Park Narodowy Doñana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Doñana
Ilustracja
Kormorany na brzegu Gwadalkiwiru
park narodowy
Państwo  Hiszpania
Położenie Huelva (prowincja)
Data utworzenia 16 października 1969
Powierzchnia 507,20 km²
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Doñana”
Ziemia36°56′51″N 6°21′31″W/36,947500 -6,358611
Doñana National Park[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo  Hiszpania
Typ przyrodniczy
Spełniane kryterium VII, IX, X
Numer ref. 685
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1994
na 18. sesji
Dokonane zmiany 2005

Park Narodowy Doñana (hiszp. Parque Nacional de Doñana, [ˈpaɾke naθioˈnal de doˈɲana]) w Hiszpanii rozciąga się na powierzchni 50 720 ha, na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Większość jego obszaru należy do prowincji Huelvy, część (o niewielkim znaczeniu ekologicznym) do prowincji Sewilli.

Park został założony w 1969, a w 1984 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nazwa parku (zwanego przez wielu Hiszpanów Parkiem Narodowym Doñi Any) prawdopodobnie pochodzi od Doñi Any de Mendoza i Silva, żony siódmego diuka Medina Sidonia, Don Alonso Péreza de Guzmán. Był on panem na tych włościach po tym, jak kupił miejscowość Almonte i w 1589 zbudował pałac w sąsiedztwie rozlewisk rzeki Gwadalkiwir, przekształcając okolicę w rejon polowań dla arystokratów.

Park słynie z bogatej fauny. Występują tu m.in.: ryś iberyjski, orzeł iberyjski, gadożer, orzełek włochaty, warzęcha, modrzyk zwyczajny, czerwonak, jeleń, daniel, dzik i różne okazy gadów.

Sporą część parku stanowią mokradła, które są schronieniem flamingów i innych gatunków ptaków. Pozostałe fragmenty to część pustynno-wydmowa i las śródziemnomorski, głównie sosnowy.

W pobliżu parku leży miasteczko El Rocío, słynące z corocznego odpustu.

Park wystawiony jest na liczne zagrożenia dla jego systemu ekologicznego (związany z turystyką rozwój miasta Matalascañas czy niesprecyzowane jeszcze plany budowy drogi ekspresowej łączącej prowincje Huelvy i Kadyksu). Ponadto płynące do Sewilli duże statki towarowe powodują wysokie fale, które są przyczyną zmniejszania się powierzchni parku narodowego o kilka hektarów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]