Pierwsza miłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy serialu obyczajowego. Zobacz też: Pierwsza miłość – film z 1971 roku.
Pierwsza miłość
Gatunek serialu obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Okił Khamidow
Główne role Aneta Zając
Aleksandra Zienkiewicz
Łukasz Płoszajski
Anna Ilczuk
Rafał Kwietniewski
Maciej Tomaszewski
Maria Pakulnis
Liczba odcinków 2489 (stan na 26 kwietnia 2017)
Liczba serii 13
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Reżyseria Okił Khamidow (2004–2008)
Krzysztof Łebski (od 2005)
Paweł Chmielewski (2006–2012)
Wojciech Beszłej (od 2007)
Dominik Matwiejczyk (2008–2013)
Hubert Lewicz (2009)
Ireneusz Engler (2009–2011)
Ewa Pytka (2010–2011)
Jakub Miszczak (od 2011)
Justyna Nowak (2011–2013)
Grzegorz Pacek (2011–2015)
Jerzy Krysiak (2012–2013)
Piotr Kolski (2014–2015)
Scenariusz Paweł Nowicki
Grażyna Wilczyńska
Ilona Morusek
Andrzej Staszczyk
Maura Ładosz
Julia Kamińska
Muzyka Sławomir Ruczkowski
Zdjęcia Maciej Wielowieyski
Mateusz Sośniak
Marcin Konik
Czas trwania odcinka 33 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 4 listopada 2004
Stacja telewizyjna Polsat
Lata emisji od 2004
Status trwający
Format obrazu 4:3
16:9
Format dźwięku stereo
Oficjalna strona serialu

Pierwsza miłość – polski serial telewizyjny, emitowany przez telewizję Polsat od 4 listopada 2004. Akcja rozgrywa się głównie we Wrocławiu, gdzie w większości mieszkają główni bohaterowie oraz w wiosce Wadlewo (Gajków, Ratowice), niedaleko Wrocławia. Sceny w plenerze kręcone są w Parku Szczytnickim, w okolicach ronda Reagana, Ostrowie Tumskim, kamienicy przy ul. Smoluchowskiego oraz we wsi Rojów w woj. wielkopolskim.

Serial jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Ogląda go średnio 2 miliony widzów[1]. 1000. odcinek wyemitowany został 1 grudnia 2009[2], natomiast 2000. – 16 grudnia 2014[3].

Fabuła[edytuj]

Akcja serialu rozpoczyna się, kiedy po zaginięciu matki, Danuty, Maria Radosz opuszcza rodzinną wieś – Wadlewo i udaje się na studia do Wrocławia, gdzie zamieszkuje u swojego wujostwa, Marka i Teresy oraz ich, wtedy 19-nastoletniej, córki Kingi. W czasie spaceru Maria spotyka Pawła Krzyżanowskiego. Maria i Paweł zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. To właśnie ich tytułowa miłość jest jednym z głównych wątków serialu. Planują przyszłość i dopiero za trzecim razem udaje im się wziąć ślub. Kłopoty w związku Marii i Pawła powoduje wiele osób, a w szczególności była dziewczyna Pawła. Oliwy do ognia dodaje romans Marii z jej znajomym doktorem. Ich drogi rozeszły się. Maria i Paweł decydują się na rozwód. Wspólna noc zaowocowała w ciążę – Marysia urodziła Julkę. Paweł przez długi czas nie wiedział, że to on jest ojcem. Gdy była żona była w Berlinie, on związał się z Anną Bilewską. Maria natomiast poznała w Berlinie Huberta Schultza, który przyleciał za nią do Polski, i z którym się związała. Paweł rozstał się z Anną i wyjechał z kraju. Po roku czasu wraca na chwilę, aby oddać Arturowi nerkę, zamyka wszystkie swoje sprawy i ponownie wyjeżdża. Z kolei Maria i Hubert tworzyli udaną rodzinę z Julką dopóki w ich życiu nie pojawiła się była żona Schultza – Sandra Malicka. Z powodu jednej nocy z Hubertem kobieta zaszła w ciążę i postanowiła wyjechać do Szwecji. Hubert nie chcąc tracić kontaktu z dzieckiem wyjeżdża z nimi zostawiając Marysię i Julkę. Maria ma przelotny romans z nowym sąsiadem Szymonem, jednak chciała się nim tylko pocieszyć. W jej życiu pojawia się nowy mężczyzna – Aleks, który jest antyterrorystą. Po pewnym czasie okazuje się, że Aleks podrywa Marysię na zlecenie swojego kolegi Wiktora. Jednak dziewczyna mu wybacza i postanawiają być razem. Podczas śledztwa Aleks poznaje młodą, zbuntowaną dziewczynę, z burzliwą przeszłością – Melkę. Marysia i Aleks decydują zająć się nią, przysparza im ona jednak wielu kłopotów. Aleks nie wytrzymuje napięcia i podczas pewnej kłótni uderza Marysię; ta każe mu się wynosić. Melka trafia do ośrodka wychowawczego.

Kolejnym wątkiem serialu jest wątek rodziny Żukowskich. Marek i Teresa, siostra zmarłej Danuty i ciotka Marysi, są udanym małżeństwem i mają córkę, Kingę. On jest lekarzem. Jego najlepszym przyjacielem jest kolega z pracy, Antek Turczyk. Ona natomiast, początkowo pracuje w Urzędzie Miasta. Odchodzi jednak po kilku latach i planuje otworzyć własną kawiarnię – „Fabrykę Wrażeń”. Kinga zmienia wystrój i nazwę klubu, który odtąd nazywa się „BarBarian”. Managerem klubu zostaje Paweł. Tymczasem związek Teresy i Marka rozpada się, gdy on wdaje się w romans z koleżanką z pracy. Teresa wiąże się z ojcem Marii, Janem, a potem także z o wiele młodszym Bartoszem Miedzianowskim. Teresa i Marek decydują się na rozwód. Wracają jednak do siebie i znów zostają małżeństwem. Teresa zachodzi w ciążę i rodzi córeczkę – Danusię. Następnie kobieta wyjeżdża do Indii i postanawia zostać tam na zawsze. Rozwodzi się z Markiem. Żukowski wiążę się z przyjaciółką Teresy, Anetą. Tymczasem Kinga, po licznych nieudanych związkach, spotyka Adama, z którym zachodzi w ciążę i rodzi synka – Maćka. Postanawia związać się z nim. Wyjeżdżają do Stanów, lecz po kilku miesiącach wracają z powodu problemów finansowych. Kinga ponownie przechodzi kryzys, kiedy Adam zdradza ją podczas jednego z tournée. Kobieta zostaje sama z dwójką dzieci, a Marek przeprowadza się do Anety razem z Danusią. Kinga przechodzi ciężkie chwile, gdy dowiaduje się, że Adam się żeni. W Jego wieczór kawalerski dochodzi między nimi do zbliżenia o czym dowiaduje się jego przyszła żona. Gdy już wydaje się, że Kinga ustabilizowała się w uczuciach i planuje ślub z Arturem, Zośka (matka córki Artura) za wszelką cenę nie chce do niego dopuścić i knuje intrygę, która sprawia, że Artur zostawia Kingę przed ołtarzem.

W serialu pojawiają się też inne wątki postaci takich jak Artur Kulczycki – wieczny kawaler, nie stroniący od kobiet; Bartek Miedzianowski – początkujący lekarz, który nie ma szczęścia w miłości; Patryk Skalsky – młody Amerykanin, który chce rozpocząć w Polsce nowe życie. Cała trójka wraz z Pawłem są zgraną grupą przyjaciół. Często mieszkali ze sobą w mieszkaniu początkowo wynajmowanym przez Artura i Bartka. Patryk wiążę się z dziewczyną z Wadlewa i córką sołtysa, Emilią Śmiałek, po czym dowiaduje się, że ma syna – Mirka. To jednak niczego nie zmienia między nim a Emilką. Emilia, Patryk, Mirek oraz Bartek przeprowadzają się do Wadlewa, gdzie Miedzianowski podejmuje pracę miejscowego lekarza. Patryk ginie w wypadku samochodowym. Emilia, wspólnie z Bartkiem, postanawiają walczyć o prawo do opieki nad Mirkiem. Emilia i Bartek zostają małżeństwem, a także adoptują Mirka. Ojciec Emilki, Marian, wiąże się z Aurelią. Wadlewo zamieszkują także Malwina (właścicielka lokalnego sklepu) i jej siostra Wiktoria wraz z mężem – Ryśkiem. Jako policjant zostaje wplątany w napad na konwój i trafia do więzienia. Do miejscowości pod Wrocławiem przybywa także Paulina, która zostaje weterynarzem i od samego początku wpada Bartkowi w oko. W międzyczasie zjawia się tam również Norbert – mąż Pauliny, który okazuje się przyrodnim bratem Bartka. Między Emilką i Bartkiem narastają negatywne emocje. Po wielu sporach decydują się na rozstanie. Bartek angażuje się w związek z Pauliną.

