Paula Teixeira da Cruz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paula Teixeira da Cruz
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1960
Luanda
Minister sprawiedliwości
Okres od 21 czerwca 2011
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna
Poprzednik Alberto Martins

Paula Maria Von Hafe Teixeira da Cruz (ur. 1 czerwca 1960 w Luandzie) – portugalska adwokat i polityk, wiceprzewodnicząca Partii Socjaldemokratycznej. Od 21 czerwca 2011 minister sprawiedliwości w rządzie Pedro Passos Coelho.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Portugalskiej Afryce Zachodniej, którą musiała opuścić w 1975. Kształciła się w Liceu Padre António Vieira w Lizbonie. Ukończyła studia prawnicze na Wolnym Uniwersytecie (Universidade Livre), następnie zaś wykładała prawo administracyjne na macierzystej uczelni oraz w Instytucie Studiów Finansowych i Fiskalnych w Lizbonie.

W 1995 wstąpiła do Partii Socjaldemokratycznej. Zasiadała m.in. w Krajowej Komisji Politycznej PSD, w latach 2005–2006 była jej wiceprzewodniczącą. Sprawowała funkcję członka zarządu miejskiego Lizbony (1998–2002), następnie zaś przewodniczącej rady miejskiej stolicy (2005–2009). Od 2010 jest ponownie wiceprzewodniczącą PSD. W wyborach w 2011 została wybrana posłanką z okręgu Lizbona[1]. Została wysunięta na urząd ministra sprawiedliwości w rządzie Passos Coelho.

Jest członkiem Związku Adwokatów (Sociedade de Advogados), pracuje w kancelarii "A. F. Castelo Branco & Associados".

Rozwiedziona z Paulo Teixeira Pinto, byłym prezydentem Banco Comercial Português (BCP)[2], ma dwoje dzieci[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]