Pięć palców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pięć palców
Five fingers
Gatunek dramat, thriller
Data premiery Ziemia 1 maja 2006
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 87
Reżyseria Laurence Malkin
Scenariusz Laurence Malkin
Chad Thumann
Główne role Saïd Taghmaoui, Gina Torres, Ryan Phillippe, Colm Meaney, Laurence Fishburne
Muzyka John Rea
Zdjęcia Alexander Gruszynski
Scenografia Julie Berghoff, John Johnson, Eveline Puijk
Kostiumy Alysia Raycraft
Montaż Herman P. Koerts
Produkcja Laurence Fishburne, Dolly Hall, Josh Kesselman, Laurence Malkin, Malcolm Petal, Kelley Feldsott Reynolds, Adam Rosenfelt, Marc Schaberg, Helen Sugland
Wytwórnia 24fps Productions
Cinema Gypsy Productions
Element Films
LA Squared
Parabolic Pictures Inc.
Dystrybucja Stany Zjednoczone Lionsgate

Pięć palców (ang. Five Fingers) – amerykański dramat z 2006 w reżyserii Laurence'a Malkina.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku i Maroko. Holenderski pianista jazzowy, Martjin, żyje ze swoją marokańską dziewczyna w Amsterdamie. Zebrawszy pieniądze na przeprowadzenie opracowanego przez siebie "programu żywnościowego" dla marokańskich dzieci udaje się do jej rodzimego kraju, żeby wspierać rozwój tego programu. Towarzyszy mu rozmowny Anglik, Gavin, który ma się też troszczyć o ich bezpieczeństwo na miejscu.

Już na samym początku Martjin i Gavin zostają jednak uprowadzeni podczas wycieczki autobusowej w górach. Z początku, trzymani w kryjówce porywaczy (opuszczona fabryka na pustyni) nie wiedzą ani dlaczego, ani przez kogo zostali porwani. Jednak ich przywódca, Ahmat, szybko uświadamia Martjinowi, ze sytuacja jest poważna kiedy każe zabić Gavina na jego oczach.

Odtąd, na rozkaz Ahmata, Martjin jest brutalnie przesłuchiwany i torturowany. Celem tortur jest zmuszenie Martjina do zdradzenia swoich prawdziwych planów - Ahmat uważa mianowicie, ze Martjin jest agentem CIA. Za każde rzekome albo prawdziwe kłamstwo będzie Martjinowi obcięty jeden palec (stąd też tytuł filmu). I rzeczywiście, podczas gdy Martjin upiera się przy swojej niewinnej historii o programie żywnościowym, porywacze obcinają mu mały palec u prawej ręki. W toku przesłuchania Martjin traci kolejne palce, co uświadamia mu koniec jego kariery jako pianisty.

Podczas przesłuchania okazuje się jednak, że to Martjin jest islamskim terrorysta, który razem ze swoja holenderska grupa Al-Qaida, planuje zamach na siec fastfoodów (bronią biologiczna w postaci trucizny lub bakterii). Ahmat przekonuje Martjina, że oboje są po tej samej stronie i żeby ostatecznie udowodnić swoja przynależność do siatki terrorystycznej, Martjin ma podać Ahmatowi imiona wszystkich członków swojej grupy w Amsterdamie. Jeśli po porównaniu listy z lista Ahmata imiona okażą się prawdziwe, Martjin będzie miał możliwość odzyskania swoich amputowanych palców.

Niestety (dla Martjina) Ahmat okazuje się agentem CIA. Porwanie zostało zorganizowane przez niego i jego grupę (Gavin też okazuje się członkiem grupy, a jego śmierć była tylko zainscenizowana), aby pozyskać informacje o holenderskiej siatce terrorystycznej i jej lokalizacji. Ponieważ Martjin dał się nabrać na kamuflaż Ahmata i zdradził swoja siatkę, zostaje zastrzelony przez agentów jeszcze w fabryce (która okazuje się być opuszczonym budynkiem w Nowym Jorku). W ten sposób, co prawda, udaje się zapobiec zamachowi, ale film kończy się dosyć dwuznacznym widokiem Statuy Wolności w porcie Nowego Jorku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]