Phalangodidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Phalangodidae
Simon, 1879
Ilustracja
Bishopella laciniosa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada pajęczaki
Rząd kosarze
Podrząd Laniatores
Infrarząd Grassatores
Nadrodzina Phalangodoidea
Rodzina Phalangodidae
Synonimy
  • Paralolidae Kratochvíl, 1958
  • Lolinae Kratochvíl, 1958

Phalangodidae - rodzina pajęczaków z rzędu kosarzy i podrzędu Laniatores zawierająca ponad 100 opisanych gatunków zgrupowanych w około 20 rodzajach[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele tej rodziny to drobne kosarze osiągające od poniżej 1 do 3 mm długości ciała. Długość nóg jest zróżnicowana i wynosi od dwukrotności do ośmiokrotności długości ciała. Barwy są od żółtawej po pomoarańczowobrązową, a gatunki jaskiniowe pozbawione są pigmentacji[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ponad dwie trzecie gatunków występuje w zachodniej Nearktyce, w tym około 50 gatunków to endemity Kalifornii. Około 10 gatunków zamieszkuje wschodnią Nearktykę. Ponadto znane są po jednym gatunku z Wysp Kanaryjskich i Japonii oraz około 20 gatunków z rejonu Morza Śródziemnego[2].

Pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Rodzina wydaje się być w większości monofiletyczna. Wyjątek stanowią niektóre rodzaje, np.: Guerrobunus i Glennhuntia. Powiązania filogenetyczne wewnątrz Grassatores są niejasne[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina zawiera ponad 100 opisanych gatunków w 22 rodzajach[1], z czego w Europie występują przedstawiciele 6 rodzajów[3] (oznaczone pogrubieniem):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Joel Hallan's Biology Catalog: PPhalangodidae. [dostęp 2012-07-07].
  2. a b c Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen - The Biology of Opiliones (pl.: Biologia kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0-674-02343-9.
  3. Phalangodidae w Fauna Europaea. [dostęp 2012-07-07].