Sąsiadami Żukowskich zostaje rodzina Królów. Grzegorz jest wojskowym i samotnie wychowuje dwójkę dzieci, Olę i Błażeja. Młodzi w nowej szkole poznają nowych znajomych, m.in. Sabinę Weksler, córkę bogatych Karola i Grażyny. Pomimo początkowych niechęci, zaprzyjaźniają się ze sobą. Do grupy przyjaciół dołącza Mikołaj „Mikser” Serczyński. Sabina zakłada swój własny dom mody, w którym pracuje Dagmara. Do grupy przyjaciół dołącza Radek Zieliński, a następnie do Wrocławia przyjeżdża jego siostra, Patrycja. W nowej szkole poznaje m.in. Mirkę oraz Fabiana, który zostaje jej chłopakiem. Z czasem zaprzyjaźnia się też z Dominikiem i Krystianem (dorabiają sobie w salonie mody u Sabiny). Patrycja wyjeżdża jednak z matką do Krakowa. Krystian zaczyna spotykać się z Melką i pomaga jej wydostać się z ośrodka wychowawczego. Ich problemy jednak się nie kończą. Tymczasem Grzegorz wiąże się i bierze ślub z Renatą, byłą nauczycielką Oli i Błażeja. Renata zdradza męża. Biorą rozwód, a Grzegorz wiąże się z Grażyną Weksler. Do kamienicy wprowadza się nowy lokator, Szymon Kmieciński. Radek poznaje Nikolę, z którą bierze ślub. W życiu Sabiny pojawia się Igor Kaczmarczyk – adwokat, a także damski bokser z trudną przeszłością. Biorą ślub, jednak Sabina zostaje pobita przez męża i wiąże się z lekarzem Natanem Wójcikiem. Do Wrocławia wraca Agata – nieślubna córka Karola i przyrodnia siostra Sabiny. Próbowała zabić siostrę z zazdrości, lecz jej się nie udało i trafiła do szpitala psychiatrycznego. Mikser i Daga byli parą, lecz rozstali się. Jowita podejrzewa, że jest w ciąży z Radkiem. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że u Jowity wykryto złośliwy nowotwór. Sabina pomaga swojej przyrodniej siostrze Agacie wyjść ze szpitala. Mimo, że jej przyjaciele ją ostrzegają to i tak ufa Agacie. Przyrodnia siostra knuje pewien plan. Współpraca z mężem Sabiny – Igorem kończy się dla niej tragicznie, za co Igor trafia do więzienia. Udaje mu się jednak z niego wydostać. Planuje uprzykrzyć Sabinie życie, wskutek czego Natan ląduje w szpitalu w stanie śpiączki, a Daga ginie w wypadku samochodowym.

Emisja[edytuj]

Od 4 listopada 2004 do 30 grudnia 2004 emitowano w czwartki i piątki o 19.10. Od 3 stycznia 2005 do 9 marca 2005 serial emitowano od poniedziałku do środy o 18.00. Od 14 marca 2005 serial miał emisje w także czwartki o 18.00. Od 3 czerwca 2005 do 24 czerwca 2005 serial miał także emisje w piątki o 18.00. W okresie wakacyjnym od 29 czerwca 2005 do 25 sierpnia 2005 serial miał emisje w środy i czwartki o 20.00. Do swojej normalnej emisji serial powrócił 29 sierpnia 2005, gdzie do 30 grudnia 2005 emitowano go od poniedziałku do piątku o 18.00. Od 2 do 31 stycznia 2006 serial emitowano w poniedziałki i wtorki, również o 18.00. Od 6 lutego 2006 serial wrócił do emisji od poniedziałku do piątku o 18.00. W okresie wakacyjnym od 5 lipca 2006 do 24 sierpnia 2006 serial emitowano w środy i czwartki o 19.30. Do swojej normalnej emisji powrócił 28 sierpnia 2006, gdzie do dzisiaj emitowany jest od poniedziałku do piątku o 18.00. Od 2007 roku nie ma emisji premierowych odcinków w okresie wakacyjnym.

Bohaterowie[edytuj]

