Hokkien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolorem czarnym zaznaczono zasięg geograficzny dialektu hokkien

Hokkien (chiń. 福建話, pinyin: fújiànhuà, POJ: Hok-kiàn-oē), nazywany również dialektem quanzhou-zhangzhou – odmiana języka minnańskiego, używana w południowej części prowincji Fujian, na Tajwanie, oraz przez wielu Chińczyków w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Blisko spokrewniony z dialektem teochew, jednak wzajemne zrozumienie jest utrudnione.

Standard[edytuj | edytuj kod]

Odmiana hokkien posiada dwa prestiżowe standardy, jeden z nich to dialekt miasta Xiamen (Amoy), drugi to odmiana używana na Tajwanie, gdzie bywa nazywana językiem tajwańskim. Obie wersje są wzajemnie zrozumiałe[1]. Oba warianty są zrozumiałe również dla osób posługujących się innymi dialektami języka minnańskiego.

Istnieją dyskusje dotyczące statusu hokkien – wielu naukowców uważa, że jest to oddzielny język, nie zaś dialekt języka chińskiego. Istnieją również kontrowersje dotyczące hokkien w Azji Południowo-Wschodniej, głównie w Malezji i Singapurze, ponieważ w dialekcie widocznych jest wiele naleciałości z języków regionu. Niektórzy uważają, że hokkien malezyjski powinno się wyodrębnić jako oddzielny dialekt.

Tony[edytuj | edytuj kod]

W hokkien używa się ośmiu tonów, które pojawiają się już w języku średniochińskim. Są to:

1. 陰平 im-piâⁿ
2. 陰上 im-sióng
3. 陰去 im-khì
4. 陰入 im-ji̍p
5. 陽平 iông-piâⁿ
6. 陽上 iông-sióng
7. 陽去 iông-khì
8. 陽入 iông-ji̍p

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David M. Eberhard, Gary F. Simons, Charles D. Fennig (red.), Chinese, Min Nan, [w:] Ethnologue: Languages of the World, wyd. 22, Dallas: SIL International, 2019 [zarchiwizowane z adresu 2019-03-30] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]