Peter Libasci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Peter Anthony Libasci)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter A. Libasci
biskup Manchester
Herb Peter A. Libasci Arise and walk
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1951
Nowy Jork
biskup Manchester
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 1 kwietnia 1978
Nominacja biskupia 3 kwietnia 2007
Sakra biskupia 1 czerwca 2007
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 czerwca 2007
Konsekrator William Francis Murphy
Współkonsekratorzy Emil Wcela
Paul Walsh
John Dunne

Peter Anthony Libasci (ur. 9 listopada 1951 w Nowym Jorku) – amerykański duchowny katolicki, biskup diecezji Manchester w New Hampshire.

Przyszedł na świat w Jackson Heights w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Jako małe dziecko pomagał w piątkowe wieczory przy sprzątaniu kościoła parafialnego. Tak rozpoczęło się jego zainteresowanie życiem Kościoła i liturgią. Ukończył St. John's University w Jamaica, Nowy Jork i St. Meinrad Seminary w Indiana. 1 kwietnia 1978 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa rodzinnej diecezji Rockville Centre Johna R. McGanna. Przez kolejne lata pracował duszpastersko w wielu parafiach diecezji. W roku 2004 otrzymał tytuł honorowego prałata Jego Świątobliwości.

3 kwietnia 2007 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Rockville Centre ze stolicą tytularną Satafis. Sakry udzielił mu bp William Francis Murphy. Był odpowiedzialny jako wikariusz biskupi za wikariat wschodni diecezji. 19 września 2011 roku mianowany ordynariuszem Manchester. Ingres odbył się 8 grudnia 2011 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]