 • Maria Domańska zd. Radosz (Aneta Zając) – była żona Pawła Krzyżanowskiego, matka Julki, gdy cierpiała na amnezję była związana ze Zbyszkiem. W późniejszych latach była z Hubertem i Aleksandrem, wyszła za mąż za Michała Domańskiego, wychowuje także Amelię zwaną Melką.
 • Julia Krzyżanowska (Łucja Kawczak, dawniej Antonina Pluta) – córka Marii Radosz i Pawła Krzyżanowskiego.
 • Marek Żukowski (Maciej Tomaszewski) – były mąż Teresy, jest związany z Anetą.
 • Aneta Pałkowska (Maria Pakulnis) – matka Andrzeja, bizneswoman z Wadlewa, jest związana z Markiem.
 • Kinga Kulczycka zd. Żukowska (Aleksandra Zienkiewicz) – jest córką Marka i Teresy. Matka Tomka i Maćka, wyszła za mąż za Artura Kulczyckiego.
 • Tomasz Żukowski (Oskar Wojciechowski, dawniej Kacper Kaczmarek) – starszy syn Kingi Żukowskiej. Jego ojcem jest kryminalista Ben. Ma młodszego przyrodniego braciszka, Maciusia.
 • Maciej Wysocki (Joachim Olko, dawniej Jakub Grochowski, Wiktor Żbikowski) – syn Kingi i Adama, młodszy przyrodni brat Tomka.
 • Artur Kulczycki (Łukasz Płoszajski) – syn Piotra Kulczyckiego (zmarłego tragicznie w wyniku wypadku samochodowego) i Marty Kulczyckiej (oficjalnie zginęła w wypadku samochodowym jednak w rzeczywistości była uzależniona od hazardu i popadła w długi przez co popełniła samobójstwo przebywając we Włoszech), niegdyś aktor. Ma córkę Stasię – owoc związku z Zosią. Jego żoną była Berenika. Jest mężem Kingi Kulczyckiej.
 • Emilia Miedzianowska (Anna Ilczuk) – była barmanka oraz była modelka, córka Mariana Śmiałka. Pochodzi z Wadlewa, w którym obecnie jest sołtysem. Jej mężem jest Bartek Miedzianowski.
 • Bartek Miedzianowski (Rafał Kwietniewski) – lekarz, ginekolog. Były współlokator Artura Kulczyckiego. Jego żoną jest Emilka.
 • Marian Śmiałek (Paweł Okoński) – były sołtys Wadlewa, ojciec Emilki. Był w związku z Aurelią Walicką. Obecnie związany z Anną.
 • Malwina Dąbek-Florek (Agnieszka Wielgosz) – mieszkanka Wadlewa, siostra Wiktorii.
 • Wojciech Jancia (Piotr Głowacki) – był oszustem, siostrzeniec Celiny.
 • Wiktoria Kozubek (Halszka Lehman) – młodsza siostra Malwiny. Żona Ryśka.
 • Paulina Sobolewska (Julia Pogrebińska) – weterynarz, była kochanką Bartka, jest żoną Norberta.
 • Seweryn Krojewicz (Mirosław Kropielnicki) – mieszkaniec Wadlewa. W związku z Karoliną Kazanową.
 • Roman Kłosek (Lech Dyblik) – ojciec Eweliny.
 • Zenon Łazanek (Marek Pyś) – mieszkaniec Wadlewa.
 • Grzegorz Król (Jan Jankowski) – podpułkownik WP, ojciec Błażeja i Aleksandry. Wdowiec. Związany z Grażyną Weksler.
 • Błażej Król (Paweł Krucz) – syn Grzegorza i brat Aleksandry. Związany był z Darią Pakulską.
 • Grażyna Weksler (Grażyna Wolszczak) – żona Karola, matka Sabiny. Związana jest z Grzegorzem Królem.
 • Karol Weksler (Karol Strasburger) – biznesmen, były pracodawca Pawła Krzyżanowskiego.
 • Sabina Weksler (Urszula Dębska) – była uczennica klasy, do której trafili Aleksandra i Błażej. Córka Karola i Grażyny. Związana była z Natanem Wójcikiem. Była także żoną Igora Kaczmarczyka.
 • Mikołaj „Mikser” Serczyński (Błażej Michalski) – były uczeń liceum, do którego uczęszczali Ola, Błażej, Sabina i Daria. Związany był z Martyną, dziewczyną która zaraziła go wirusem HIV. Był także związany z Dagą. Ostatnio spotykał się z ratowniczką Luizą.
 • Radek Zieliński (Mateusz Banasiuk) – współlokator „Kaśki”, zajmujący miejsce po wyprowadzce Artura. Pracował w salonie mody Sabiny Weksler, był z nią kiedyś związany, lecz zdradził ją z Jowitą. Mąż Nikoli. Przyjaciel i chłopak Jowity. Niedawno jego dziewczyna urodziła córkę, wszyscy myśleli że jest to dziecko Teda, jednak ostatecznie okazuje się córką Radka.
 • Daria Pakulska (Andżelika Kujawiak) – koleżanka Oli, Sabiny i Błażeja z liceum. Studentka chemii. Jest nową lokatorką Sabiny.
 • Jowita Kaczmarek (Joanna Opozda) – była modelka, kiedyś przyjaciółka Dagi. Wychowywała się w domu dziecka, miała problemy z narkotykami. Wielokrotnie wpędzała przyjaciół w kłopoty, by znaleźć pieniądze na używki. Miała problemy z gangsterami, którym była winna pieniądze. Kiedyś w wolnym związku z Radkiem Zielińskim, jest jego dziewczyną. Niedawno poroniła dziecko oraz straciła brata. Choruje na raka. Wyjechała na leczenie do Stanów, gdzie poznała Teda, gangstera, któremu ukradła pieniądze, i spodziewała się jego dziecka. Niedawno urodziła córkę Dagmarę, po narodzinach okazuje się że mała ma problemy z wątroba i będzie potrzebny jej przeszczep, po zrobieniu badań okazuje się że dziewczynka jest córką Radka.
 • Henryk „Kaśka” Saniewski (Michał Koterski) – barman pracujący w „BarBarianie”. Mieszka z Radkiem. Przyjaźni się z Izabelą.
 • Beata Mazur (Katarzyna Ankudowicz) – siostra Adama, miała męża Filipa, którego zdradziła kiedyś z Szymonem. Jest sąsiadką Marysi i Kingi i podkochuje się w Arturze.
 • Izabela Czaja-Kulczycka (Joanna Kupińska) – starsza córka Krystyny i była żona zmarłego Piotra Kulczyckiego; macocha Artura. Jej mąż zginął w wypadku. Przyjaźni się z Kaśką i Beatą.
 • Ludwik Pieczuk (Włodzimierz Adamski) – szef straży pożarnej, dawny pracodawca Pawła i Andrzeja. Pracuje w „BarBarianie” jako kucharz.
 • Aleksandra Król (Dominika Kojro) – córka Grzegorza i siostra Błażeja.
 • Stanisław Kazimierczak (Stanisław Jaskułka) – taksówkarz. Znajomy Błażeja Króla.
 • Krystian Domański (Patryk Pniewski) – syn Michała i Ewy Domańskich. Był związany z Melką.
 • Joanna Dworzak (Paulina Gałązka) – chrześniaczka Grzegorza Króla. Przyjeżdża do Wrocławia i zostaje nową współlokatorką Błażeja i Miksera. Jest bardzo rozrywkowa i szalona, poszukuje nowych wrażeń. Z drugiej strony jest kapryśna i często nieznośna.
 • Norbert Sobolewski (Łukasz Konopka) – geodeta z Wrocławia, który przyjechał razem ze swoją partnerką Sylwią do Wadlewa w celu budowy drogi. Okazuje się mężem Pauliny, a także przyrodnim bratem Bartka.
 • Luiza Florek (Klaudia Halejcio) – ratowniczka, którą Mikser poznał podczas wakacji nad morzem. Współlokatorka Błażeja i Joanny.
 • Celina Płaszczkowska (Grażyna Zielińska) – pielęgniarka w ośrodku zdrowia we Wadlewie, jest ciotką Wojciecha Jańci.
 • Amelia „Melka” Długosz (Ewa Jakubowicz) – podopieczna Marysi. Miała problemy z prawem. Jest związana z Pawłem.
 • Michał Domański (Wojciech Błach) – architekt, jest ojcem Krystiana i mężem Marysi.
 • Ewa Nowak (Ewa Gawryluk) – była żona Michała, ma z nim syna Krystiana, którego porzuciła gdy miał 1 miesiąc życia i wyjechała do Indii, po 20 latach wraca i miesza w życiu Domańskich.
 • Antonina Kaniewska (Anna Gzyra) – była asystentką Artura w Kulczycki Corporation oraz miała z nim krótki romans. Zabiła Maksymiliana Raka, lecz sąd uznał ją za niewinną z powodu guza mózgu.
 • proboszcz (Włodzimierz Matuszak) – ksiądz we Wadlewie.
 • Karolina Kazanowa (Elżbieta Romanowska) – gospodyni na plebani we Wadlewie, jest narzeczoną Seweryna.
 • Andrzej Kazan (Eryk Skonieczny) – syn Karoliny Kazanowej.
 • Anna Radziwiłł (Agnieszka Suchora) – narzeczona Mariana.
 • Aleksander Tecław (Krzysztof Wieszczek) – bratanek Seweryna, narzeczony Wiktorii. Właściciel klubokawiarni we Wadlewie.
 • Paweł Nowogrodzki (Michał Malinowski) – wychowanek domu dziecka, pracuje w Kulczycki Corporation jako Copywriter i jest związany z Melką.
 • Elżbieta Młyńska (Aldona Jankowska) – wychowawczyni w domu dziecka w Kubińcu.
 • Pamela Kulas (Monika Fronczek) – mieszkanka Wadlewa. Ma ośmioro dzieci.
 • Sylwester Kulas (Marcin Sztabiński) – mieszkaniec Wadlewa. Ma ośmioro dzieci, obecnie przebywa we więzieniu gdzie odbywa wyrok za kradzieże.
 • Tymoteusz (Piotr Gawron-Jedlikowski) – mechanik samochodowy, chłopak Joanny Dworzak.
 • Marianna (Katarzyna Sawczuk) – córka Anny Radziwiłł.
 • Maja (Milena Staszuk) – sekretarka we firmie Kulczycki corporation.
 • Dominika Juszczak (Maria Szafirska) – była dziewczyna Pawła Nowogrodzkiego.
 • Arczi (Jan Bielski) – trener w klubie King's Fitness.
 • Aleksander Konieczny (Tomasz Mandes) – dyrektor ds. rozwoju firmy Kulczycki Corporation.
 • Cezary Gruzik (Robert Wabich) – właściciel BarBariana.
 • Zbigniew Matejka (Michał Kula) – prezes firmy Marker's trade, ojciec Aleksandra.
 • Marcelina (Daria Krzyżaniak) – sekretarka we firmie Marker's trade.
 • Benedykt (Bogusław Kudłek) – prawnik, przyjaciel Aleksandra.
 • Małgorzata (Agnieszka Błach) – kochanka Marka.

Dawni[edytuj]

