Pegasus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy konsoli. Zobacz też: inne znaczenia.
Pegasus „IQ-502” wraz z gamepadem i kartridżem.

Pegasus – 8-bitowa konsola gier wideo będąca klonem japońskiej konsoli Famicom.

Historia[edytuj]

Na początku lat 90. w wyniku transformacji ustrojowych możliwe stało się zakładanie własnych przedsiębiorstw. Dwaj biznesmeni, Dariusz Wojdyga i Marek Jutkiewicz, wykorzystali niszę na rynku i postanowili sprowadzić klon japońskiego Famicoma z Tajwanu (Marek Jutkiewicz zetknął się z produktem podczas jednej z podróży służbowych do tego kraju). Założono przesiębiorstwo BobMark International, które zajęło się importem sprzętu[1]. Firma ta dysponowała kapitałem w wysokości 2,3 mld zł (po denominacji 230 tysięcy zł)[2].

Parametry[edytuj]

Procesor i układ graficzny Nintendo NES i jego klony używane w konsolach takich jak Pegasus.

Osiągalność i zgodność z NES[edytuj]

Jeden z klonów o nazwie „Terminator”, wyprodukowany przez firmę Ending-Man.

Gniazdo kartridżów w Pegasusie nie jest (bez adaptera) zgodne z kartridżami dla NES-a, gdyż konsola jest oparta na tzw. Famicomie – japońskiej wersji Nintendo Entertainment System. Famicom HVC-001 (zwany także Nintendo Family Computer) powstał w 1983 i był podstawą dla stworzenia wszelkich podróbek systemu Nintendo.

Część kartridżów do Pegasusa było pirackimi kopiami gier wyprodukowanymi głównie w Rosji i Chinach. W Polsce, poza bazarami, sprzedawano również legalne wersje gier, dostępne na tę konsolę. Do takich tytułów zalicza się między innymi gra Micro Machines.

Zwykłe gry japońskie w większości przypadków uruchomią się, ponieważ ani Famicom ani Pegasus nie posiada blokady regionalnej. Gry będą jednak działały wolniej ponieważ Pegasusy dostępne w Polsce pracują w systemie PAL 50Hz, a Famicom w NTSC 60Hz. W niektórych gamepadach do Pegasusa oprócz standardowego d-pada i 2 przycisków istnieją dodatkowe dwa – powyżej przycisków B i A znajdują się przyciski oznaczone jako TURBO, których nie ma w padach Famicoma, zaś w przypadku NES-a była dostępna wersja dżojpada NES Advantage z takimi przyciskami. Niektóre dżojpady posiadają także gniazdo minijack 3,5 mm służące do podłączenia słuchawek (działające tylko przy połączeniu z odpowiednią konsolą). Konsola jest zgodna z pistoletem świetlnym, lecz inne akcesoria mogą nie działać.

Przypisy

  1. Maciej Gajewski: Perły z lamusa: Pegasus, czyli szczęśliwe dzieciństwo tysięcy polskich dzieciaków. Spider's Web, 2012-06-07. [dostęp 2017-03-01].
  2. Adam Tobojka: Jak Pegasus zdobył Polskę. Eurogamer.pl, 2015-03-07. [dostęp 2017-03-01].