Parlament Tasmanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parlament Tasmanii
Państwo  Australia
Stan  Tasmania
Rodzaj dwuizbowy parlament stanowy
Rok założenia 1856
Kierownictwo
Spiker Izby Zgromadzenia Michael Polley
Przewodnicząca Rady Ustawodawczej Sue Smith
Struktura
Liczba członków 40 (25+15)
Ostatnie wybory 20 marca 2010
Siedziba
Siedziba Parlament Tasmanii
Gmach Parlamentu Tasmanii w Hobart (zdjęcie panoramiczne)
Strona internetowa
Tasmania
Godło Tasmanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Tasmania

Parlament Tasmanii (Parliament of Tasmania) – główny organ władzy ustawodawczej australijskiego stanu Tasmania. Formalnie składa się z trzech izb: królowej Australii reprezentowanej przez gubernatora, Izby Zgromadzenia oraz Rady Ustawodawczej, w praktyce jednak w procesie stanowienia prawa biorą udział tylko dwie ostatnie.

 Osobny artykuł: Izba Zgromadzenia Tasmanii.
 Osobny artykuł: Rada Ustawodawcza Tasmanii.

Obie izby tasmańskiego parlamentu są wybierane na cztery lata, różnią się jednak liczebnością i stosowaną ordynacją. Przy wyborach do liczącej 25 deputowanych Izby zastosowanie znajduje metoda pojedynczego głosu przechodniego, zaś kandydaci startują w okręgach wielomandatowych. Z kolei piętnastoosobowa Rada wyłaniana jest przy pomocy ordynacji preferencyjnej, w jednomandatowych okręgach wyborczych. Inną charakterystyczną cechą tasmańskiej polityki - unikalną na tle pozostałych stanów Australii - jest to, iż o ile izba niższa ma charakter typowo partyjny, o tyle w wyższej tradycyjnie dominują członkowie niezależni.

Parlament Tasmanii powstał w swej obecnej postaci w 1856, kiedy ta ówczesna kolonia brytyjska uzyskała autonomię. Rada Ustawodawcza powstała już w 1825, jednak dopiero po 31 latach stała się ciałem w pełni wybieralnym.

Obie izby obradują w Gmachu Parlamentu (Parliament House) w stolicy Tasmanii, Hobart.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]