 • Paweł Krzyżanowski (Mikołaj Krawczyk, dawniej Mateusz Janicki) – były mąż Marii Radosz. Był związany z Anną Bilewską. Ma córkę Julkę z byłą żoną – Marią. Wyjechał do Ameryki Południowej i tam zaginął.
 • Teresa Żukowska zd. Kopytko (Ewa Skibińska) – była żona Marka, ciotka Marii Krzyżanowskiej, siostra zmarłej Danuty Radosz. Ma dwie córki: Kingę i małą Danusię. Pracowała jako kierownik Centrum Doradczego dla Rolników we Wrocławiu oraz prowadziła, wraz z Kingą, bar „BarBarian” (daw. Fabryka Wrażeń).
 • Danuta Żukowska (Natalia Pełech) – córka Teresy i Marka, jest wychowywana przez Anetę i Marka.
 • Jan Radosz (Wojciech Dąbrowski) – ojciec Marysi. Był związany z Anetą Pałkowską oraz Stefani Konopką. Pracował w pizzerii.
 • Łukasz „Harcerz” Szostak (Rafał Cieszyński) – wychowawca i przyjaciel braci Krzyżanowskich z domu dziecka. Wyjeżdża w świat a po kilku latach wraca do Wrocławia i obejmuje posadę nauczyciela w szkole.
 • Mariusz Krzyżanowski (Mariusz Bąkowski) – syn Marioli Nahorskiej, brat Pawła, młodszy od niego o 6 lat.
 • Antoni Radosz (Andrzej Buszewicz) – ojciec Jana, dziadek Marysi. Ożenił się z Natalią Strońską.
 • Mariola Nahorska (Marta Klubowicz) – matka Mariusza i Pawła Krzyżanowskich oraz Karoliny Nahorskiej.
 • Antoni Turczyk (Tomasz Lulek) – ginekolog Szpitala Kolejowego, przyjaciel Marka Żukowskiego.
 • Hubert Schultz (Michał Czernecki) – początkowo szef Marysi; pisarz i podróżnik. Przyjaciel Anety i Marysi. Został postrzelony z rozkazu Rajmunda Schmidta. Wyjechał do Szwecji by stworzyć na nowo rodzinę z Sandrą i ich dzieckiem. Później został ojcem Mai, która zmarła w kilka miesięcy po urodzeniu.
 • Stefani Konopka (Magdalena Margulewicz) – w przeszłości związana z Bartkiem Miedzianowskim oraz o wiele starszym Janem Radoszem. Pracowała w Barbarianie jako barmanka i kelnerka. Wyszła za mąż za Marcello, przywódcę grupy tancerek. Kiedyś była związana z „Kaśką”.
 • Renata Król (Agnieszka Kawiorska) – nauczycielka geografii w liceum ogólnokształcącym. Jej pierwszym mężem był Henryk Tomczak, policjant. Była drugą żoną Grzegorza Króla oraz macochą Błażeja i Aleksandry.
 • Anna Bilewska (Agnieszka Włodarczyk) – instruktorka sportu i fitnessu. Była związana z Pawłem.
 • Agata Skowrońska (Aleksandra Kisio) – nieślubna córka Karola Wekslera. Przyrodnia siostra Sabiny, którą próbowała zabić. Zabita przez Igora Kaczmarczyka.
 • Dagmara Maciejewska (Anna Szymańczyk) – krawcowa i projektantka w domu mody Sabiny Weksler. Miała problemy z narkotykami, kiedyś przyjaźniła się z Jowitą. Była związana z Mikserem i Szymonem. Mieszkała z Sabiną i Darią. Zginęła w tragicznym wypadku samochodowym.
 • Igor Kaczmarczyk (Rafał Mohr) – prawnik odnoszący sukcesy w swoim zawodzie, mąż Sabiny Weksler, syn Olgierda Kaczmarczyka. Zabił drugą córkę Karola – Agatę. Za zabójstwo Agaty, porwanie Sabiny i usiłowanie zabójstwa Wekslera trafił do więzienia. Po kilku miesiącach opuszcza więzienne mury ponownie próbując zniszczyć życie Sabinie i Wekslerów.
 • Olgierd Kaczmarczyk (Andrzej Grabowski) – prawnik, skazany za zabójstwo swojego syna Igora. Z czasem uniewinniony wychodzi z więzienia. Zmarł na zawał.
 • Sandra Malicka (Monika Dryl) – była żona Huberta Schultza. Zaszła w ciążę z Hubertem i zmusiła go do wspólnego wyjazdu do Szwecji. Urodziła córkę Maję, która zmarła w kilka miesięcy po urodzeniu.
 • Szymon Kmieciński (Marcin Korcz) – sąsiad Żukowskich. Zaprzyjaźnił się z Marysią i Hubertem. Był zakochany w Marysi, ale bez wzajemności. Romansował też z Dagą, ale ostatecznie wyjechał do Hiszpanii.
 • Jacek Miedzianowski (Jan Monczka) – ojciec Bartka i Norberta. Mieszka w Gdańsku z żoną Jagną.
 • Jagna Miedzianowska (Maria Gładkowska) – matka Bartka. Mieszka w Gdańsku z mężem Jackiem.
 • Aurelia Walicka (Małgorzata Sadowska) – była w związku z Marianem Śmiałkiem.
 • Franek Jeżowski (Zdzisław Wardejn) – ojciec Edyty.
 • Patrycja Zielińska (Martyna Kubicz) – młodsza siostra Radka. Związała się z Dominikiem i wyjechała z matką do Krakowa.
 • Dominik Kotowski (Tomasz Włosok) – uczeń w szkole, gdzie uczęszcza Patrycja i Mirka. Związał się z Patrycją, ale ona wyjechała z matką do Krakowa.
 • Fabian Jasiński (Piotr Nerlewski) – uczeń szkoły, do której uczęszcza Patrycja. Był związany z siostrą Radka, ale wyjechał do Londynu.
 • Mirosława Buczkowska (Zofia Domalik) – była najlepszą koleżanką Patrycji. Była galerianką. Jest zauroczona Fabianem, chłopakiem Patrycji.
 • Bogdan Jasiński (Andrzej Niemirski) – ojciec Fabiana.
 • Bernadetta Jasińska (Beata Buczek-Żarnecka) – matka Fabiana.
 • Bronisław Kotowski (Wojciech Ziemiański) – pijak. Ojciec Dominika.
 • Mirosława Zielińska (Bożena Kropielnicka) – matka Patrycji i Radka. Wyjechała z córką do Krakowa.
 • Zofia (Barbara Szałapak) – opiekunka Julii.
 • Czarek Pródnicki (Karol Wróblewski) – redaktor pisma modowego, znajomy Jowity. Po tym jak zostaje odrzucony przez Sabinę, chce się na niej zemścić, niszcząc jej dom mody z pomocą Jowity.
 • Robert Szymczak (Marek Kaliszuk) – inżynier, dawny kolega Kingi z klasy w szkole podstawowej.
 • Wroński (Stefan Popkowski) – dyrektor w firmie Kulczycki corporation.
 • Mieczysław (Paweł Wolak) – przyjaciel Huberta, który razem z nim pracuje.
 • Nikola (Anna Kózka) – żona Radka. Odeszła od męża z powodu zazdrości o Jowitę i wyjechała z Wrocławia.
 • Łucja (Magdalena Wójcik) – matka Nikoli.
 • Julian Iwanowski (Tomasz Sobczak) – były partner Nikoli.
 • Aleksander Górski (Hubert Jarczak) – był związany z Marią.
 • Magdalena Drawska (Anna Kieca) – żona gangstera zabitego podczas akcji przez Aleksa.
 • Wiktor Lehman (Andrzej Deskur) – znajomy Aleksa, były policjant.
 • Eryk Jarosz (Piotr Zelt) – dowódca grupy AT, w której jest Aleks.
 • Martyna (Weronika Nockowska) – była dziewczyna Miksera, nosicielka wirusa HIV.
 • Sylwia Danilewska (Anna Guzik) – geodetka z Wrocławia, która przyjechała razem ze swoim partnerem Norbertem do Wadlewa w celu budowy drogi.
 • Adam Wysocki (Marcin Krajewski) – tancerz, były chłopak Kingi, ojciec jej syna Maćka, mąż Justyny.
 • Mateusz (Mathieu Bondu) – były chłopak Martyny, podejmuje praktykę u Karola Wekslera.
 • Filip Mazur (Jakub Mazurek) – były mąż Beaty Mazur.
 • Ryszard Kozubek-Kókółka (Mirosław Kotowicz) – policjant w Wadlewie. Mąż Wiktorii.
 • Natan Wójcik (Krzysztof Kwiatkowski) – chirurg. Były partner Sabiny.

Obsada[edytuj]

