Peter Galton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peter M. Galton (ur. 1942) – brytyjski paleontolog pracujący w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w dinozaurach, ich ewolucji i klasyfikacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem wielu publikacji naukowych[1] – niektóre spośród nich przyczyniły się do nazywanego „odrodzeniem dinozaurów” przełomu w badaniach nad tą grupą zwierząt. Praca Galtona i Roberta Bakkera Dinosaur monophyly and a new class of vertebrates opublikowana w czasopiśmie Nature w 1974 roku wykazała, że oba rzędy dinozaurów – wcześniej uznawane za spokrewnione ze sobą nie bliżej niż z innymi archozaurami – mają wspólnego przodka także będącego dinozaurem. W oparciu o wcześniejsze badania Johna Ostroma oraz własne, Galton i Bakker zaproponowali, by dinozaury połączyć z ptakami w odrębną, monofiletyczną grupę Dinosauria. Obecnie stanowisko to jest przez większość paleontologów uznawane za uzasadnione[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Galton (ang.). DinoData. [dostęp 29 marca 2009].
  2. Zdeněk V. Špinar, Philip J. Currie: Wielkie dinozaury. Dzieje ewolucji gigantów. Warszawa: Warszawski Dom Wydawniczy, 1994, s. 14–15. ISBN 83-85558-18-7.