuje dania z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne[2]. Po terenie parku organizowane są objazdowe autokarowe wycieczki tzw. Ruta de los Volcanes.

W 1993 UNESCO uznało teren parku za rezerwat biosfery[3].

Park Narodowy Timanfaya

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]