Paste (magazyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paste
Ilustracja
Logo
Typ strony

Czasopismo elektroniczne, strona internetowa

Komercyjna

tak

Data powstania

lipiec 2002

Data zamknięcia

2010[a]

Autor

Josh Jackson

Właściciel

Paste Media Group

Rejestracja

tak

Wersje językowe

angielska

Strona internetowa

Paste – amerykański magazyn internetowy założony w lipcu 2002 roku w Atlancie przez Josha Jacksona, poświęcony wiadomościom z rynku muzycznego, filmowego, księgarskiego, kulinarnego i innym. Serwis był notowany w rankingu Alexa na miejscu 10730[1].

Historia i profil[edytuj | edytuj kod]

PasteMagazine.com został założony przez Josha Jacksona w 2002 roku i jest prowadzony przez niego jako redaktora naczelnego. Notuje ponad 8 milionów odsłon miesięcznie. Dostarcza wiadomości o muzyce, filmach, telewizji, komediach, grach, książkach, polityce, napojach, technologii i podróżach. Należące do niego Paste Studio oferuje codzienne występy muzyczne transmitowane przez Facebook Live i YouTube Live z firmowych biur w Midtown Manhattan i Downtown Atlanta[2].

29 października 2007 roku Paste, zainspirowany pomysłem zespołu Radiohead, który poprosił fanów, aby zapłacili tyle, ile chcą za cyfrowe ściągnięcie swojego ostatniego albumu[b], ogłosił, że przez następne dwa tygodnie będzie pozwalał subskrybentom na określenie własnej ceny za roczną, 11-wydaniową prenumeratę magazynu[3].

26 października 2009 roku Josh Jackson ogłosił uruchomienie za pośrednictwem Paste Magazine programu telewizyjnego, Pop Goes the Culture[4].

Latem 2010 roku Josh Jackson ogłosił, że jego zawiesza wydawanie swojego magazynu z powodu narastającego zadłużenia. Przeprowadzona w 2009 roku kampania Save Paste, mająca na celu uratowanie czasopisma, zakończyła się tylko częściowym powodzeniem[5]. Z potrzebnych 300 tysięcy dolarów zebrano jedynie 166 tysięcy[6]. Jak wyjaśniał na swojej stronie internetowej:

Zmagania z rosnącym długiem zostały upublicznione w zeszłym roku, kiedy nasi czytelnicy szczodrze odpowiedzieli, żeby uratować magazyn. Jednak przedłużające się załamanie rynku reklamowego wymusiło przerwę. (…) Paste, rozważając strategiczne alternatywy, koncentruje się na swoich cyfrowych aktywach, w tym PasteMagazine.com.

Josh Jackson, redaktor naczelny PasteMagazine.com, komunikat oficjalny[5]

W styczniu 2011 roku wszystkie aktywa magazynu Paste zostały przejęte przez internetowego sprzedawcę muzyki na żywo Wolfgang’s Vault, serwis muzyczny oferujący jeden z największych na świecie zbiorów muzyki na żywo w formie audio i wideo i wydający magazyn rockowy Crawdaddy!. Według słów prezesa Wolfgang’s Vault, Billa Sagana (deklarującego się jako fan Paste), pozycja magazynu na rynku będzie stanowić ważne uzupełnienie oferty muzycznej jego firmy, a współzałożyciel Paste i redaktor naczelny Josh Jackson zachowa swoją pozycję w nowym układzie[7].

Pod koniec 2016 roku Paste Magazine uruchomił na swojej stronie dział wiadomości biznesowych, składających się, według redaktora nowej sekcji, Jacoba Weindlinga, z felietonów i krótkich informacji[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jako czasopismo drukowane.
  2. In Rainbows.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. pastemagazine.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa. www.alexa.com. [dostęp 2021-08-13]. (ang.).
  2. Paste Media Group: About - Paste. www.pastemagazine.com. [dostęp 2021-08-13]. (ang.).
  3. Dylan Stableford: Following Radiohead, Paste to Let Subscribers Name Their Own Price. www.foliomag.com. [dostęp 2021-08-14]. (ang.).
  4. Josh Jackson: New Paste TV Show Debuts Tonight!. www.pastemagazine.com. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-30)]. (ang.).
  5. a b Caysey Welton: Paste Succumbs to Debt, Suspends Print Magazine. www.foliomag.com. [dostęp 2021-08-13]. (ang.).
  6. Dylan Stableford: ‘Save Paste’ Campaign Raises $166,000. www.foliomag.com. [dostęp 2021-08-13]. (ang.).
  7. Richard L. Eldredge: Paste magazine acquired by live music retailer Wolfgang’s Vault. www.atlantamagazine.com. [dostęp 2021-08-14]. (ang.).
  8. Chris Roush: Paste Magazine starts business news section. talkingbiznews.com. [dostęp 2021-08-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]