Pegasus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy konsoli. Zobacz też: inne znaczenia.
Pegasus
Pegasus console+pad+game.jpg
Pegasus „IQ-502” wraz z gamepadem i kartridżem.
Typ konsola gier wideo
Producent BobMark International
Generacja trzecia generacja
CPU MOS 6502 taktowany częstotliwością 1,66 MHz
GPU 5,37 MHz
Nośniki danych kartridż
Kontrolery gamepad
Wyświetlacz 256x240, paleta 64 kolorów
Wsteczna
kompatybilność
Famicom, NES (przez przejściówkę)

Pegasus – 8-bitowa konsola gier wideo będąca klonem japońskiej konsoli Famicom.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. w wyniku transformacji ustrojowych możliwe stało się zakładanie własnych przedsiębiorstw. Dwaj biznesmeni, Dariusz Wojdyga i Marek Jutkiewicz, wykorzystali niszę na rynku i postanowili sprowadzić klon japońskiego Famicoma z Tajwanu (Marek Jutkiewicz zetknął się z produktem podczas jednej z podróży służbowych do tego kraju). Założono przedsiębiorstwo BobMark International, które zajęło się importem sprzętu[1]. Firma ta dysponowała kapitałem w wysokości 2,3 mld zł (po denominacji 230 tysięcy zł)[2].

Parametry[edytuj | edytuj kod]

Procesor i układ graficzny Nintendo NES i jego klony używane w konsolach takich jak Pegasus.

Osiągalność i zgodność z NES[edytuj | edytuj kod]

Jeden z klonów o nazwie „Terminator”, wyprodukowany przez firmę Ending-Man.

Gniazdo kartridżów w Pegasusie nie jest (bez adaptera) zgodne z kartridżami dla NES-a, gdyż konsola jest oparta na tzw. Famicomie – japońskiej wersji Nintendo Entertainment System. Famicom HVC-001 (zwany także Nintendo Family Computer) powstał w 1983 i był podstawą dla stworzenia wszelkich podróbek systemu Nintendo.

Część kartridżów do Pegasusa było pirackimi kopiami gier wyprodukowanymi głównie w Rosji i Chinach. W Polsce, poza bazarami, sprzedawano również legalne wersje gier, dostępne na tę konsolę. Do takich tytułów zalicza się między innymi gra Micro Machines.

Zwykłe gry japońskie w większości przypadków uruchomią się, ponieważ ani Famicom ani Pegasus nie posiada blokady regionalnej. Gry będą jednak działały wolniej ponieważ Pegasusy dostępne w Polsce pracują w systemie PAL 50Hz, a Famicom w NTSC 60Hz. W niektórych gamepadach do Pegasusa oprócz standardowego d-pada i 2 przycisków istnieją dodatkowe dwa – powyżej przycisków B i A znajdują się przyciski oznaczone jako TURBO, których nie ma w padach Famicoma, zaś w przypadku NES-a była dostępna wersja dżojpada NES Advantage z takimi przyciskami. Niektóre dżojpady posiadają także gniazdo minijack 3,5 mm służące do podłączenia słuchawek (działające tylko przy połączeniu z odpowiednią konsolą). Konsola jest zgodna z pistoletem świetlnym, lecz inne akcesoria mogą nie działać.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Gajewski: Perły z lamusa: Pegasus, czyli szczęśliwe dzieciństwo tysięcy polskich dzieciaków. Spider's Web, 2012-06-07. [dostęp 2017-03-01].
  2. Adam Tobojka: Jak Pegasus zdobył Polskę. Eurogamer.pl, 2015-03-07. [dostęp 2017-03-01].