Aktor Rola Okres występowania
Aneta Zając Maria Domańska od 2004
Aleksandra Zienkiewicz Kinga Kulczycka od 2004
Łukasz Płoszajski Artur Kulczycki od 2004
Maciej Tomaszewski Marek Żukowski od 2004
Maria Pakulnis Aneta Pałkowska 2004–2007, od 2009
Paweł Okoński Marian Śmiałek od 2004
Anna Ilczuk Emilia Miedzianowska od 2004
Rafał Kwietniewski Bartek Miedzianowski od 2005
Marek Pyś Zenon Łazanek 2005, od 2010
Włodzimierz Adamski Ludwik Pieczuk od 2006
Maria Gładkowska Jagna Miedzianowska od 2006
Jan Monczka Jacek Miedzianowski od 2006
Jan Jankowski Grzegorz Król od 2008
Paweł Krucz Błażej Król od 2008
Urszula Dębska Sabina Weksler od 2008
Grażyna Wolszczak Grażyna Weksler od 2008
Karol Strasburger Karol Weksler od 2009
Michał Koterski Henryk „Kaśka” Saniewski od 2009
Błażej Michalski Mikołaj „Mikser” Serczyński od 2010
Joanna Kupińska Izabela Czaja-Kulczycka od 2010
Maurycy Torbicz Mirek Jedliński od 2010
Lech Dyblik Roman Kłosek od 2010
Halszka Lehman Wiktoria Kozubek od 2010
Agnieszka Wielgosz Malwina Dąbek-Florek od 2010
Anita Poddębniak Dorota Makowska od 2010
Oskar Wojciechowski Tomasz Żukowski (#2) od 2010
Joachim Olko Maciej Wysocki (#3) od 2014
Grażyna Zielińska Celina Płaczkowska od 2011
Mirosław Kropielnicki Seweryn Krojewicz od 2011
Mateusz Banasiuk Radosław Zieliński od 2011
Łucja Kawczak Julia Radosz (#2) od 2011
Joanna Opozda Jowita Kaczmarek 2011–2012, od 2014
Marcin Krajewski Adam Wysocki od 2011
Piotr Głowacki Wojciech Jancia od 2012
Patryk Pniewski Krystian Domański od 2012
Katarzyna Ankudowicz Beata Mazur od 2013
Julia Pogrebińska Paulina Sobolewska od 2013
Andżelika Kujawiak Daria Pakulska 2008–2010, 2012, od 2014
Paulina Gałązka Joanna Dworzak od 2014
Klaudia Halejcio Luiza Florek od 2014
Łukasz Konopka Norbert Sobolewski od 2014
Ewa Jakubowicz Amelia „Melka” Długosz od 2015
Wojciech Błach Michał Domański od 2015
Włodzimierz Matuszak proboszcz od 2015
Elżbieta Romanowska Karolina Kazanowa od 2015
Monika Fronczek Pamela Kulas od 2015
Marcin Sztabiński Sylwester Kulas od 2015
Ewa Gawryluk Ewa Nowak od 2015
Joanna Jarmołowicz Marta Rudzińska od 2016
Dominika Kojro Aleksandra Król 2008–2013, od 2016
Agnieszka Suchora Anna Radziwiłł od 2016
Michał Malinowski Paweł Nowogrodzki od 2016
Aldona Jankowska Elżbieta Młyńska od 2016
Krzysztof Wieszczek Aleksander Tecław od 2016
Katarzyna Sawczuk Marianna od 2016
Piotr Gawron-Jedlikowski Tymoteusz od 2016
Natalia Kosmatka Dagmara Zielińska od 2016
Milena Staszuk Maja od 2016
Eryk Skonieczny Andrzej Kazan od 2017
Maria Szafirska Dominika Juszczak od 2017
Jan Bielski Arczi od 2017
Tomasz Mandes Aleksander Konieczny od 2017
Robert Wabich Cezary Gruzik od 2017
Michał Kula Zbigniew Matejka od 2017
Daria Krzyżaniak Marcelina od 2017
Bogusław Kudłek Benedykt od 2017
Agnieszka Błach Małgorzata od 2017
Aleksandra Ząb Magdalena Cegielska 2004
Mateusz Janicki Paweł Krzyżanowski (#1) 2004–2005
Joanna Pierzak Brygida Nowakowska 2004–2005
Marcin Troński Tomasz Niemirski 2004–2005
Henryk Niebudek Maurycy 2004–2005
Irena Dudzińska Anna Żukowska 2004–2005
Tamara Arciuch Iwona 2004–2005
Kacper Wydmański Wojtuś Świątek 2004–2005
Wojciech Mecwaldowski Karol Kruczek 2004–2006
Krzysztof Dracz Mieczysław Bogucki 2004–2005
Roman Pietrzyk Stefan Stopnicki 2004–2005
Łukasz Dziemidok „Laluś” 2004–2005
Monika Bolly Dorota Małek 2005
Michał Mrozek Igła vel Pancer 2005
Henryk Piskórz Szczepański 2005
Paweł Burczyk Robert Miazek 2005
Krystian Wieczorek Jan 2005
Dorota Kamińska Ewa Szwajewska 2006
Paweł Czajor Fryderyk 2005–2006
Jarosław Kostrzewa Sławomir Ochódzki 2005
Marta Ścisłowicz Franciszka Klimowicz 2005
Rafał Jędrzejczyk dziekan 2004–2005
Dominika Figurska Sylwia Majchrzak 2004–2005
Anna Pudłowska Zofia 2004–2006
Maciej Robakiewicz Jerzy Tarski 2004–2006
Krzysztof Kuliński Radosław Kozłowski 2004–2006
Barbara Kałużna Agnieszka Świątek 2004–2006
Adam Cywka Krzysztof Świątek 2004–2006
Marek Frąckowiak Krzysztof „Piłkarz” Ochalski 2005–2006
Krzysztof Kiersznowski Piłkarz 2005–2006
Ewelina Ruckgaber Agata Wąsowska 2005–2006
Marieta Żukowska Joanna Nowicka 2004–2006
Andrzej Krucz Radosław Przybył 2005–2006
Konrad Imiela Michał Adamczyk 2004–2006
Michał Chorosiński Hubert Bartkowiak 2004–2006
Ewa Sałacka Urszula Paprocka 2004–2006
Leon Niemczyk Adam Żukowski 2004–2006
Robert Dudzik Jarosław Sobiech 2004–2006
Wojciech Asiński Cezary Przybył 2005–2006
Andrzej Malec Bosman 2005–2006
Joanna Kurowska Halina Raczkiewicz 2004–2006
Włodzimierz Dyła Leszek Ograbek 2004–2006
Anna Piróg Paulina 2004–2006
Ziemowit Wasielewski Jakub Szwajewski 2005–2006
Bartłomiej Firlet Rafał 2005–2006
Bernadetta Kamiago Hanna 2006
Paweł Okraska Rutkowiak 2006
Paweł Burczykk Robert Miazek 2005
Marcin Juchniewicz Paker 2006
Andrzej Malec „Bosman” 2006
Przemysław Papsa Zimicz 2006
Maciej Kopytko Mateusz 2006
Mikołaj Roznerski Wiesław 2006
Małgorzata Osiej-Gadzina Mrozowska 2006
Marzena Zając Edyta Kowalik 2006
Sylwia Cembrowska Halina 2005–2007
Anna Bajer Danuta Radosz 2004, 2006–2007
Piotr Zelt Konstanty Grudzień 2006–2007
Marta Wiśniewska Rosa 2006–2007
Dariusz Majchrzak „Ben” 2006–2007
Katarzyna Skoniecka Monika Wagner 2006–2007
Agnieszka Kulińska Alina 2007
Agata Rzeszewska Lucyna Wagner 2007
Małgorzata Socha Marta Stańczyk 2006–2007
Mirosław Baka Józef Szota 2006–2007
Jakub Snochowski Jacek Niżewski 2007
Anna Wojton Janina Niżewska 2007
Katarzyna Bieniek Paulina 2007
Sonia Bohosiewicz Lilianna 2007
Beata Lech Aleksandra Sidorczuk 2007
Małgorzata Lipka Blanka 2007
Paweł Kutny Bogumił 2007–2008
Michał Lesień Zbigniew Kręglicki 2007–2008
Saniwoj Król Sławomir Zawiórkowski 2007
Jacek Kawalec Negocjator policyjny 2007
Weronika Gonera Stanisława Kulczycka (#1) 2007
Aleksandra Nieśpielak Ewa „Kopara” Jankiewicz 2007
Łukasz Garlicki Kostanty 2007
Iwona Tomicka Renata 2007
Jacek Kawalec Brzeziński 2007
Jagoda Grzałka Maja 2007
Piotr Siwiec Jan 2007
Ewelina Miodek Renata 2007
Łukasz Garlicki Kostanty 2007
Maciej Robakiewicz Jerzy Tarski 2004–2007
Maria Niklińska Jagoda 2006–2007
Karolina Borkowska Dominika Hudziak 2007
Katarzyna Glinka Justyna Zarzecka 2005–2007
Magdalena Szczerbowska Anna Mroczek 2004–2007
Dariusz Jakubowski Mikołaj Rybiński 2006–2007
Klaudia Halejcio Klaudia Poraj 2005–2007
Jakub Bohosiewicz Marcin 2006–2007
Ireneusz Czop Bronisław Pawicki 2007–2008
Magdalena Waligórska Tatiana 2007–2008
Adam Hutyra Dariusz 2007–2008
Andrzej Młynarczyk Przemek „DJ Emas” Wiśniowiecki 2007–2008
Hanna Dunowska Lidia Wiśniowiecka 2007–2008
Jerzy Pioner Kazimierz Wiśniowiecki 2007–2008
Marcin Kobierski Ryszard Walczak 2004–2008
Mirosław Konarowski Janusz Gibon 2007–2008
Kinga Zabokrzycka Szabelska 2007–2008
Mariusz Kiljan Maciej Woźniak 2007–2008
Andrzej Kowalczyk Marian Otręba 2008
Mateusz Banasiuk Jakub „Miły” Szafrański 2006, 2008
Tomasz Leszczyński Sebastian Grygier 2008
Radosław Kasiukiewicz Henryk Pasłęka 2008
Anna Wodzyńska Karina Mejer 2008
Jarosław Dziedzic Norbert 2008
Andrzej Makowiecki Krzywicki 2008
Patrycja Moraczyńska „Spinka” 2008
Marzena Piejko Marzena 2008
Marian Czerski Tymon 2008
Kamila Chruściel Morawska 2008
Dawid Diak Michał 2008
Monika Mazur Wera „Jedynka” 2008
Mariusz Kiljan Maciej Woźniak 2008
Tomasz Leszczyński Sebastian Grygier 2008
