Przejdź do zawartości

Pawieł Ramanau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pawieł Ramanau
Павел Раманаў
Data i miejsce urodzenia

1905
Czyta

Data śmierci

maj 1944

Przebieg służby
Lata służby

do maja 1944

Formacja

partyzantka radziecka

Główne wojny i bitwy

front wschodni II wojny światowej

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy

Pawieł Minajewicz Ramanau (biał. Павел Мінаевіч Раманаў[a], ros. Павел Минаевич Романов, Pawieł Minajewicz Romanow; ur. 1905 w Czycie, zm. w maju 1944) – radziecki działacz komunistyczny i wojskowy narodowości białoruskiej, w latach 1942–1944 jeden z organizatorów i przywódców ruchu partyzanckiego na terenie okupowanego przez III Rzeszę obwodu witebskiego Białoruskiej SRR; Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1905 roku w mieście Czyta w Imperium Rosyjskim, był narodowości białoruskiej. Od 1931 roku pracował w strukturach partii komunistycznej. W czasie II wojny światowej od 1942 roku działał „na tyłach wroga”, na terenach ZSRR okupowanych przez III Rzeszę. Był jednym z organizatorów i przywódców radzieckiego ruchu partyzanckiego na terenie okupowanego obwodu witebskiego. W maju 1942 roku został 2. sekretarzem podziemnego Suraskiego Komitetu Rejonowego Komunistycznej Partii (bolszewików) Białorusi (KP(b)B). We wrześniu został 1. sekretarzem podziemnego Bieszenkowickiego Komitetu Rejonowego KP(b)B. Jednocześnie od października pełnił funkcję dowódcy radzieckiej brygady partyzanckiej „Za Sowiecką Białoruś”, która działała na terenie rejonów: bieszenkowickiego, drysseńskiego, horodeckiego, oświejskiego, rossońskiego i uszackiego. Zginął w walce w maju 1944 roku[1].

Upamiętnienie i odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

15 sierpnia 1944 Pawieł Ramanau został odznaczony Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego i Orderem Lenina. Przyznano mu również Order Czerwonego Sztandaru i Order Wojny Ojczyźnianej I klasy oraz medal. Ponadto jego imieniem zostały nazwane ulice w mieście Dobrusz, osiedlu typu miejskiego Bieszenkowicze oraz we wsi Ułła[1].

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Павал Мінаевіч Раманаў (czyt. Pawał Minajewicz Ramanau).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Encykłapiedyja... s. 91.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]