Peder Severin Krøyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peder Severin Krøyer
P S Krøyer 1897 - Selvportræt.jpg
Peder Severin Krøyer, autoportret z 1897
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1851
Stavanger
Data i miejsce śmierci 21 listopada 1909
Skagen
Narodowość duńska
Dziedzina sztuki Malarstwo
Styl Impresjonizm,
Naturalizm
Ważne dzieła Sommeraften ved Skagen Sønderstrand med Anna Ancher og Marie Krøyer (1893)
Sankthansbål på Skagen strand (1903)
Muzeum artysty Skagens Museum
Hip hip hurra! Uczta artystów w Skagen, 1888

Peder Severin Krøyer znany też jako P.S. Krøyer (ur. 23 lipca 1851, zm. 21 listopada 1909) – duński malarz, związany z grupą artystów tworzących na przełomie XIX i XX wieku w Skagen (Malarze ze Skagen).

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Stavanger w Norwegii, studiował malarstwo w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze. Debiutował w 1871 w Charlottenborgu portretem przyjaciela, malarza Fransa Schwartza. Przez całe życie wystawiał w Kopenhadze, gdzie mieszkał zimą, natomiast latem przenosił się do Skagen, na północnym cyplu Jutlandii. Wiele podróżował po Europie.

Krøyer uprawiał malarstwo plenerowe i portret. Głównym tematem jego prac były nadmorskie krajobrazy, rybacy przy pracy i wypoczywający nad morzem letnicy. Jego obrazy są popularne i wystawiane współcześnie, np. Hip hip hurra! Uczta artystów w Skagen z 1888 r. zostało uznane za najlepszy obraz w 2005 r., przez czytelników popularnej duńskiej gazety Berlingske Tidende[1].

Artysta zmarł przedwcześnie w 58. roku życia z powodu zaawansowanej kiły, której nie potrafiono jeszcze skutecznie leczyć. W ostatnich latach życia cierpiał też na poważne zaburzenia psychiczne[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]