Peranakan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Peranakańska ceremonia ślubna
Muzeum kultury peranakańskiej w Singapurze

Peranakan, Baba-Nyonya (chiń. 峇峇娘惹 Bābā Niángrě; hokkien: Bā-bā Niû-liá) – malajska nazwa potomków chińskich imigrantów, którzy przybyli na Malaje w kilku falach począwszy od XVI w., żeniąc się często z miejscowymi kobietami. Większość z nich osiedliła się w miastach położonych na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, stąd ich angielskie określenie Straits Chinese (Chińczycy znad Cieśniny)[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Malajskie słowo Peranakan znaczy dosłownie „potomkowie”, zaś baba i nyonya to grzecznościowe określenia w języku malajskim, odpowiednio „Pan” i „Pani”.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Większość Peranakanów wyznaje buddyzm i inne religie chińskie. Niektóre rodziny wyznają katolicyzm.

Język[edytuj | edytuj kod]

Posługują się kreolskim językiem malajskim, tzw. baba melayu[2] z licznymi zapożyczeniami z chińskiego dialektu hokkien[3]. Obecnie w zaniku, jego znajomość zachowują przedstawiciele starszego pokolenia[4].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Zachowali w dużym stopniu kulturę chińską, przejmując pewne elementy kultury malajskiej i indonezyjskiej, a także kultury europejskiej. Przeważnie byli bogatsi od Chińczyków świeżo przybyłych z kontynentu, tworząc elitę społeczną na terenach, na których zamieszkiwali. W czasach kolonialnych ulegali silnym wpływom kultury zachodniej.

Kuchnia[edytuj | edytuj kod]

Peranakanowie wytworzyli własną tradycję kulinarną, zwaną kuchnią Nyonya, łącząc tradycyjne składniki kuchni chińskiej z przyprawami malajskimi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pinang Peranakan Mansion Home Page, www.pinangperanakanmansion.com.my [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. The Babas of Malacca. bahasa-malaysia-simple-fun.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]..
  3. Preserving Peranakan Culture, emilyemerald.tripod.com [dostęp 2017-11-26].
  4. Ethnologue report for language code: mbf.