Piaski (jezioro na Równinie Gryfickiej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piaski
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Piaski Wielkie
Region Równina Gryficka
Morfometria
Powierzchnia 94,40 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

1,7 km
0,73 km
Głębokość
• średnia

2,0 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Grzybnica
Rzeki wypływające Grzybnica
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaski”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaski”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Piaski”
Ziemia53°51′22″N 14°42′44″E/53,856111 14,712222

Piaskijezioro na Równinie Gryfickiej, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin. Powierzchnia jeziora wynosi 94,40 ha[1]. Według typologii rybackiej jest to jezioro karasiowe[1]. Średnie głębokość jeziora to ok. 2 m, a jego wody urząd miejski zakwalifikował do III klasy czystości[2].

Obszar jeziora został włączony do specjalnego obszaru ochrony ptaków Bagna Rozwarowskie[3].

Przez Piaski przepływa rzeka Grzybnica, która wypływa z położonego na południe jeziora Ostrowo. Z jeziora Piaski rzeka wypływa przy północnym brzegu.

Na zachodnim brzegu leży wieś Piaski Wielkie. Pomiędzy jeziorami Piaski i Ostrowo biegnie droga krajowa nr 3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  2. 6.1.2 Wody powierzchniowe na terenie gminy Wolin. W: Gminny Program Ochrony Środowiska dla gminy Wolin. Wolin: Związek Gmin Wyspy, 2005, s. 39.
  3. Arkusz 1/1. Mapa obszaru Natura 2000 Bagna Rozwarowskie (PLB320001), skala 1:50 000. Ministerstwo Środowiska/Techmex, 2006-04-14.
Mapa z zaznaczonym jeziorem Piaski