Paryżanka (fresk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paryżanka
Ilustracja
Autor

nieznany

Data powstania

XV wiek p.n.e.

Medium

fresk

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Paryżanka – nazwa nadana przedstawiającemu postać kobiecą fragmentowi fresku z pałacu w Knossos. Datowane na połowę XV wieku p.n.e. malowidło znajduje się obecnie na ekspozycji w sali XV Muzeum Archeologicznego w Heraklionie[1].

Malowidło zachowało się na fragmencie tynku o wysokości 20 cm[1]. Przedstawia młodą kobietę z zadartym nosem, pełnymi ustami, ekspresyjnie zarysowanym spojrzeniem i puklem czarnych włosów opadających na czoło[2][3]. Zostało odkryte w 1903 roku i z powodu podobieństwa do ówczesnego ideału urody kobiecej ochrzczone przez Arthura Evansa mianem „Paryżanki”[1]. Pierwotnie stanowiło część większego fresku znajdującego się w górnej sali w północno-zachodnim narożniku pałacu w Knossos, przedstawiającego grupę kobiecych par odzianych w długie szaty, podających sobie nawzajem sobie kielichy[3]. Ponieważ „Paryżanka” wraz z inną jeszcze postacią przewyższała rozmiarami pozostałe, przypuszcza się, iż było to przedstawienie bogini uczestniczącej w obrzędzie[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Fresco of "La Parisienne". odysseus.culture.gr. [dostęp 2015-04-08]. (ang.).
  2. a b Jerzy Ciechanowicz: Cień Minotaura. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1996, s. 62. ISBN 83-06-02405-2.
  3. a b c R. F. Willetts: The Civilization of Ancient Crete. Berkeley: University of California Press, 1977, s. 78. ISBN 0-520-03406-6.