Przejdź do zawartości

Peterborough (Australia Południowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Peterborough
Ilustracja
Położenie miejscowości na mapie stanu
Państwo

 Australia

Stan

Australia Południowa

Samorząd lokalny

Peterborough

Data założenia

1879

Populacja (2006)
• liczba ludności


1689[1]

Kod pocztowy

5422

Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Peterborough”
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa konturowa Australii Południowej, po prawej znajduje się punkt z opisem „Peterborough”
Ziemia32°34′58″S 138°30′04″E/-32,582778 138,501111

Peterborough – miejscowość w Australii Południowej założona na początku lat 70. XIX wieku. Aż do 1917 kiedy zmieniono nazwę na dzisiejszą miejscowość była znana jako Petersburg[2].

Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne, przypuszcza się, że może ona pochodzić od imienia właściciela ziem na których ono powstało – Petera Doecke lub też od nazwy pierwszego sklepu kolonialnego w mieście "Peters Store".

Petersburg powstał jako centrum zaopatrzeniowe dla wielu osad które powstały już wcześniej w tej okolicy. 17 stycznia 1881 do miasta przybył pierwszy pociąg poruszający się na właśnie otwartej trasie z Port Pirie do Jamestown, wkrótce potem do miasta dotarła następna linia kolejowa do Terowie, a w 1887 otworzono linię kolejową do Broken Hill.

Pomimo że czas świetności miasta już minął, Peterborough zachowało charakter ważnego węzła kolejowego i znajduje się w nim wiele dobrze zachowanych pamiątek z okresu czasów jego świetności. Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Petersborough jest muzeum kolejnictwa "Steamtown" które według informacji z samego muzeum, jest jedynym miejscem na półkuli południowej, i najprawdopodobniej jedynym na świecie, z obrotnicą o potrójnym rozstawie torów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wyniki spisu powszechnego w Australii w 2006 roku
  2. Południowa Australia była w dużej części zasiedlona przez osoby pochodzące z terenów ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego i wiele miejscowości otrzymało niemiecko brzmiące nazwy jednak po wybuchu I wojny światowej większość z tych miejsc została przemianowana na nazwy bardziej anglosaskie lub miejscowe, aborygeńskie.