Roksana Krzemińska Katarzyna Grygier 2008
Ewa Szykulska Jolanta Gozdecka 2008
Krzysztof Pulkowski Jerzy Gromadka 2005–2008
Emilia Krakowska Natalia Strońska–Radosz 2004–2009
Ewa Serwa Halina Konopka 2008–2009
Joanna Kasperska prof. Zbrzeźniak 2008–2009
Ewa Szawłowska Ewa Korczyńska 2008–2009
Jarosław Jakimowicz Roman Korczyński 2008–2009
Anna Janocha Ilona Bartoszak 2008–2009
Radosław Elis Krystian Siewicz 2007–2009
Łukasz Lewandowski Damian 2007–2009
Wioletta Jabłońska Kamila 2007–2009
Maciej Brzoska Filip Wojtowicz 2008–2009
Anna Prus Aldona Szulc 2009
Witold Wieliński Sylwester „Medyk” Banaszkiewicz 2009
Kamil Klier Maurycy Byszewski 2008–2009
Agata Kaczoruk Asia 2008–2009
Renata Kaczoruk Basia 2008–2009
Izabella Cześniewicz Jaśmina 2006–2009
Przemysław Saleta Kacper „Rzeźnik” Sablicki 2009
Aleksander Machalica Jerzy Widłowski 2009
Jakub Świderski Wacław Sarapa 2009
Małgorzata Zawadzka Alicja 2009
Łukasz Chjęta Daniel 2009
Bartłomiej Brożyna Szary 2009
Roman Piątkiewicz Witold Sablicki 2009
Klaudia Lewandowska Monika 2009
Maciej Wilewski Ryszard Maj 2009
Katarzyna Gajdarska Kustosz 2009
Agnieszka Michalska Katarzyna Holtz-Wolińska 2009
Beata Kozikowska Jolanta Kasperczyk 2009
Wacław Mikłaszewski Stefan Prudnik 2009
Hanna Piaseczna Anita Janiszewska 2009
Maciej Wilewski Ryszard 2009
Aleksandra Hamkało Agnieszka Szabelska 2008–2009
Mikołaj Woubishet Asłan Dagarew 2008–2009
Sebastian Stankiewicz Arkadiusz 2009
Olga Borys Noemi Wysocka 2009
Małgorzata Łakomska Dagmara 2009
Jadwiga Gryn Paulina Wieczorek 2009
Artur Chamski Gabriel Kuleszak 2009
Małgorzata Biniek Beata Uniłowicz 2009
Amin Bensalem Julian 2009
Dorota Kuduk Izabela 2009
Tomasz Mycan Mateusz Kaczkowski 2009
Aleksander Machalica Masterna 2009
Przemysław Sadowski Kazper Sablicki 2009
Filip Bochenek Daniel 2009–2010
Kamil Bitau „Szczawik” 2010
Maciej Makowski Witold Zajtuch 2009–2010
Maciej Marczewski Dariusz Walczak 2009–2010
Magdalena Rembacz Magdalena Krasny 2007, 2009–2010
Marzena Kopczyńska Beata 2004–2010
Izabela Kała „Dora” 2010
Magdalena Stam Zyta vel Inga 2010
Karol Polak Krzysztof 2010
Rafał Sadowski „Wiciu” 2006–2008, 2010
Marcin Chabowski Skórek 2009–2010
Ewa Skibińska Teresa Kopytko–Żukowska 2004–2010
Beata Kozikowska Jolanta Kasperczyk 2009–2010
Bogdan Brzyski Michał Stasiak 2009–2010
Alżbeta Lenska Edyta Jeżowska 2007–2010
Krzysztof Dracz Mieczysław Bogucki 2009–2010
Kamil Toliński „Inter” 2009–2010
Marcin Błaszak Wojciech Manicki 2009–2010
Wojciech Majchrzak Bogusław Rudny 2006–2007, 2010
Joanna Król Grażka 2010
Maja Frykowska Weronika Puszyńska 2010
Joanna Rossa Klara Stasiak 2009–2010
Maciej Skuratowicz Maciej Lewkowski 2010
Paweł Domagała Robert 2010
Ewa Wyszomirska Aniela 2009–2010
Maria Góralczyk Magdalena Nowak 2009–2010
Rafał Mroczek Olaf Wieczorek 2009–2010
Maciej Marczewski Dariusz Walczak 2009–2010
Iwona Rejzner Elżbieta 2009–2010
Michał Opaliński Jerzy Osieczko 2007–2010
Bożena Furczyk Anna 2008–2010
Marcin Rój Igor Wolski 2007–2010
Michał Breitenwald Edward 2010
Maciej Makowski Witold Zajtuch 2009–2010
Katarzyna Olszko Zuzanna 2010
Adam Krawczyk Rafał Brycholski 2009–2010
Krzysztof Chudzicki „Bazyl” 2009–2010
Hubert Zduniak Borys 2010
Wojciech Gabryś Skory 2010
Adam Sztaba Adam Sztaba 2010
Krzysztof Gostkiewicz Marcin Chmielarz 2008–2010
Michał Sobiczewski Adam Czernichowski 2008–2010
Sylwia Gliwa Lucyna Rozen 2009–2010
Monika Jarosińska Andrea Otręba-Sawicka 2010
Katarzyna Chrzanowska Barbara Świętochowska 2010
Sasha Strunin Kalina Świętochowska 2010
Kacper Kaczmarek Tomek Żukowski (#1) 2005–2010
Andrzej Piszczatowski Piotr Kulczycki 2004–2010
Magdalena Dąbrowska Marzena Grychowska 2005–2010
Magdalena Mazur Kaja 2009–2010
Karolina Adamska Amelia Bogucka 2006–2010
Aldona Orman Anna Świętochowicz 2006–2010
Grzegorz Mostowicz-Gerszt Bogdan Ziemiec 2009–2011
Robert Koszucki Łukasz 2009–2011
Iwona Rejzner Elżbieta 2009–2011
Mateusz Młodzianowski Sebastian Rylski 2010–2011
Robert Gonera Tomasz 2010–2011
Artur Łodyga Aleksander Bielecki 2010–2011
Krzysztof Janczar Zygmunt Terczyński 2010–2011
Krystyna Dmochowska Helena Łazanek 2004–2011
Edward Żentara Wiktor Nahorski 2005–2008, 2010–2011
Paulina Młynarska Paulina Młynarska 2011
Bartosz Żukowski Olaf Łęcki 2011
Paula Marciniak Klaudia 2011
Izabela Orłowska Bogna Kot 2011
January Brunov Bronisław „Brona” Niziński 2010–2011
Wojciech Medyński Marian „Manuel” Otręba Jr 2008, 2010–2011
Grzegorz Rekliński Zygmunt Trzeciak 2005–2011
Magdalena Górska Ewelina Kłosek 2010–2011
Marcin Kwaśny Dawid Kędzierski 2011
Grzegorz Twaróg Waldi 2011
Szymon Rząca Boguś 2011
Bogdan Kuczkowski Waldemar Sroka 2011
Gabriela Fabian Barbara 2011
Sławomir Domaszewicz Ludwiczak 2011
Judyta Paradzińska Jadzia 2011
Paweł Aksamit Alek 2011
Maciej Czapski Jóźwik 2011
Edwin Petrykant Cyprian Raczkiewicz 2011
Jacek Borkowski Zabrzycki 2008, 2011
Krzysztof Ibisz Ireneusz Bisztyga 2011
Paweł Resz Michał Kramek (#1) 2011
Ivett Bednarska Lena 2011
Katarzyna Olesiak Ilona 2011
Patrycja Hurlak Beata 2011
Beata Deskur Hanna Kotwica 2011
Julia Wróblewska Basia 2011
Lech Gwit ks. Ludwik 2006–2011
Marta Dąbrowska Iwona Jedlińska 2010–2011
Łukasz Dziemidok Patryk Skalsky 2007–2011
Natalia Lesz Milena Suska 2011–2012
Elżbieta Kwinta Lidia 2011–2012
Maria Rybarczyk Krystyna Borucka 2011–2012
Aleksandra Grzelak Sylwia 2011–2012
Laura Małochleb Basia 2011–2012
Dymitr Hołówko Morawski 2011–2012
Konrad Śmigacewicz Krzysiek 2010–2011
Wojciech Niemczyk Jarosław Florczak 2011–2012
Maciej Małysa Janusz „Kamil” Zawada 2011–2012
Elżbieta Kwinta Lidia Rawicz 2011–2012
Wiktor Żbikowski Maciej Wysocki (#1) 2012
Małgorzata Fijałkowska-Studniak Jola 2011–2012
Paulina Klich-Małek Betty 2011–2012
Monika Szarek Paula 2011–2012
Urszula Bogucka Karolina Nahorska 2005–2012
Michał Majnicz robotnik 2012
Jan Domaszewski Kędzierski 2012
Michał Czaderna Jurek 2012
Marcin Marzec Bogdan 2012
Elżbieta Jędrzejewska Bożena 2012
Dorota Czaja-Bilska Iwona Krawiec 2011–2012
Grażyna Krukówna Magda 2012
Piotr Tokarz Lennicki 2012
Robert Kaczorowski Janiczak 2012
Robert Delegiewicz Nikodem 2012
Barbara Pielka Kłoskowa 2012
Katarzyna Bula Lucyna 2012
Anna Dyduła Zuzanna 2012
Grażyna Kruk-Schejbal Magdalena 2012
Elżbieta Jędrzejewska Bożena 2012
Krzysztof Cybiński Bolo 2012
Maciej Zalewski Natan 2012
Małgorzata Szeptycka Bożena Buczkowska 2012
Paweł Bińkowski Krzysztof Buczkowski 2012
Bartosz Śliski Grzegorz Tomasik 2012
Marian Kulon Mirosław Gajda 2012
Norbert Kaczorowski Piotr 2012
Igor Lamot Wiktor 2012
Sergiej Kriuczkow Brocki 2012
Hai Bui Ngoc Han 2012
Wojan Trocki Adrian 2012
Maria Semotiuk Dominika 2012
Aleksandra Bednarz Agnieszka Futerko 2012
Edyta Nestorowicz Luiza 2012
Piotr Borowski Antonio 2012
Agnieszka Włodarczyk Anna Bilewska 2009–2012
Arkadiusz Gołębiowski Marcello 2011–2012
Teresa Sawicka Bogumiła Tomczak 2011–2012
Stanisława Różańczyk Stanisława 2012
Tadeusz Dzewiecki Leśniak 2012
Dorota Wierzbicka-Matarelli Danuta Włodkiewicz 2012
Krzysztof Roszko Chełmski 2012
Maciej Mikołajczyk Szczepan 2012
Sergiej Kriuczkow Brocki 2012
Robert Dudzik Zenobiusz Konarzewski 2012
Aldona Struzik Jolanta 2012
Jakub Kamieński Andrzej Pałkowski 2004–2008, 2012
