Phalangodidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Phalangodidae
Simon, 1879
Bishopella laciniosa
Bishopella laciniosa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada pajęczaki
Rząd kosarze
Podrząd Laniatores
Infrarząd Grassatores
Nadrodzina Phalangodoidea
Rodzina Phalangodidae
Synonimy
  • Paralolidae Kratochvíl, 1958
  • Lolinae Kratochvíl, 1958

Phalangodidae - rodzina pajęczaków z rzędu kosarzy i podrzędu Laniatores zawierająca ponad 100 opisanych gatunków zgrupowanych w około 20 rodzajach[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele tej rodziny to drobne kosarze osiągające od poniżej 1 do 3 mm długości ciała. Długość nóg jest zróżnicowana i wynosi od dwukrotności do ośmiokrotności długości ciała. Barwy są od żółtawej po pomoarańczowobrązową, a gatunki jaskiniowe pozbawione są pigmentacji[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ponad dwie trzecie gatunków występuje w zachodniej Nearktyce, w tym około 50 gatunków to endemity Kalifornii. Około 10 gatunków zamieszkuje wschodnią Nearktykę. Ponadto znane są po jednym gatunku z Wysp Kanaryjskich i Japonii oraz około 20 gatunków z rejonu Morza Śródziemnego[2].

Pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Rodzina wydaje się być w większości monofiletyczna. Wyjątek stanowią niektóre rodzaje, np.: Guerrobunus i Glennhuntia. Powiązania filogenetyczne wewnątrz Grassatores są niejasne[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina zawiera ponad 100 opisanych gatunków w 22 rodzajach[1], z czego w Europie występują przedstawiciele 6 rodzajów[3] (oznaczone pogrubieniem):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Joel Hallan's Biology Catalog: PPhalangodidae. [dostęp 2012-07-07].
  2. a b c Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen - The Biology of Opiliones (pl.: Biologia kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0-674-02343-9.
  3. Phalangodidae w Fauna Europaea. [dostęp 2012-07-07].