Patrick Louis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrick Louis
Patrick Louis.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 października 1955
Vitry-le-François
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Ruch dla Francji

Patrick Louis (ur. 22 października 1955 w Vitry-le-François) – francuski polityk, wykładowca akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent ekonomii na Université Jean Moulin (Lyon 3). Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora nauk politycznych, a także zajął się działalnością naukową (od 1984 na stanowisku profesora ekonomii). Prowadził też wykłady na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Rumunii, Czechach i Libanie.

W pierwszej połowie lat 90. nawiązał ścisłą współpracę z Philippe'em de Villiersem. Razem z nim współtworzył Ruch dla Francji. W 1998 został z jego ramienia radnym regionalnym n a sześcioletnią kadencję, w 2008 objął stanowisko sekretarza generalnego tego ugrupowania[1]. Uzyskiwał też mandaty w radzie miejskiej Lyonu.

W wyborach w 2004 został wybrany do Parlamentu Europejskiego z listy MPF. Zasiadał w grupie Niepodległość i Demokracja, pracował w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz w Komisji Transportu i Turystyki[2]. W 2009 nie uzyskał reelekcji (kandydował z ramienia Libertas Francja). Rok później wszedł w skład rady regionalnej Rodan-Alpy z koalicji prezydenckiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]