Mariusz Bąkowski Mariusz Krzyżanowski 2004–2012
Maria Konarowska Berenika Gajewska 2010–2012
Andzej Szczytko komendant 2011–2012
Ewa Pająk Stanisława 2012
Robert Kampa Damian 2012
Jan Tomaszewicz Karolak 2012
Ireneusz Dydliński Ratajczak 2012
Małgorzata Kielar Luiza Kramek 2011–2012
Iwona Wileńska-Cicha Piotrowska 2012
Oskar Flis Roman 2012
Gabriela Oberbek Roksana 2012
Tomasz Sapryk Kazimierz 2012
Jacek Kopczyński Adam Majer 2012
Monika Goździk prof. Zofia 2012
Michał Kościuch Łysy 2012
Michał Pieszczatowski Kazik 2012
Małgorzata Kołaszczyk Starżniczka 2012
Łukasz Apostel Jarosław 2012
Zygmunt Babiak dozorca 2011–2012
Michał Milowicz Cyprian Novak 2012
Marek Litewka szejk 2012
Dominika Markuszewska Ruda 2012
Justyna Pawlicka-Hamade Blondynka 2012
Piotr Bumaj Rawicki 2012
Zofia Mitura przewodniczka 2012
Przemysław Puchała ochroniarz 2012
Magdalena Biegańska dziennikarka 2012
Alina Proskin Joanna 2012
Klementyna Jabłońska Iwona 2012
Anna Antoniewicz Marta 2012
Robert Chmielewski Zenon Glenda 2012
Piotr Pawlak Patryk 2012
Kamil Lemiszczewski Łukasz 2012
Barbara Pigoń Ilona 2012
Bartosz Minkiewicz Hajduk 2012
Tomasz Rożko Milewicz 2012
Piotr Wątroba Mateusz 2012
Marcin Piejaś Molenda 2012
Marcin Marzec Bogusław 2012
Tomasz Ciachorowski Oskar Bill 2012
Marcin Stec Stan Wielkopolski 2012
Andrzej Buszewicz Antoni Radosz 2004–2012
Aleksandra Prykowska Ewa Piotrowska 2011–2012
Dagmara Krasowska Gabrysia Śliwa 2012
Beata Kawka Marta Nowak 2011–2012
Agnieszka Kawiorska Renata Król 2009–2012
Magdalena Margulewicz Stefani Konopka 2008–2012
Wojciech Dąbrowski Jan Radosz 2004–2012
Zdzisław Wardejn Franciszek Jeżowski 2008–2013
Mikołaj Krawczyk Paweł Krzyżanowski (#2) 2005–2013
Karol Wróblewski Cezary Prudnicki 2011–2013
Małgorzata Sadowska Aurelia Walicka 2011–2013
Dariusz Toczek Zbigniew Kmieciński 2012–2013
Piotr Nerlewski Fabian Jasiński 2012–2013
Andrzej Niemirski Bogdan Jasiński 2012–2013
Beata Buczek-Żarnecka Bernadetta Jasińska 2012–2013
Marcin Pempuś Jerzy 2012–2013
Julia Balsewicz Jola 2013
Iwona Pierz Monika 2013
Michał Kitliński Eryk 2012–2013
Agnieszka Żulewska Justyna 2013
Marek Sitarski Czesław 2013
Jarosław Kostrzewa Kazimierz 2013
Sebastian Smaltoch Mateusz 2013
Mateusz Wójcik Robert Talkowski 2013
Aleksandra Mikołajczyk Magda 2012–2013
Kamil Rataj Maciej 2013
Krzysztof Grabowski Żołnierz 2013
Zacharjasz Muszyński Iwan 2013
Eugeniusz Malinowski Borys Filipow 2013
Zbigniew Suszyński Rajmund Schmidt 2004–2005, 2012–2013
Dawid Stupień Jakub Shmidt 2013
Krzysztof Piątkowski Adamczyk 2013
Jerzy Połoński Piwoński 2013
Piotr Miazga Józef Gulczyk 2013
Angelika Wójcik Asia 2013
Anna Dudziak Basia 2013
Leszek Malec Kowalski 2013
Janusz Machowicz inwestor 2013
Małgorzata Saniak Ilona 2013
Magdalena Majtyka Joanna Stefaniak 2013
Danuta Walczak Michalska 2013
Krzysztof Truchan Schrödinger 2013
Arkadiusz Porada Milecki 2013
Andrzej Wieczorek Nowicki 2013
Zbigniew Prażmowski Włodzimierz 2013
Aleksander Aksimowicz Zdzisław 2013
Monika Gębala Roma 2013
Ryszard Węgrzyn Stanisław 2013
Maksymilian Ceroń ks. Marek 2013
Michał Ratajczak Dj Mateo 2013
Sławomir Ćwikowski Śruba 2013
Mariusz Węgłowski Gwóźdź 2013
Mieczysław Krawczyk Malinowski 2013
Dorota Wodzień Marzena 2013
Anna Konczal Iwona 2013
Wojciech Marcinkowski Dudek 2013
Krystian Kurowski Marek 2013
Oskar Kamiński Piotr 2013
Mikołaj Poczta Michał 2013
Julita Liszcz Kamila 2013
Mateusz Dobies Jerzy 2013
Michał Sękiewicz Sylwester 2013
Kacper Sasin Szpona 2013
Monika Janik Marlena 2013
Mateusz Bieniek Jan 2013
Maciej Kulig Darek 2013
Dariusz Juzyszyn Łysy 2013
Adam Młynarczyk Jarosław 2013
Batosz Waga Sebastian 2013
Szymon Mysłakowski Mateusz 2013
Aleksandra Nieśpielak Laura 2013
Anna Filusz-Błaut Jadwiga 2013
Piotr Pilitowski Piotr 2013
Wiesław Cichy komendant 2013
Piotr Łukaszczyk lekarz 2013
Alessandra Donati Benita 2013
Ireneusz Machnicki właściciel 2013
Andrzej Brydak Norbert 2013
Rafał Zawierucha Bączek 2013
Dorota Piasecka Krystyna 2013
Krzysztow Stawowy Kazik 2013
Piotr Kieraga Stefan 2013
Anna Lucińska Angelika 2013
Piotr Skarga Szczepan Saniewski 2013
Piotr Szwedes Podolski 2012–2013
Wojciech Ziemiański Bronisław Kotowski 2013
Marek Kaliszuk Robert Szymczak 2011–2013
Maria Mamona Marta Kmiecińska 2012–2013
Stanisław Jaskułka Stanisław Kazimierczak 2012–2013
Joanna Jędrejek Anna 2013
Otylia Jędrzejczak Otylia Jędrzejczak 2013
Waldemar Błaszczyk Janusz 2013
Antoni Królikowski Rafał Zapała 2013
Maciej Radel Marcin 2013
Robert Czebotar Boguś 2013
Stefan Popkowski Wroński 2010–2013
Jacek Lenartowicz Ryszard Nowak 2013
Saniwoj Król Kacper Warmiński 2012–2013
Zofia Domalik Mirosława Buczkowska 2012–2013
Monika Dryl Sandra Malicka 2012–2013
Paweł Wolak Mieczysław 2011–2013
Marcin Juchniewicz „Rączka” 2013
Tomasz Sobczak Julian Iwanowski 2013
Jakub Grochowski Maciej Wysocki (#2) 2012–2014
Andrzej Grabowski Olgierd Kaczmarczyk 2012–2014
Marcin Korcz Szymon Kmieciński 2012–2014
Aleksandra Kisio Agata Skowrońska 2009, 2013–2014
Maciej Wilewski Januszko 2013–2014
Anna Kózka Nikola Zielińska 2013–2014
Magdalena Wójcik Łucja 2013–2014
Andrzej Deskur Wiktor Lehman 2014
Piotr Zelt Eryk Jarosz 2014
Olga Serebryakova Tamara Filipow 2014
Barbara Kurdej-Szatan Agnieszka Sikorska 2014
Angelika Kurowska Samanta Gwarczyńska 2014
Marta Klubowicz Mariola Nahorska 2005–2012, 2014
Tomasz Lulek Antoni Turczyk 2004–2014
Tomasz Dedek Sebastian Szklarski 2014
Anna Kieca Magdalena Drawska 2014
Marcelina Zawadzka Alicja 2014
Bożena Borowska Mirosława Zielińska 2012–2014
Martyna Kubicz Patrycja Zielińska 2012–2014
Paweł Ferens Jarosław 2014
Wiktoria Ciupka Tosia 2011–2014
Barbara Szałapak Zofia 2013–2015
Waldemar Barwiński Zygmunt 2014–2015
Marcin Piętowski Leszek Miśkiewicz 2014–2015
Natalia Pełech Danuta Żukowska 2009–2015
Hubert Jarczak Aleksander Górski 2013–2015
Dominika Łakomska Marzena Zuber 2013–2015
Rafał Cieszyński Łukasz „Harcerz” Szostak 2004–2005, 2014–2015
Anna Szymańczyk Dagmara Maciejewska 2011–2015
Bartosz Picher Stolarczyk 2012, 2015
Mirosław Kotowicz Ryszard Kozubek-Kókółka 2011–2015
Dorota Łukasiewicz Zofia Grocholska 2006–2007, 2011, 2014–2015
Karolina Hildebrandt Stanisława Kulczycka (#2) 2011, 2014–2015
Anna Guzik Sylwia Danilewska 2014–2015
Katarzyna Galica Kornelia Górska 2015
Krystian Kukułka Alan 2015
Bartosz Obuchowicz Cyryl 2015
Tomasz Włosok Dominik Kotowski 2012–2015
Matthieu Bondu Mateusz 2014–2015
Jerzy Bończak Andrzej 2015–2016
Mariusz Jakus Krzysztof 2015–2016
Rafał Mohr Igor Kaczmarczyk 2012–2016
Hubert Urbański Damian Skowronek 2015–2016
Przemysław Bluszcz Przemysław 2015–2016
Mariusz Zaniewski Zbigniew Prus 2016
Mariusz Zalejski Samuel 2016
Michał Czernecki Hubert Schultz 2011–2014, 2016
Jędrzej Wielecki Maksymilian Rak 2016
Krzysztof Zych Piotr „Dragon” 2011–2012, 2015–2016
Karolina Chapko Katarzyna Woźniak 2015–2016
Jakub Mazurek Filip Mazur 2013–2016
Dominik Kowalczyk Jeremi Gromski 2016
Waldemar Kasta Adam Wereszko 2016–2017
Sindre Sandemo Ted Chinasky 2016–2017
Monika Krzywkowska Ingrid Chinasky 2016–2017
Roch Siemianowski Maurycy 2016–2017
Krzysztof Kwiatkowski Natan Wójcik 2013–2017
Anna Gzyra Antonina Kaniewska 2015–2017
Marcin Janos Krawczyk Lew Gromski 2016–2017
Bronisław Wrocławski Bogumił 2016–2017

