Peter C. Whybrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peter C. Whybrow – amerykański psychiatra i naukowiec w zakresie nauk biologii behawioralnej. Jest przewodniczącym psychiatrii na Uniwersytecie Pensylwania.

W roku 2005 opublikował książkę American Mania: When More Is Not Enough. Została ona uznana przez Los Angeles Times za bestseller oraz nagrodzona przez amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Chorób Psychicznych. Książka stanowi prowokacyjną neurobiologiczną analizę jednostkowych i społecznych zachowań, dzięki którym gospodarka wolnorynkowa utrzymuje równowagę. Zdaniem autora równowaga ta jest zagrożona, gdyż dziś Amerykanie znaleźli się na skraju psychicznego i fizycznego wyczerpania.

Whybrow, patrząc z perspektywy psychiatry i ewolucjonisty, wskazuje na radykalną dysfunkcjonalność współczesnego „amerykańskiego snu”. Zdaniem Whybrow'a cena sukcesu Ameryki jest zbyt wysoka – Amerykanie są wyeksploatowani, zaniedbani, pogrążeni w długach, cierpią na brak czasu i choroby cywilizacyjne.

Spojrzenie to bliskie jest temu, jakie prezentuje ekonomista Jeremy Rifkin w swojej publikacji Europejskie marzenie. Jak europejska wizja przyszłości zaćmiewa American Dream.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter C. Whybrow, Americanmania. Ciągle więcej, ale nigdy dość, Wyd. Medyczne Termedia, Poznań 2006, tłumaczenie Filip Rybakowski, ​ISBN 83-89825-06-6​ (American Mania: When More Is Not Enough 2005)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]