Arthur Evans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brązowy posąg Sir Arthura Evansa w pałacu w Knossos

Sir Arthur John Evans (ur. 8 lipca 1851 w Nash Mills, Hertfordshire, zm. 11 lipca 1941 w Youlbury, Oxfordshire) – brytyjski archeolog.

Był synem walijskiego przemysłowca, który amatorsko zajmował się archeologią. Syn odziedziczył po nim zamiłowanie do tej dziedziny nauki i został w roku 1884 kuratorem oksfordzkiego Ashmolean Museum.

Przez wiele lat prowadził prace wykopaliskowe na Krecie, których owocem było odkrycie kultury minojskiej i najcenniejszych jej zabytków (pałac w Knossos, pismo linearne A i pismo linearne B). Zasługą Evansa był precyzyjny podział na okresy historii tej cywilizacji oraz ustalenie że tzw. epoka Minosa była jej końcem. Odmiennie niż inni archeolodzy, Evans nie tylko systematyzował i klasyfikował znaleziska, ale na ich podstawie odtworzył życie społeczne i polityczne Kreteńczyków na przestrzeni od 3000-1200 r. p.n.e. Niezwykłe znaczenie miała tu jego wnikliwa analiza fresków, rzeźb i polichromowanej ceramiki oraz układu architektonicznego odkopywanych ruin, najważniejszych świadectw kultury minojskiej.

Ważniejsze publikacje:

  • Evans, A.J., 1901, Scripta Minoa - Volume 1
  • Evans, A.J., 1952,Scripta Minoa - Volume 2
  • Evans, A.J., 1921-35, Palace of Minos - Volumes 1-4
  • Evans, A.J., 1933, Jarn Mound