Odcinki[edytuj]

Seria Odcinki Liczba
odcinków
Lata
emisji
Emisja
Rozpoczęcie Zakończenie
1 1–121 121 2004/2005 4 listopada 2004 25 sierpnia 2005
2 122–329 208 2005/2006 29 sierpnia 2005 24 sierpnia 2006
3 330–536 207 2006/2007 28 sierpnia 2006 22 czerwca 2007
4 537–736 200 2007/2008 3 września 2007 27 czerwca 2008
5 737–938 202 2008/2009 1 września 2008 19 czerwca 2009
6 939–1135 197 2009/2010 31 sierpnia 2009 18 czerwca 2010
7 1136–1334 199 2010/2011 6 września 2010 16 czerwca 2011
8 1335–1534 200 2011/2012 5 września 2011 18 czerwca 2012
9 1535–1726 192 2012/2013 3 września 2012 7 czerwca 2013
10 1727–1924 198 2013/2014 2 września 2013 13 czerwca 2014
11 1925–2118 194 2014/2015 1 września 2014 5 czerwca 2015
12 2119–2318 200 2015/2016 31 sierpnia 2015 10 czerwca 2016
13 od 2319 2016/2017 29 sierpnia 2016 czerwiec 2017

Czołówka i napisy końcowe[edytuj]

Od początku emisji serialu do początku szóstej serii czołówka nie zmieniała się gruntownie: zdjęcia filmiki przedstawiające postaci wyświetlane były na spadających kolejno po sobie liściach klonu i buku. W tle były zdjęcia Wrocławia, a wszystko ułożone było na brązowym tle w deseń drzewa. Pierwsza zmiana w tej czołówce polegała na wymianie zdjęcia Agnieszki. Kolejna zmiana dotyczyła Pawła Krzyżanowskiego, kiedy zmienił się aktor grający tę postać (61 odc.). Następnie postać Agnieszki zastąpiono zdjęciem Marioli (w pozostałych przypadkach był to film). Od odcinka 150 Łukasza zastąpił Mariusz (również wyjątkowo zdjęcie zamiast filmu). W 2007 wymieniono filmy z udziałem wszystkich bohaterów na nowe. W 2008 Antoniego zastąpił Bartek, pojawiły się także napisy z imionami i nazwiskami aktorów (odc. 672). W szóstej serii (odc. 939) czołówka została zmieniona całkowicie: nowa szata graficzna, bohaterowie pojawiający się na tle Wrocławia. Wycofano postacie Mariusza i Marioli, a przedstawiono Emilię i Patryka. Od odcinka 1500 występuje nowa czołówka. 14 lutego 2014 została zaprezentowana specjalna, walentynkowa czołówka, w której wystąpiła jedynie Aneta Zając, odtwórczyni roli Marii Radosz (odc. 1839). 16 grudnia 2014 czołówka została zaktualizowana z okazji także emisji jubileuszowego 2000 odcinka. Usunięto z niej Pawła, Huberta, Szymona. Dodane takie postacie jak: Karol, Daga, Asia, Rysiek, Wojtek, Beata, Aleks, Jowita.

Sekwencja końcowa ulegała wielu zmianom. Starsze odcinki kończyły się stopklatką i napisami przewijanymi z dołu do góry, w tle piosenka tytułowa (we wcześniejszych odcinkach w całości, później nieudolnie ją skracano) lub piosenka tytułowa w wersji instrumentalnej (tylko odcinki 2–5). Od odcinka 150 pojawiała się nowa sekwencja końcowa: napisy w kolumnach, a w tle końcówka piosenki tytułowej. Zajmuje to dużo mniej czasu, przez co można było minimalnie wydłużyć odcinek. Od odcinka 159 odcinki kończyły się muzyką do piosenki tytułowej (fragment refrenu). W odcinku 783 wyjątkowo ukazała się oryginalna sekwencja: odcinek zakończył się wypadkiem Pawła, Bartka i Artura, co zaakcentowano żałobną muzyką i napisami na czarnym tle. Podobnie było po porodzie Marysi, kiedy straciła przytomność, w odcinku 1334. Zwykle, w tle było widać park. Na końcu sezonu 2008/2009 (odc. 938), pojawiło się nowe tło, które przedstawiało Wrocław, widziany z lotu ptaka. Wyjątek stanowią: odcinek 1122., w którym ostatnie sekundy napisów ukazane są na tle koncertu serialowej Kaliny, odcinek 1257., w którym jak tło pojawił się występ zespołu Vintage oraz 1288., w którym jak tło widnieje Berlin. W odcinku 1396., przed napisami końcowymi, ukazał się tekst „Pamięci Ali Szubskiej” oraz zdjęcie dziewczynki. Odcinek 2096., w którym zginęła Daga, zakończył się napisami na czarnym tle.

W pierwszej serii pojawiły się slajdy ze słowami „W poprzednim odcinku” jednak były one wyświetlane nieregularnie, z różną długością (najstarsze pokazywały jedynie ostatnią scenę poprzedniego odcinka) i z różną muzyką w tle. Od drugiej serii wyświetlane były regularnie, nadal z różną muzyką w tle. Od piątej serii „W poprzednim odcinku” do chwili obecnej ma jednakowy podkład muzyczny, z rzadkimi pojedynczymi wyjątkami. Od 2015 (odc. 2026) zniknął napis „W poprzednim odcinku”, a sceny początkowej sekwencji dotyczą kilku wcześniejszych odcinków.

W 2008 (odc. 678), wprowadzono zwiastun „Za chwilę...” przed reklamami. W 2009 (odc. 867) „Za chwilę...” zostało wycofane.

W trzeciej serii od 2006 na końcu pojawiły się slajdy „W następnym odcinku”, które miało do tej pory trzy podkłady muzyczne: pierwszy z czołówki serialu (fragment wersji instrumentalnej piosenki tytułowej do odcinka 937), drugi – od września do listopada 2009, muzyka ilustracyjna (938–993) i trzeci – piosenka „Pierwsza miłość” w innym wykonaniu (od odc. 994) z pojedynczymi wyjątkami (odc. 998, 1032, 1058, 1121, 1122, 1145, 1155, 1209, 1254, 1259, 1275, 1288, 1294, 1302, 1318, 1323, 1417, 1575, 1654, 1693, 1711, 1726, 1769, 1771, 1842, 1989, 2084, 2096, 2118, 2124, 2160, 2262). W odcinkach 1144, 1254, 1334, 1534, 1654, 1746, 1842 oraz 2124 nie pojawił się slajd „W następnym odcinku”.

Od odcinka 2455 wprowadzono napisz kto dzwoni na telefon do bohaterów oraz SMS-y.

Słowa do piosenki tytułowej „Pierwsza miłość” napisał Korneliusz Karpiński, muzykę skomponował Achmed Bakajew, a wykonują ją Olga Szomańska i Jan Radwan (na końcu odcinka wykonuje ją Anna Stankiewicz).

Przypisy

 1. Wojtalewicz Jarosław: Jubileusz serialu „Pierwsza miłość” (pol.). swiatseriali.pl. [dostęp 2013-06-01].
 2. Namiętność i mokre ciała w 1000 odcinku „Pierwszej miłości” (pol.). film.wp.pl, 2009-11-13. [dostęp 2013-06-01].
 3. ATM Grupa S.A.: „Pierwsza miłość” – już w grudniu 2000. odcinek i odświeżona czołówka (pol.). infowire.pl, 2014-11-21. [dostęp 2014-12-17].

Linki zewnętrzne[edytuj]