Paweł Osiewała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Osiewała
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1966
Sieradz
Prezydent Sieradza
Okres od 8 grudnia 2014
Przynależność polityczna Solidarne Miasto Sieradz
Poprzednik Jacek Walczak
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi

Paweł Osiewała (ur. 9 sierpnia 1966 w Sieradzu[1]) – polski urzędnik samorządowy, od 2014 prezydent Sieradza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, studiował również zarządzanie w jednostkach samorządu terytorialnego na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował jako urzędnik samorządowy, w latach 2003–2010 był prezesem Zakładu Ochrony Mienia w Sieradzu, a od 2010 do 2014 dyrektorem ds. handlowych w tej jednostce. Zasiadał we władzach Regionalnej Izby Gospodarczej w Sieradzu, był także wspólnikiem spółki prawa handlowego[1].

W 2006 bez powodzenia kandydował do rady miasta z ramienia komitetu Barbary Mrozowskiej-Nieradko[2]. Mandat radnego uzyskał na okres kolejnej kadencji, wykonując go w latach 2010–2014[1]. W wyborach w 2014 wystartował z ramienia komitetu Solidarne Miasto Sieradz na urząd prezydenta Sieradza, otrzymując w drugiej turze 52,5% głosów i pokonując tym samym dotychczas zajmującego to stanowisko Jacka Walczaka[3]. W 2018, ponownie startując z komitetu SMS (uzyskując ponadto poparcie Prawa i Sprawiedliwości[4]), z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, uzyskując w pierwszej turze 73,1% głosów[5].

W 2019 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi[6].

24 marca 2019 w Sieradzu na parkingu galerii handlowej kierując samochodem spowodował kolizję, w następstwie której obrażenia odniosła 79-letnia kobieta. Następnie odjechał z miejsca zdarzenia, pozostawiając poszkodowaną leżącą na bruku. W udzielonym później wywiadzie dla telewizji stwierdził, że kobiety nie dostrzegł. Policja zakwalifikowała zdarzenie jako wykroczenie, argumentując że obrażenia staruszki nie miały wpływu na stan jej zdrowia w okresie dłuższym niż siedem dni. W związku ze zdarzeniem prezydent Sieradza został ukarany mandatem w wysokości 300 zł[7]. 5 marca 2020 Sąd Rejonowy w Sieradzu uznał w tej sprawie Pawłą Osiewałę za winnego nieumyślnego potrącenia kobiety i skazał na karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sprawca musi też zapłacić pokrzywdzonej 10 tys. zł i pokryć koszty sądowe[8]. Od tego wyroku odwołała się Prokuratura Rejonowa w Sieradzu[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]